Відбувся круглий стіл «Забезпечення ефективності соціальної сфери в умовах збройних конфліктів»

17 травня 2023 в рамках Фестивалю науки – 2023 кафедра економіки та публічного управління факультету управління фінансами та бізнесу спільно з Первинною профспілковою організацією працівників Університету організували круглий стіл «Забезпечення ефективності соціальної сфери в умовах збройних конфліктів». Запрошеними спікерами були Уляна Дорош (завідувачка сектору сімейної політики Департаменту соціального захисту населення), Оксана Гапон (директорка Центру надання соціальних послуг Жовківської міської ради), Наталія Подвірна (директорка КЗ «Центр надання соціальних послуг Давидівської сільської ради»).

Відкриття заходу розпочалось із вітальних слів першого проректора Львівського університету Андрія Гукалюка і декана факультету управління фінансами та бізнесу Андрія Стасишина.

Зокрема, Андрій Гукалюк відзначив актуальність теми та важливість такого заходу. «Війна завдала та продовжує завдавати непоправної шкоди державній безпеці України, зокрема соціальній. Війна стала справжнім викликом для соціальної сфери в Україні, саме тому ми сьогодні будемо говорити про проблеми у соціальній сфері: зростання навантаження на систему соціальної підтримки та соціального страхування населення через постійне збільшення кількості громадян, які потребують отримання соціальних послуг та виплат; руйнування об’єктів соціальної інфраструктури; емоційний стан українців, особливо вразливих груп населення; умови діяльності закладів, які надають соціальні послуги під час війни, зокрема на територіях Львівщини; умови праці фахівців сфери соціальної підтримки населення, які також стають вимушеними переселенцями, що впливає на якість та можливість обслуговування населення; посилення  вразливості вразливих груп населення в умовах воєнного стану», – наголосив Андрій Гукалюк.

Також перший проректор додав, що при здійсненні соціального захисту населення держава має насамперед дбати про тих, для кого допомога від держави є єдиним джерелом існування, тобто про найбільш вразливі категорії. «Виявлення як осіб у складних життєвих обставинах, так і тих, які потребують сторонньої допомоги, було і залишається головним завданням органів соціальної допомоги. Особливо це важливо в період воєнного стану, оскільки зволікання може коштувати життя. Нехтування економічними, соціальними та культурними правами в умовах воєнного стану  може призвести до подальших порушень прав людини і, своєю чергою, до подальших конфліктів у суспільстві», – відзначив Андрій Гукалюк, додавши, що мета заходу –  вдосконалення комунікації між органами державної влади, громадянським суспільством та науковим середовищем і, що захід став ще одним підтвердженням єдності практиків, академічної спільноти та молоді, їхньої небайдужості до майбутнього України і зацікавленості в обговоренні важливих проблем публічного управління в умовах воєнного стану.

У вступному слові декан факультету управління фінансами та бізнесу Андрій Стасишин наголосив на надзвичайній важливості обраної тематики круглого столу, оскільки подібні заходи формують систему критичного мислення у здобувачів вищої освіти й аспірантів спеціальності «Публічне управління та адміністрування», розуміння фактичного стану речей, важливості прийняття правильних управлінських рішень.

Андрій Стасишин зазначив: «Від початку повномасштабної збройної агресії рф питання захисту соціальних прав людини набувають особливої актуальності, враховуючи масштабне вимушене переміщення мільйонів осіб, необхідність організації евакуації, втрату громадянами житла, майна, роботи та засобів до існування, фізичного та психологічного здоров’я тощо. Одним з викликів для України в умовах надзвичайно складної економічної ситуації, спричиненої збройною агресією росії, залишається належне функціонування системи соціального захисту та підтримка постраждалих від війни осіб. Україна на шляху до членства в ЄС при формуванні нової соціальної політики має керуватися основоположними принципами функціонування ЄС, серед яких –  нероздільність соціального та економічного прогресу. Соціальна політика держави закладає принципи і культуру взаємоповаги як між людьми, так і між людьми і інституціями громадянського суспільства. Ми чітко бачимо сьогодні і повинні говорити в майбутньому про те, що програми соціального захисту повинні допомагати людям у складних життєвих ситуаціях».

Від імені адміністрації факультету Андрій Васильович також побажав усім учасникам цікавих доповідей, жвавих дискусій та плідної співпраці.

Голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек відзначив, що недосконалий зміст законодавства соціального характеру негативно позначається як на становищі кожного громадянина, так і на громадянському суспільстві в цілому.  Особливо це загострюється в умовах воєнного стану, набуваючи особливої важливості для соціально вразливих та незахищених верств населення. За словами Юліана Богуславовича, розуміння соціальної справедливості змінюється залежно від історичних, соціально-політичних та економічних викликів сьогодення. «В Україні повномасштабне вторгнення рф 24 лютого 2022 року спричинило переосмислення нами поняття соціальної справедливості. Побудова системи надання соціальних послуг, забезпечення громадян своєчасною, доступною, якісною підтримкою, є пріоритетними завданнями сфери соціального захисту. Масове переміщення населення та руйнування соціальної інфраструктури, викликані вторгненням рф на територію України, істотно підривають можливості доступу до освіти, роботи, охорони здоров’я або інших послуг, необхідних для підтримки гідного рівня життя та отримання засобів до існування. Впроваджені обмеження більшості трудових прав, закріплених у Конституції України, можливість трудової повинності для працездатних осіб та інші зміни впливають на працю та трудові права вразливих категорій осіб.  Гарантування трудових прав під час війни як у цілому для всього населення, так і для вразливих категорій осіб, має суттєве значення для можливості населення забезпечувати себе засобами для існування, інтегруватися у приймаючу громаду при переселенні», – висловив переконання Юліан Бек.

Юрисконсульт первинної профспілкової організації працівників Університету Володимир Бурак наголосив, що під час надзвичайних ситуацій, таких як збройні конфлікти, захист громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав громадян держава має вирішальне значення. Також Володимир Буряк висловив певність, що стабільний економічний розвиток країни неможливий без формування соціально забезпеченого суспільства. «Поєднання проблем розвитку ринкових відносин з посиленням уваги до соціальних питань створює необхідні передумови для економічного оздоровлення, стабільного становища людини впродовж усієї трудової діяльності й після її завершення. Конституція визнала право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, пенсії, інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом», – наголосив Володимир Буряк і додав, що зокрема у ст. 46 Конституції України проголошується, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та інших випадках, передбачених законом. Відтак, юрист додав, що «розвиток соціальної сфери має колосальне значення для кожної держави, адже вона являє собою сукупність галузей і видів діяльності, підприємств, фірм, закладів та установ, які мають забезпечити задоволення потреб людей у матеріальних благах, послугах, відтворенні роду, створити умови для співіснування і співпраці людей у суспільстві згідно з відпрацьованими законами і правилами».

Завідувачка сектору сімейної політики Департаменту соціального захисту населення Уляна Дорош у доповіді приділила значну увагу соціальним виплатам. Зокрема, за її словами, реалізація програми «Підтримка учасників АТО» надала можливість багатьом потребуючим отримати пільгові кредити на розвиток підприємницької діяльності. Як приклад, було наведено досвід колишнього бійця АТО Миколи Стецьківа, який, скориставшись кредитом,  започаткував свій бізнес з вирощування полуниці.  Доповідачка зазначила, що нині на Львівщині зареєстровано 0,5 млн осіб з числа ВПО, чимало з яких залишиться після завершення війни. Місцева влада робить усе можливе, щоб ці люди проживали в комфортних умовах, працевлаштувалися, отримували необхідну допомогу, адаптувалися та соціалізувалися. Як висловилася пані Уляна Дорош: «Не можна допомогти усім, але якщо ми допоможемо хоча б комусь одному – це вже буде досягненням».

Директорка Центру надання соціальних послуг Жовківської міської ради Оксана Гапон у виступі зазначила, що  з початком війни Жовківська громада прийняла 4 100 ВПО. Нині залишається проживати в громаді близько 3000. Для заселення використовувалося приміщення школи та оздоровчого табору «Росинка». З метою соціалізації біженців працівниками соціальної служби здійснюється активне залучення ВПО до виконання громадських робіт, участь у культурних заходах з нагоди різних свят, допомога з пошуком роботи. Окремі особи, яким було надано прихисток, уже долучилися до роботи у громаді.  Велику підтримку у вигляді гуманітарної допомоги та фінансових ресурсів надають партнери з Польщі та Литви.

Про виклики, проблеми та загрози під час війни розповіла директорка КЗ «Центр надання соціальних послуг Давидівської сільської ради» Наталія Подвірна. З початком війни громада надала тимчасовий прихисток близько 2000 ВПО. Нині залишилося проживати 267 біженців. Для надання необхідної соціальної допомоги та підтримки соціальні працівники залучають кошти міжнародних фондів. Особливу увагу доповідачка приділила роботі з дітьми, що включає бесіди на актуальні теми, допомогу психологічної служби, проведення майстер-класів.  Було розглянуто інклюзію як соціальну модель розуміння інвалідності, що полягає в сприйнятті індивідуальних особливостей дитини не як проблеми, а як можливостей для її розвитку. Тому рух у напрямі інклюзії є одним з важливих напрямків сучасної соціальної політики.

Упродовж засідання говорили і про згуртованість українців у допомозі та підтримці вразливим групам населення, особливості умов праці в умовах воєнного стану в Україні та ін.

Більше фото