Відбувся науковий семінар до 95-річчя з дня народження Володимира Моторного

6 червня 2024 року в Музеї історії Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науковий семінар кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького, присвячений 95-літтю від дня народження відомого українського вченого, філолога-славіста, дипломата, педагога і громадського діяча, професора Володимира Моторного.

У науковому заході, який тривав у змішаному форматі, взяли участь викладачі Львівського університету, а також усі охочі поділитися спогадами про Володимира Андрійовича. Модераторкою заходу була професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Людмила Васильєва.

Вітаючи учасників наукового семінару, Людмила Васильєва насамперед наголосила на важливості проведення заходів на пошану пам’яті про знакових особистостей, які пов’язані з формуванням історії Львівського університету й філологічного факультету зокрема. «На нашій кафедрі ми започаткували добру традицію вшановувати пам’ять наших вчителів, яких, на жаль, уже немає серед нас, ділитися спогадами про них та залучати все ширше коло зацікавлених до пізнання їхньої наукової спадщини. І сьогодні, однією із таких важливих постатей в історії кафедри слов’янської філології, факультету й Університету, про якого ми згадуватимемо, є Володимир Моторний – вчений, педагог, професор, котрий спричинився до формування історії післявоєнної славістики у Львівському університеті», ‒ зазначила Людмила Васильєва.

У виступі Людмила Васильєва коротко окреслила найважливіші біографічні віхи Володимира Моторного, зокрема, акцентувала увагу учасників заходу на особливому періоді життя видатного філолога, пов’язані із навчанням, а потім роботою у Львівському університеті. Окрім того, Людмила Васильєва пригадала знайомство із професором Володимиром Моторним й окреслила декілька найважливіших рис, які якнайкраще характеризують багатогранну особистість українського науковця. «Насамперед варто відзначити неабияку любов і повагу професора Моторного до книги і музики. Це були його визначальні риси, які допомагали йому у житті і роботі, надихали та одухотворювали. Окрім того, науковець був відданим традиціям славістичної науки, був розсудливим та врівноваженим, ерудованим й інтелігентним. Його талантом спілкування зі студентами та педагогічними навиками можна було лише захоплюватись», ‒ таким запам’ятала професора Володимира Моторного Людмила Павлівна й запросила усіх учасників заходу прослухати музичну композицію Антоніо Вівальді «Пори року», яка свого часу була джерелом натхнення для професора Моторного.

Надалі із вітальним словом до учасників наукового семінару звернувся декан філологічного факультету Роман Крохмальний. «Семінари, які організовують кафедри філологічного факультету Львівського університету на пошану наших найкращих вчених і професорів є сьогодні важливими і дуже потрібними. Це видатні вчені, які творили своїми справами потужні наукові школи, ті освітні осередки, які до сьогодні є надзвичайно цінними і цікавими як з наукової точки зору, так й із соціокультурної. Проведення таких семінарів – це безцінна інформація, яку треба зберегти для майбутніх поколінь як свідчення про наших вчених і їхню наукову спадщину», ‒ наголосив декан.

У виступі Роман Крохмальний пригадав спільність робочих буднів із професором Володимиром Моторним, відзначивши його надзвичайну стриманість і максимальну ввічливість до співрозмовників. «Він був професором, який вмів вислухати і порадити. Це була високоетична людина, професор, зразок втілення науково-педагогічної комунікації», ‒ пригадав особистість професора Моторного Роман Олексійович.

Пригадуючи постать Володимира Моторного, директор Інституту славістики Львівського університету Ігор Шпик відзначив вагому роль професора Моторного у становленні та функціонуванні Інституту. «Володимир Андрійович свого часу став одним із основоположників Інституту славістики, і саме завдяки його науковим зусиллям проблеми слов’янознавства набули міждисциплінарного профілю. Був започаткований Міжнародний славістичний колоквіум, до якого долучались науковці не лише з України, але й із-за кордону. Професор заохочував до читання книг, навчав і надихав шукати стимули і натхнення. Це було дуже цінно і важливо», ‒ зазначив Ігор Євгенович.

Надалі учасники наукового семінару ділилися спогадами про професора Володимира Моторного, наголосивши на багатогранності його особистості, непересічних талантах та уміннях, ерудиції та інтелігентності, майстерності спілкування та заохочення до пізнання глибин науки. Учасники розповідали про спільні робочі будні, знакові розмови та зустрічі, окреслювали цінність наукової спадщини, яку залишив для майбутніх поколінь студентів та викладачів Володимир Моторний.

Під час семінару спогадами про батька поділився син Володимира Моторного Андрій Моторний, який виокремив особливості сімейного устрою, які панували в родині. «У нас завжди панував культ книги і музики. Батько настільки любив і шанував книги, що, будучи юнаком, «рятував» цінні видання, які тодішня влада намагалася знищити. Він завжди шукав можливість придбати нову цікаву літературу. Працюючи в Посольстві СРСР у Чехословаччині, він значно поповнював фонди своєї бібліотеки, адже коло його зацікавлень не обмежувалося лише дипломатичною службою. Також цікавим є той факт, що батько закінчив школу класу скрипки, але грав на фортепіано», ‒ поділився спогадами про батька Андрій Моторний.

Надалі спогадами про професора поділився літературознавець, педагог, доктор філологічних наук, професор Микола Зимомря, який акцентував на непересічних наукових здібностях Володимира Моторного й вагомому внеску професора в українську науку.  Професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Алла Татаренко розповіла про свої студентські роки та наукову працю під керівництвом Володимира Моторного, а також про спільні кафедральні робочі будні. Алла Леонідівна продемонструвала фотографії з представниками колективу кафедри, зокрема і з професором Володимиром Моторним,  відзначила його особливість бачити індивідуальність студента, надавати йому свободу творчості, прищеплювати любов до літературних вечорів. Також професорка відзначила багатогранність особистості Володимира Моторного, акцентувавши на його педагогічних талантах, особливостях характеру і вдачі.

Спогадами про студентські роки за часів Володимира Моторного поділилася доцентка, кандидатка філологічних наук Наталія Колесніченко-Братунь, відзначивши наукові і педагогічні таланти професора Моторного й закликала усіх присутніх продовжувати зберігати пам’ять про своїх видатних вчителів. Також спогадами про спільні з Володимиром Моторним робочі будні поділилися його колеги ‒ доцент кафедри світової літератури Ярема Кравець і завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства, професор Михайло Гнатюк, які наголосили на вагомому внеску професора Моторного у славістичну науку та відзначили вагомі наукові контакти вченого й авторитет його особистості, з якого варто брати приклад.

Надалі про наукову діяльність професора Володимира Моторного розповіла присутнім старша викладачка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Оксана Лазор, яка, зокрема, проаналізувала географію наукових контактів професора та наукові стосунки між сербськими славістами та українським сорабістами й детальніше розповіла про каталог «Сербська Лужиця».

В онлайн-форматі до присутніх учасників семінару долучилась завідувачка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Ольга Сорока, яка у виступі акцентувала на наукових зацікавленнях професора Моторного, зокрема на його роботі у сфері дослідження болгарської літератури.

Надалі усі охочу учасники семінару – викладачі та колишні студенти професора Володимира Моторного – мали нагоду поділитися спогадами про свого вчителя, наголосивши на вагомості таких постатей не лише для історії Львівського університету, але й української і світової науки.

Світлини: Олега Вівчарика та Юрія Гудими Більше фото