У Львівському університеті стартувала VІ Міжнародна науково-практична конференція «Геотуризм: практика і досвід»

25 квітня 2024 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка у змішаному форматі розпочалась VІ Міжнародна науково-практична конференція «Геотуризм: практика і досвід», учасниками якої є дослідники з різних міст України та інших європейських держав. Захід триватиме до 28 квітня і передбачає не лише обмін цінним науковим досвідом, але й практичне вивчення цікавих та неповторних геотуристичних об’єктів і шляхів України та Польщі. Окрім того, учасники матимуть змогу оглянути тематичні виставки та взяти участь в цікавих екскурсіях. Організаторами конференції є географічний та геологічний факультети Львівського університету.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся декан геологічного факультету Сергій Ціхонь. Насамперед Сергій Іванович наголосив на важливості проведення такої масштабної конференції в Університеті, а також подякував науковцям, які щороку беруть у ній участь і досліджують актуальні проблеми геотуризму. «За усі роки проведення цієї конференції ми спостерігаємо активний розвиток у дослідженнях геологічної науки. І сьогодні можемо із впевненістю сказати, що геотуризм має важливу місію – він показує геологічну, культурну й історичну, спадщину, має пізнавальну цінність об’єктів. Також геотуризм популяризує геологічну науку, що сьогодні є дуже важливо», ‒ зазначив Сергій Ціхонь і побажав усім учасникам конференції плідних дискусій з надією, що наступна конференція відбудеться мирній Україні.

Вітальні слова учасникам конференції також адресував заступник декана географічного факультету Євген Тиханович. Євген Євгенійович наголосив, що завдяки проведенню міжнародного наукового форуму відбувається безперервний розвиток природничих наук, які в сьогоднішніх умовах є потрібними й актуальними в Україні. «Ця конференція відбувається вже вшосте і пройшла тривалий етап розвитку, об’єднавши не лише українських науковців, але й дослідників з інших держав Європи. Важливо також наголосити, що такий захід об’єднує вчених різних спеціальностей Львівського університету у такий непростий для країни час і надає чудову можливість поділитися унікальним досвідом досліджень геотуризму та почерпнути для себе цікаві напрацювання колег», ‒ зазначив Євген Тиханович і побажав учасникам конференції цікавої роботи та плідних дискусій.

До вітальних слів долучилась завідувачка Мінералогічного музею Львівського університету, представниця організаційного комітету конференції Альбертина Бучинська. «За весь період існування цієї конференції з’явилося багато різноманітних форм співпраці між науковцями, як в межах України, так  з колегами із-за кордону. Тож, традиційно, наша конференція об’єднує дослідників на усіх рівнях та допомагає глибше дослідити сферу геотуризму. Важливо відзначити активність учасників, які попри тривалу війну в Україні, зголосились долучитися. Дякуємо усім, працюємо і надіємось на якнайшвидшу перемогу», ‒ висловила сподівання Альбертина Бучинська.

Надалі із доповіддю про сучасні та потенційні геотуристичні шляхи і продукти на заході України виступив старший викладач кафедри туризму географічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Юрій Зінько, акцентувавши увагу присутніх на понятті геотуристичних шляхів, його основних складових та перспективах розвитку. Окрім того, на пленарному засіданні учасники мали можливість обговорити особливості геотуризму в контексті післявоєнного відновлення України в рамках доповіді докторки геологічних наук Олени Ремезової та дослідниці палеонтології Олени Сіренко. Також усі учасники мали унікальну нагоду відвідати екскурсію Науковою бібліотекою ЛНУ ім. Івана Франка, яку провели фахівчині відділу культурно-просвітницької роботи бібліотеки Вікторія Кметь та Анастасія Коник.

Надалі у рамках конференції науковці мали нагоду оглянути художню виставку «Флешбеки геолога» авторства Івана Гаврилка, головного спеціаліста Державної служби геології та надр України, а сьогодні ‒ військового 503-го Окремого батальйону морської піхоти, яку розмістили на геологічному факультеті Львівського університету. Також до уваги учасників наукового форуму організатори представили виставку «Дрогобицька солеварня на старих фото», присвячену історії Дрогобицького солевиварювального заводу – найстарішого промислового підприємства України.

Упродовж подальших днів роботи конференції учасники обговорюватимуть актуальні питання геотуризму на сесіях за такими напрямками: «Теоретичні засади та методологія геотуризму», «Геотуристичні об’єкти та шляхи», «Охорона геоспадщини, музеї і геопарки», «Геотуризм і освіта». Цікавим продовженням плідних дискусій стане геотуристична екскурсія Львовом, яку проводитиме доцентка кафедри мінералогії, петрографії і геохімії Уляна Борняк.

Окрім того, для учасників конференції організатори підготували геотуристичну екскурсію під назвою «Скельна сага Карпат», під час якої усі охочі матимуть змогу милуватися прекрасними карпатськими скелями, ріками та джерелами, а також із геологами-професіоналами перенестися на 65 млн. років назад і довідатися про утворення Карпатських гір, адже скелі – не лише мовчазні свідки історичного минулого, а й цінні джерела геологічної інформації про давно минулі епохи та події.

Надалі в рамках конференції учасники матимуть змогу відвідати ще одну геотуристичну екскурсію – «Стежками Равського Розточчя», під час якої усі охочі ознайомляться із геотуристичними цікавинками центральної частини горбистого пасма Розточчя, яке простягається зі Львова до Рави-Руської та кордону і далі – територією Польщі до містечок Томашува і Красник.

Насиченим і незабутнім завершенням міжнародної конференції стане дводенна геотуристична екскурсія польською частиною міжнародного шляху «ГеоКарпати», який розроблений в рамках програми Транскордонного співробітництва геологічним та географічним факультетами ЛНУ ім. Івана Франка та Кросненською вищою професійною школою, який включає 28 найцікавіших геотуристичних об’єктів Львівської та Івано-Франківської областей України та Підкарпатського воєводства в Польщі.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото