«Я на сторожі коло їх поставлю Слово»

З нагоди Дня української писемності та мови 10 листопада на філологічному факультеті відбулося засідання круглого столу «Я на сторожі коло їх поставлю Слово».

У вітальному слові декан факультету Святослав Пилипчук зазначив, що проведення круглого столу спільно з істориками є спробою глибшої оцінки тенденцій розвитку української мови у ретроспективі та перспективі. Святослав Пилипчук наголосив, що нашим обов’язком є популяризація мови, пропагування якісного україномовного продукту, зміцнення авторитету мови на внутрішньому і міжнародному рівнях, а не голослівне декларування намірів.

Про заборони української мови й опінію української та європейської спільнот щодо мовного питання в Україні йшлося в доповіді доцента кафедри українського прикладного мовознавства Богдана Сокола.

На багатому архівному матеріалі доповідач проілюстрував і порівняв суспільний резонанс в європейських країнах, Росії та Галичині з щодо прийняття Емського указу та Валуєвського циркуляру, низки інших заборон на вживання української мови.

Промоніторивши сучасні українські засоби масової інформації, Богдан Сокіл дійшов висновку, що ЗМІ оминають увагою річниці мовних заборон, а відтак у сучасному суспільстві резонанс стосовно епохальних подій є недостатнім.

Директор університетської книгозбірні Василь Кметь розмірковував про кореляції мови, писемності й національної ідентичності.

Василь Федорович розповів про усну та писемну традиції, графіку письма, про помилки тих, хто переписував тексти, а також їхні записи на маргінесі, що згодом стало цінним джерелом інформації. Директор Наукової бібліотеки закцентував увагу на причинах, через які мова стала об’єктом зовнішньої агресії.

Яку роль влада та суспільство відіграють у формуванні сучасної мовної політики та сякі тенденції спостерігаються у мовній ситуації в Україні? На ці та низку інших питань, пов’язаних зі станом української мови в наші дні спробувала знайти відповіді аспірантка філологічного факультету Мар’яна Салецька. На основі сучасних соціологічних досліджень вона проаналізувала кількісні показники україномовного сегменту в мережі Інтернет, теле- і радіопросторі, озвученні і субтитруванні фільмів, періодиці та книговиданні. Під час виступу аспірантки також йшлося про мовний активізм: флеш-моби в соціальних мережах, розмаїті мовні ініціативи та мовозахисні акції.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото