У Львівському університеті відбулася екологічна науково-мистецька імпреза «Поєднання непоєднуваного»

17 травня 2023 року у головному корпусі Львівського національного університету імені Івана Франка, біля Музею історії Університету, відбулася екологічна науково-мистецька імпреза «Поєднання непоєднуваного» за участі викладачів і студентів кафедри слов’янської філології  філологічного факультету, викладачки-дизайнерки Львівського художнього Ліцею при Львівській національній академії мистецтв Ксенії-Софії Залеської та її учениць. Захід відбувся у рамках відзначення Днів науки в Університеті.

Подія розпочалася зі вступного слова професорки кафедри слов’янської філології Львівського університету Людмили Васильєвої, яка коротко розповіла про перебіг заходу та висловила подяку всім учасникам та глядачам імпрези. «Сьогодні ми побачимо багато різних речей – цікавих, важливих, наукових, мистецьких, філологічних. Ви почуєте тут різні іноземні мови: чеську, хорватську, сербську; почуєте наших студентів, які будуть розповідати про свої наукові здобутки. Особливу подяку ми висловлюємо дизайнерці, викладачці художнього Ліцею Ксенії-Софії Залеській за можливість взяти участь у її проєкті і побачити цікаві роботи учениць ліцею, які втілили цей творчий задум», – сказала Людмила Васильєва.

Надалі вона запросила до вітального слова проректора з наукової роботи, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він наголосив, що сьогоднішня подія є унікальною завдяки синергії моди, художнього слова та екології, та підкреслив значну актуальність подібних заходів. Мистецький перформанс на екологічну тему виник на перетині моди, художнього слова та екології і демонструє поєднання на перший погляд непоєднуваних елементів. Такі заходи є надзвичайно затребуваними та своєчасними», – зауважив проректор і додав, що мода як виразник складних сенсів, у тому числі ідентифікації людини у соціумі, є надзвичайно важливим мистецтвом, яке не лише дає нам знання про минуле, а й до певної міри визначає майбутнє. «Мода – це, на перший погляд, про барви, форми, але також у моді закладені певні сенси. З одного боку, ми сприймаємо моду як мистецтво, одне з найдавніших, істинно прикладне мистецтво, а з іншого боку – це документ епохи. І найповнішу інформацію про моду минулого ми отримуємо з текстів. Сьогодні моду ми сприймаємо і як самовираження. Саме через моду люди виражають свої погляди, свій світогляд. Елементи одягу, аксесуари замінюють гасла, дозволяють декларувати ідеї, знаходити однодумців, створювати групи. Важливе місце займає також модна дипломатія, зокрема, саме через моду ми відкриваємо Україну для світу. Мода – це синонім новаторства. Саме мода стає рушійною силою технологій, адже нові матеріали, які зручні для людини, не шкодять природі, стануть рушієм для майбутнього. А матеріали, які завдаватимуть шкоду природі, – не в моді», – відзначив Роман Євгенович.

До вітань доєднався і в. о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. Він подякував креативним студентам і викладачам за організацію науково-мистецької імпрези, яка має на меті нагадати усім про те справжнє, що повинна плекати кожна людина, – красу душі, красу слова і красу природи. «В основі сьогоднішнього перформансу лежить власне комунікація творча, комунікація, яка поєднує, здавалось би, дійсно непоєднуване, але насправді дуже справжнє, і тому я хочу побажати кожному з глядачів, поціновувачів естетики, не забувати про красу душі, красу слова і красу природи, які поєднують сьогоднішній перформанс», – зазначив Роман Олексійович.

Після цього до учасників заходу звернулася завідувачка кафедри екології Звенислава Мамчур. Вона привітала усіх присутніх із прекрасним святом науки і мистецтва, яким стала ця подія, і підкреслила актуальність проведення заходів, які звертають увагу на проблеми екології. Водночас Звенислава Мамчур розповіла про різноманітні ініціативи кафедри екології, яка всіляко намагається розвивати екологічну свідомість студентів, і наголосила на тому, що мода має бути тісно пов’язана з екологією. «Дуже тішуся, що в нас є такі гарні творчі задуми. Як еколог бажаю, щоб ця творчість розвивалася і щоб нам і надалі показували інший бік власне охорони довкілля, коли роблять прекрасні моделі з екологічно чистих, екологічно потрібних речей. Нехай звучить поезія, нехай буде краса, і пам’ятаймо про наших воїнів, адже ми можемо проводити сьогодні такий чудовий захід насамперед завдяки нашим захисникам і захисницям», – сказала вона.

Після вітальних слів розпочалися виступи студентів групи ФЛС-22, які представили результати своїх наукових напрацювань у рамках підготовки курсових робіт. Виступи студентів стосувалися представлення словників сербської, хорватської та словенської мов, створених за участі викладачів кафедри слов’янської філології, їх ролі у вивченні лексики, пов’язаної з модою. Студенти аналізували лексику на позначення одягу, взуття та прикрас, досліджуючи її у соціолінгвістичному аспекті, розглядали роль англіцизмів, які побутують у сфері моди тощо. Після цього виступила магістрантка групи ФЛСМ-12с Юлія Стефанишин, яка розповіла про роль одягу і аксесуарів у романі «Тиха вулиця, алея» хорватської письменниці Нади Гашич.

Надалі учасники науково-мистецької імпрези мали нагоду послухати вірші чеського поета Йонаша Зборжіла «Земля 2.0» і «Сова» на екологічну тематику у перекладі доцента кафедри слов’янської філології Олександра Моторного. Розповідаючи про творчість Йонаша Зборжіла, чеського поета з покоління міленіалів, Олександр Моторний підкреслив, що художнє та наукове слово тісно переплітаються. Це виявляється у плідних наукових дослідженнях поетичних текстів, що вивчаються у сукупності закладених у них сенсів, які, серед іншого, відображають і ставлення до проблем екології. «Серед моїх наукових зацікавлень – поезія міленіалів, тобто покоління авторів, які народились у 80-90-х роках. Прийнято вважати, що в кожного покоління є якісь свої інтереси та погляди на світ, які відрізняють їх від попередніх і наступних поколінь. Зокрема, щодо міленіалів, вважається, що вони є досить заангажованими у проблеми екології, довкілля, і це можна побачити у їхній творчості», – розповів він.

Після цього викладачка-дизайнерка Львівського художнього Ліцею при ЛНАМ Ксенія-Софія Залеська розповіла про проєкт екологічного костюма, який здійснили під її керівництвом учениці Львівського художнього Ліцею. «Ліцеїстки протягом кількох тижнів виконували цей проєкт і робили свій внесок у нашу екосистему. В художньому Ліцеї ми не тільки вчимо мову мистецтва, ми ще й вчимося з бережністю ставитися до природи, тож багато проєктів у нас стосуються того, що ми робимо арт-ресайклінг, тобто виготовляємо арт-об’єкти із вторинних матеріалів», – поділилася викладачка, після чого запросила до виступу своїх протеже.

Закінчився захід ефектним дефіле від учениць Ліцею, які представили неповторні проєкти екологічних костюмів, виготовлених із газетних вирізок, паперових серветок, використаних дисків та касет тощо. Ці еко-костюми наочно продемонстрували, як мода може творитися без шкоди природі, а захід загалом укотре привернув увагу викладачів та студентів до нагальних проблем охорони довкілля та збереження природних ресурсів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото