Відійшла у Засвіти декан факультету культури і мистецтв Майя Гарбузюк

З сумом повідомляємо, що на 59-му році життя відійшла у Вічність докторка мистецтвознавства, професорка кафедри театрознавства та акторської майстерності, декан факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка Майя Гарбузюк.

Майя Володимирівна народилася 6 травня 1965 року. Закінчила Івано-Франківську середню школу (смт Івано-Франкове, Львівської області), Львівське державне музичне училище (клас фортепіано; тепер Львівський музичний фаховий коледж імені С. П. Людкевича), Київський державний інститут театрального та кіномистецтва імені І. К. Карпенка-Карого (1991; театрознавство; тепер Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого), навчалася в аспірантурі цього ж Інституту (2000–2004). Захистила кандидатську дисертацію «Сценічні прочитання трагедії «Гамлет» В. Шекспіра у львівських театрах (1796–1997 рр.)» (2007) та докторську дисертацію «Образ України у польському театрі ХІХ століття: імагологічний аспект» (2019). Працювала редактором літературної частини Львівського академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької (1991–2001; тепер Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької).

Майя Гарбузюк стала однією із засновників і перших викладачів кафедри театрознавства та акторської майстерності на філологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка (1999 р.; від 2004 р. – на новоутвореному факультеті культури і мистецтв). Читала курси: «Театральна критика», «Постколоніальні студії у театрознавстві», «Сучасні контексти театрально-критичного дискурсу», «Іншомовна театральна культура Львова», «Теорія і практика сучасних напрямків світового театру», «Шекспір і світова культура» та ін. Виховала не одне покоління театрознавців й акторів театру та кіно, під її керівництвом захищені кандидатські дисертації у галузі мистецтвознавства.

Також викладала на кафедрі культурології на гуманітарному факультеті в Українському Католицькому Університеті (від 2019 р.), читаючи курси: «Театр і перформативне мистецтво», «Театральна культура і критика» та ін.

Була однією із засновників і фактично головною рушійною силою театрознавчого журналу «Просценіум» (2001–2016 рр. відповідальний редактор; від 2016 р. головний редактор), який виходить при Львівському національному університеті імені Івана Франка. Завдяки її редакторській праці та згуртованих навколо неї дослідників підготовано й опубліковано більшість наукових, науково-популярних і навчально-методичних видань кафедри театрознавства та акторської майстерності, а згодом – й інших видань факультету культури і мистецтв.

Крім того, Майя Гарбузюк була членкинею й активною учасницею роботи редколегій низки поважних театральних видань: «Вісник Львівського університету. Серія мистецтвознавство», «Записки Наукового товариства ім. Шевченка. Праці Театрознавчої комісії» (Україна), журнал «Pamiętnik teatralny, часопис Вроцлавського університету «Pomiędzy/Between/Між»  (Польща) та ін.

Є авторкою монографії «Образ України у польському театральному дискурсі ХІХ століття: стратегії та форми репрезентації» (Львів, 2018), численних розділів у колективних монографіях («Нариси з історії інонаціонального театру в Україні ХХ – початку ХХІ ст.» (Київ, 2017) та ін.), а також понад 200 окремих публікацій на тему історії, теорії та практики сучасного театру.

Як член експертної ради/журі брала участь у роботі всеукраїнських та міжнародних театральних фестивалів та премій: «Всеукраїнський фестиваль молодої української режисури імені Леся Курбаса» (Київ), «Січеславна» (Дніпро–Запоріжжя), «Тернопільські театральні вечори», «Театрон» (Харків), «Діалог. Вроцлав» (2007, Польща); «Дивень» (Хмельницький), «Курбалесія» (Харків), «Мрій-Дім» (Прилуки), «Час театру» (Івано-Франківськ), «Прем’єри сезону» (Хмельницький), фестиваль-премія «GRA» (2018), Театральна програма Британської ради «Невідомий Шекспір» (Україна, 2015), Театральна програма Британської ради «Taking the Stage» (Україна, травень 2018 – травень 2019) та ін.

Також була членом Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка (2018–2023), Міжнародної премії імені Івана Франка (2020–2021), експертом Українського культурного фонду (2018–2023), членом експертної ради Премії «Women in Arts» (2023); членом науково-методичної ради МОН з розробки освітніх програм (026 Сценічне мистецтво) та ін.

Керувала Всеукраїнським конкурсом студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей – зі «Сценічного мистецтва» (2022–2023), який МОН проводить на базі Львівського національного університету імені Івана Франка. Запрошували її членом журі Всеукраїнського Шекспірівського конкурсу студентських дослідницьких і креативних проєктів імені Віталія Кейса.

Ініціювала та реалізувала важливі громадські ініціативи, зокрема під час російського повномасштабного вторгнення в Україну стала співорганізаторкою та модераторкою  дистанційного Всеукраїнського семінару-практикуму «Мистецтво. Війна. Ми» на факультеті культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка (квітень-травень 2022 р., 6 зустрічей); круглого столу «Театр. Війна. Ми»  у рамках роботи VІ Міжнародної науково-практичної студентської конференції «Актуальні питання історії, теорії та практики театру в дослідженнях студентів і молодих учених» (онлайн, Львів, 6 травня 2022 р.); прочитала доповідь «Український театр і російсько-українська війна: кризовий досвід» – у рамках ініціативи Всеукраїнський науково-мистецький форум «Музи не мовчать» (25 червня 2022 р.); лекцію «Театральна Шекспіріана на воєнній мапі України: 2022 рік»  в рамках Всеукраїнської програми Дні Шекспіра в Україні 2022. (12  травня 2022 р.) та ін.

Завдяки послідовному дослідницькому інтересові до постколоніальних студій та шекспірознавчих студій – налагодила тісну співпрацю кафедри театрознавства та акторської майстерності з академічним і театральним середовищем Європи (насамперед Польщі та Великобританії) і США. Її роль не лише як представника Львівського національного університету імені Івана Франка, а як амбасадора української культури на світовій арені підтверджено цьогорічним виступом у парламенті Великобританії 26 червня 2023 р. – під час першого в історії засідання Шекспірівської групи Британського парламенту.

І розпочата Майєю Гарбузюк співпраця – навіть після її трагічного передчасного відходу – триває: зокрема, найближчим часом (24 серпня) відбудеться офіційний візит директора Шекспірівського інституту Бірмінгемського університету Майкла Добсона та інших науковців цього університету до Львівського національного університету імені Івана Франка.

Майя Володимирівна була членом низки професійних організацій, зокрема, Національної спілки театральних діячів України, Наукового товариства імені Шевченка (дійсний член; голова Театрознавчої комісії НТШ), Українського національного центру міжнародної спілки діячів театру ляльок «УНІМА-УКРАЇНА», почесною старшою науковою співробітницею Шекспірівського інституту (Стретфорд-на-Ейвоні, Великобританія) та ін.

Нагороджена срібною медаллю Національною академії мистецтв України за значні наукові та творчі досягнення в галузі художньої культури, вагомий внесок у розвиток національного мистецтва.

Попри неймовірну зайнятість у професійній сфері, Майя Володимирівна знаходила час на хобі – туристично-краєзнавчі сплави на байдарках річками та озерами України (спільно з чоловіком Володимиром Гарбузюком (помер 2021 року) курувала товариство-турклуб «Братство Ріки»).

Після свого нещодавнього візиту до Великобританії, Майя Володимирівна ділилася враженнями від того, наскільки цінують і підтримують там Україну. «У Парламенті Великобританії, я відчула, що насправді Україна тут присутня як невід’ємна частина європейської культури, політики, її сьогодення і майбутнього. Наша присутність і наша участь для Британії є дуже важливою. Тому це неймовірна честь бути частиною такої унікальної події. Символічність нашого подарунку, якась неймовірна близькість врешті склалися у сильне відчуття кардинальності тих історичних змін, частинкою яких ти є, які є не формальними, а посутніми, які засвідчують суб’єктність нашої держави в усіх ділянках життя. Важливо залишатися в цій позитивній та рішучій динаміці змін і надалі. Важливо для нас, для Університету, для України».

Сповнена творчих ідей, нових планів і цікавих проєктів, у розквіті сил і з нестримною жагою до життя, Майя Володимирівна відійшла у Засвіти, залишивши усім нам свою любов до прекрасного і вміння розгледіти світло навіть в найбільшій темряві. У нашій пам’яті Вона назавжди залишиться життєрадісною і теплою Людиною, непересічною і яскравою Жінкою, творчою і романтичною Особистістю, яка вірила у добро, творила добро і втілювала добро.

Академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка висловлює щирі співчуття доньці Софії, усім рідним, близьким, друзям та колегам Майї Гарбузюк. Вічна Їй пам’ять.

 

Парастас відбудеться 15 серпня о 19:30 год. у храмі Святого Архистратига Михаїла (Винниченка 22). Чин похорону відбудеться в смт. Івано-Франкове (Храм св. Рівноапостольного Великого Князя Володимира УПЦ (ПЦУ) ) в середу, 16 серпня о 10:00 год.  (транспорт відправлятиметься з вул. Університетської, 1 о 8:15 год.