Відбувся вебінар «Як не стати жертвою інформаційних операцій у соціальних медіа»

18 лютого 2022 року відбувся вебінар на тему «Як не стати жертвою інформаційних операцій у соціальних медіа» для студентів та викладачів Львівського національного університету імені Івана Франка. Організував захід факультет журналістики. Модератором вебінару був заступник декана факультету з наукової і навчально-методичної роботи Андрій Яценко. Розпочався захід з ушанування хвилиною мовчання пам’яті випускника факультету журналістики, Героя України Тараса Матвіїва.

Спікеркою була професорка Національної академії Національної гвардії України, медіатренерка Світлана Ізбаш. Передовсім науковиця подякувала за можливість виступити перед колегами й зауважила, що такий вебінар – це «чудова нагода поділитися думками й напрацюваннями, які будуть корисними для нас усіх, враховуючи те, що в країні йде війна, не стільки збройна, скільки інформаційна. Наш мозок може бути зброєю широкої дії, тож треба робити все, щоб наш розум не піддався атакам ворогів».

Перш за все Світлана Ізбаш окреслила загальні особливості поведінки українців, які користуються соціальними медіа. «Важливо розуміти, якою є наша поведінка. Ми чіпляємося за емоційні заголовки, повідомлення, особливості нашої поведінки вивчають маніпулятори і вибудовують цілі схеми, стараючись захопити нашу увагу», – зазначила спікерка. До таких особливостей поведінки вона віднесла довіру знайомим, друзям і недовіру до соціальних інституцій, бажання знайти прості рішення складних проблем, а також принцип «перше, що сподобається, – правда, все інше – брехня».

Для підкріплення основних тез спікерка навела результати соціологічних досліджень різноманітних авторитетних інституцій, серед яких Київський міжнародний інститут соціології, Інститут соціології НАН України, Internews Ukraine. Ці дослідження демонструють рівень довіри населення до різних джерел інформації, ставлення населення до медіа та споживання різних типів медіа тощо. Так, скажімо, дослідження Internews показує, що серед медіа, з яких українці дізнаються новини, лідирують Facebook (43%), YouTube (25%) і Telegram (20%).

Світлана Ізбаш також детально розповіла про нові інформаційні операції в соціальних медіа й навела конкретні приклади того, як через маніпуляції в медіа поширюють провокації та фейки. Так, спікерка описала інформаційну операцію Росії зі звинувачення України в «розстрілі мігрантів», навівши деталі фактчек-розслідування, яке доводить неправдивість поширюваної інформації.

Окремо дослідниця зупинилася на проблемі поширення фейків в українському Фейсбуці, який, на її думку, зараз став особливо засмічений неправдивими повідомленнями, спрямованими на маніпуляцію свідомістю користувачів та провокації. Цей факт підтверджується статистикою, яка вказує, що 54% українських користувачів Facebook порушують базову інформаційну гігієну в соцмережі, 34% – публікують маніпулятивні заголовки та публікації, 29% – публікують посилання на сайти-сміттярки, 13% – публікують фейки, 10% – проходять тести, які крадуть дані. Спікерка розповіла про ТОП інформаційних Facebook-сторінок, на які підписані реальні користувачі, навела приклади маніпулятивних публікацій, ресурсів-сміттярок, пояснила особливості функціонування ботів, які поширюють дезінформацію тощо.

Крім того, пані Світлана описала специфіку механізму реалізації інформаційних операцій у соціальних медіа та шляхи побудови інформаційних вірусів. Насамкінець медіатренерка навела корисні правила та поради, які допоможуть користувачам дотримуватися інформаційної гігієни у соціальних медіа. Зокрема, йшлося про те, що важливо читати та перевіряти інформацію, перш ніж будь-яким чином взаємодіяти з нею (вподобання, поширення, коментарі); додавати в друзі тільки після перевірки на наявність власних публікацій на сторінці; відписатися від анонімних Телеграм-каналів; не проходити тести, ігри, опитування; не брати участь у флешмобах «скопіюй текст»; відписатися від ресурсів-сміттярок і підписатися на «білий список» перевірених новинних медіа.

Після виступу Світлани Ізбаш всі охочі мали можливість поставити питання та поділитися враженнями від вебінару. Модератор Андрій Яценко наголосив на важливості теми заходу, яка є актуальною не просто у цей тиждень, коли по всій Україні активно проводять лекції з медіаграмотності, а й загалом.

Усі учасники вебінару отримали доступ до презентації спікерки з посиланнями на різні корисні та авторитетні джерела.