Відбувся загальноуніверситетський етап ХІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка

9 листопада 2022 року, в День української мови та писемності, у Львівському національному університеті імені Івана Франка стартував ХІІІ Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Через об’єктивні причини захід відбувався у дистанційному форматі з використанням платформи Zoom.

У конкурсі цьогоріч взяли участь 209 студентів Університету та Педагогічного фахового коледжу. Серед лідерів за кількістю учасників – факультет педагогічної освіти (109 учасників), філологічний факультет (40 учасників) та факультет культури і мистецтв (26 учасників). Загалом же до конкурсу долучилося 17 факультетів та коледж Університету.

Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка було започатковано ще у 2010 році, і відтоді вже традиційно у ньому щороку беруть участь юні поціновувачі творчості Великого Кобзаря. Він має на меті вшанування творчої спадщини Тараса Шевченка, а також виявлення  творчо  обдарованої  молоді, розвиток її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу та підвищення рівня мовної освіти в Україні. В умовах повномасштабної війни український народ продовжує плекати свої традиції і дбати про виховання молодого покоління, тож перший етап конкурсу успішно відбувся навіть усупереч повітряній тривозі та перебоям в електропостачанні.

Під час урочистого відкриття конкурсу до учасників звернувся декан філологічного факультету Роман Крохмальний. Він привітав усіх присутніх із Днем української мови та писемності й побажав учасникам легкого пера та цікавих думок, а також наголосив на тому, що жодні перешкоди ніколи не зламають український дух. «Сьогодні, в День української мови та писемності, ми маємо можливість розпочати загальноуніверситетський етап конкурсу імені Тараса Шевченка. І хоч повітряні тривоги сьогодні, як бачите, змусили нас перенести початок конкурсу, я вірю, що жодна тривога, жодна ворожа куля чи ракета не зламають нашого з вами духу, національного духу, який живе в кожному з нас», – сказав Роман Олексійович.

До вітань доєднався також проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар.  Він звернув увагу на те, що університетське життя триває попри все, і це доводить, що навіть в умовах війни українці живуть і розвиваються. Згадуючи висловлювання класиків про українську мову, Володимир Михайлович наголосив, що мовне питання зараз як ніколи на часі і саме від його вирішення великою мірою залежить наше майбутнє. «Як казала Ліна Костенко, «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». Зараз, у такий складний час, ми бачимо, що саме мовного питання стосуються важливі події в нашій державі. Ми думали, що нам вже не потрібно боротися за свою мову, що після тридцяти років незалежності мова – це щось саме собою зрозуміле, але навіть зараз ведуться розмови про другу державну мову, і це, звичайно, дуже прикро. Наша мова – це духовне багатство нашого народу, тож ми будемо її плекати, любити і робити все для того, аби наша мова звучала не лише в окремих регіонах, а всюди в нашій незалежній державі, вільній від рашистського чобота», – зауважив проректор.   

Після цього до учасників звернулася голова журі конкурсу, доцентка кафедри української мови імені професора Івана Ковалика Ірина Кузьма. Привітавши усіх присутніх зі святом та початком конкурсу, Ірина Теодорівна побажала «аби наше слово – і художнє слово, і наукове, і кожне наше слово – було нам оберегом і зброєю, аби воно робило нас щасливими і утверджувало нас у професійному зростанні».

Надалі Ірина Кузьма роз’яснила всі організаційні питання та представила учасникам теми конкурсних робіт. Так, конкурсантам запропонували 13 тем есе, серед яких потрібно було вибрати одну і висвітлити її у прозовій формі. На виконання цього завдання учасники мали 2 години. Серед запропонованих були, зокрема, теми, що стосувалися як актуальних проблем сучасності, так і різноманітних шевченкознавчих питань, осмислення творчості Великого Кобзаря та значення його постаті тощо. За результатами перевірки конкурсних робіт студентів висококваліфіковане журі визначить переможців, які матимуть нагоду взяти участь у наступному етапі конкурсу.