Кафедра біохімії Львівського університету поряд із колегами з 11 країн світу представила результати проєкту “RESBIOS” програми Horizon 2020 на фінальній асамблеї

8 листопада 2022 року відбулася фінальна асамблея за результатами виконання проєкту «Responsible research and innovation grounding practices in BIOSciences (RESBIOS)» програми Horizon 2020. Виконавцями проєкту був консорціум із 12 інституцій з 11 країн. Україну представила кафедра біохімії Львівського національного університету імені Івана Франка (Україна).

Головною метою проєкту RESBIOS було впровадження практики відповідальних досліджень та інновацій у чотирьох організаціях, що здійснюють дослідження в галузі біологічних наук, серед яких Львівський національний університет імені Івана Франка. До виконання були залучені завідувачка кафедри біохімії, професорка Наталія Сибірна, доцентки кафедри біохімії Олена Стасик, Марія Нагалєвська та Марія Сабадашка, які виступили на фінальній асамблеї з доповідями про головні здобутки та перспективи подальших інституційних змін, які ґрунтуються на впровадженні в освітній процес практики відповідальних досліджень та інновацій.

У своїх промовах представниці кафедри також зазначили про семінари, круглі столи, дві Літні школи та започаткований відеоблог, які дадуть змогу студентам закладів вищої освіти, старшокласникам та вчителям отримати відкритий доступ до наукової інформації та методик, що використовуються в експериментальних дослідженнях на кафедрі біохімії.

В обговоренні здобутків колективу кафедри біохімії, що виконував проєкт “RESBIOS” і презентував Львівський національний університет імені Івана Франка міжнародній науковій спільноті, виступили представники Університету та біологічного факультету, а саме: проректор з наукової роботи, академік Роман Гладишевський, проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський, декан біологічного факультету Ігор Хамар та заступник декана з навчально-методичної роботи Віталій Гончаренко. Також в обговоренні взяли участь студенти та аспіранти біологічного факультету. Запрошеними гостями події стали вчителька біології Львівської середньої загальноосвітньої школи східних мов та східних бойових мистецтв “Будокан” з поглибленим вивченням іноземних мов з українською мовою навчання Мар’яна Люта та косметолог, викладач школи естетики та здоров’я «Нова Ти» Софія Чайка.

Результати, отримані впродовж виконання проєкту, є підґрунтям для довготривалих змін у трьох ключових напрямках:

  • впровадження неформальної освіти на кафедрі біохімії,
  • популяризація біологічної науки серед громадськості,
  • поглиблення засад академічної доброчесності серед учасників освітнього процесу на біологічному факультеті.

Окремої уваги заслуговує ще один доробок виконавців проєкту – «Етичний кодекс здобувача вищої освіти біологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка». У ньому зібрано нормативні документи щодо правил академічної доброчесності, норм поведінки під час роботи з біологічними об’єктами, вимог до оформлення наукових праць учасників освітнього процесу та дослідників біологічних науково-дослідних лабораторій. Такі напрацювання є надзвичайно актуальними сьогодні в умовах викликів, спровокованих пандемією Covid-19 та війною, розв’язаною росією проти України.

Радіємо, що наука у Львівському університеті завдяки міцному фронту наших захисників і захисниць може працювати, розвиватися та підкорювати нові вершини! Слава Україні!