Відбувся Міжнародний науковий семінар, присвячений 130-річчю Олени Степанів

20 грудня 2022 року на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Міжнародний науковий онлайн-семінар «Доктор філософії Олена Степанів: географ, освітянин, краєзнавець», присвячений 130-річчю від дня народження видатної української вченої-географині, Героїні Українських визвольних змагань, випускниці Львівського університету.

До учасників заходу звернувся проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Постать Олени Степанів, яка від студентських років пов’язана з Львівським університетом, є знаковою у новітній історії України. Науковиця, освітянка, дипломатка, громадська та державна діячка, воїн – лише її біографія заслуговує на не один том, який становитиме цінність як для широкого кола читачів, так і для вузькопрофільних фахівців. А науковий спадок Олени Степанів, який налічує 75 публікацій, не втрачає своєї актуальності, але, на жаль, – досі не вивчений повною мірою. Олена Степанів поєднувала в собі риси воїна та інтелектуала, які є винятково взірцевими для нас сьогодні, у час воєнних лихоліть», – підкреслив Роман Гладишевський та детально розповів про мужність вченої, її внесок у розвиток науки та державотворчих процесів, пригадавши, що Олена Степанів стала першою в світі жінкою зі званням військового офіцера.

За словами проректора, у працях Олени Степанів детально вивчений наш регіон, продемонстровано його визначальну роль у транспортно-логістичній системі, його господарський потенціал. Географині також вдалося розпізнати унікальну роль Криму як ключа до всієї Південно-Східної Європи, а сьогоднішня безкомпромісна боротьба за півострів лише підтверджує тези науковиці.

«В історії Олена Степанів залишила слід сміливої, вольової, мужньої, цілеспрямованої особистості. Ми повинні славити її як нашого національного героя та популяризувати її науковий доробок. Це, безсумнівну, стане нашим внеском у спільну перемогу. Бажаю всім учасникам семінару плідної роботи, ефективної співпраці та успішних починань», – додав Роман Євгенович.

Учасників Міжнародного наукового семінару привітав також декан географічного факультету Володимир Біланюк. «Сьогодні 50 000 жінок захищають Україну в лавах Збройних сил України, 5 000 – зараз на передовій. А декілька десятиліть тому жінкою, яка вразила світ своєю історією під час Першої світової війни, стала Олена Степанів. Вона була активною учасницею Січово-Стрілецького руху, співзасновницею товариства «Січові Стрільці – ІІ», провідницею жіночої чети. 50 років свого життя науковиця присвятила боротьбі за незалежність. У російській імперії Олена Степанів одержала 2 роки таборів за збройну боротьбу, а згодом радянська влада засудила її на 25 років через інтелектуальну боротьбу за незалежність, за розвиток національної географії», – наголосив Володимир Біланюк і додав, що щорічне відвідування студентами гори Маківки має стати обов’язковим заходом для того, аби передавати наступним поколінням пам’ять про хоробру жінку, науковцю та воїна Олену Степанів і багатьох інших героїв, які боролися незалежність.

«Безперечно, пам’ять про Олену Степанів повинні вшановувати й інші заклади вищої освіти, адже своєю науковою працею вона здійснила неймовірно важливий внесок у розвиток географії всієї України», – зауважив Володимир Біланюк.

Після вітальних слів науковці перейшли до виголошення доповідей та дискутування навколо важливих проблем у сфері географії.

Так, в рамках роботи семінару учасники торкнулися ключових етапів життєпису Олени Степанів, пригадавши, що вона навчалась (1912-1914) і працювала (1945-1947) у Львівському університеті, стала відомою представницею наукової школи модерної української географії Степана Рудницького.

Ученій належить значний внесок у становлення української національної антропогеографії, а також геоурбаністики, географічної регіоналізації і краєзнавства, картографії, у дослідження мандрівництва, національної освіти та охорони здоров’я; вона відома як організаторка української географічної освіти і науки. Її наукові праці «Сучасний Львів», «Дністер – важлива транспортна магістраль», «Економгеографія українських земель», геополітична мініатюра «Крим (ключ Чорного моря)» є обов’язковими до прочитання під час підготовки молодих географів.

Зокрема, під час семінару з доповіддю про біографію та наукову роботу видатної українки «Олена Степанів: учена і педагог» виступив професор кафедри економічної і соціальної географії географічного факультету Олег Шаблій.

Цінно, що учасники семінару, принагідно вшанували увагою ще одну непересічну постать української історії – Григорія Сковороду. Так, під час заходу прозвучала колективна доповідь декана географічного факультету Володимира Біланюка, доцента кафедри геоекології і фізичної географії Євгена Тихановича та асистентки кафедри економічної і соціальної географії Любові Котик «Географічні ідеї в епістолярній спадщині Григорія Сковороди».

Надалі учасники заходу продовжили ділитися власними напрацюваннями, які торкалися різноманітних аспектів географії, обговорювали актуальні проблеми галузі, які виникли внаслідок повномасштабного вторгнення та шукали шляхи їхнього вирішення задля відбудови успішної і прогресивної держави після нашої перемоги.

Більше фото