Член Венеційської комісії Дайнюс Жалімас відвідав Львівський університет

15 травня 2023 року в межах робочого візиту до Львова Львівський національний університет імені Івана Франка відвідав литовський науковець, Голова Конституційного суду Литви у 2014-2020 роках, декан факультету права Університету Вітаутаса Магнуса, член Венеційської комісії Дайнюс Жалімас. Під час перебування в Університеті Дайнюс Жалімас поспілкувався із Ректором Львівського університету, членом-кореспондентом НАН України, професор Володимиром Мельником та зустрівся зі студентами юридичного факультету.

Спершу литовський науковець прочитав лекцію студентам юридичного факультету. Зустріч розпочав проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник, насамперед відзначивши, що завдяки можливості проведення офлайн-заходів у студентів  Університету, є унікальна можливість почерпнути для себе щось нове і зустрітись із видатними людьми.

«Сьогодні маємо чудову нагоду поспілкуватись з суддею з Литовської Республіки, який є членом Венеційської комісії у сфері верховенства права, обіймав посаду голови Конституційного суду Литви в час розвитку її державності – саме за його керівництва суд ухвалив низку фундаментальних рішень, які зараз визначають конституційний розвиток Литви. Дайнюс Жалімас відіграв також надзвичайно важливу роль в конституційному процесі України, був одним із тих, хто на організаційному рівні сприяв тому, що в Конституції України з’явилося положення про незворотність курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Це велика заслуга нашого друга Дайнюса Жалімаса», ‒ зазначив Сергій Різник та наголосив, що ця зустріч ‒ унікальна можливість для присутніх отримати «емоційний, освітній та культурний досвід».

Звертаючись до студентів, Дайнюс Жалімас насамперед висловив вдячність за можливість взяти участь у зустрічі та зазначив, що Україна завжди може покластися на Литву у боротьбі з російською агресією.

Насамперед професор виокремив низку рішень, які відіграли важливу роль в історії України у боротьбі з ворогом. «Висловивши підтримку Україні, під моїм керівництвом Конституційний суд Литовської Республіки у 2015 році спільно з українським Конституційним судом розпочав Батумську ініціативу, яка засудила постанову Конституційного суду рф 2014 року щодо анексії частини українських територій. Того ж року ми обговорили ідею асоціації конституційного правосуддя країн регіону Балтійського та Чорного морів, яка об’єднала Конституційні суди Грузії, Литви, Польщі, Молдови та України. Також у 2017 році, за нашою ініціативою суддям Конституційного суду росії, які ухвалили рішення про відкриття шляху до анексії Криму, заборонили брати участь у будь-якому конгресі чи конференції із конституційного правосуддя, які відбувалися у Вільнюсі. Окрім того, ми разом закріпили в Конституції України стратегічну мету – повноправне членство в Європейському Союзі та НАТО. В нас багато спільного у сфері конституційної юстиції, схожі проблеми та виклики. Ви точно досягнете цієї стратегічної мети, адже цілеспрямовано до неї рухаєтесь», ‒ висловив переконання Дайнюс Жалімас.

Звертаючись до студентів, професор висловив сподівання, що зустріч буде цінною та плідною, адже є нагода збагатитися досвідом Литовської Республіки «щодо розвитку офіційної конституційної доктрини з питань, котрі можуть бути актуальними для України і розібрати деякі важливі справи із конституційного судочинства.

Надалі Дайнюс Жалімас розпочав лекцію із загальних характеристик Конституційного суду Литовської Республіки, виокремивши його основні, додаткові та постійні функції. Також професор коротко розповів студентам про судову активність Конституційного суду, його повноваження та приборкання політичного популізму у цьому контексті.

Окремо під час лекції Дайнюс Жалімас акцентував увагу студентів на основних засадах доктрини конституційних змін, доктрини проведення референдумів та постановах, які передбачають захист прав людини та її гідності.

Також науковець коротко окреслив головні принципі співвідношення Конституції з міжнародним правом та правом Європейського союзу.

Під час зустрічі студенти мали можливість поставити професорові запитання. Зокрема, молодих юристів цікавило питання можливості і доцільності впровадження в Україні електронного голосування в контексті рішень Венеційської комісії. Дайнюс Жалімас висловив переконання, що впровадження системи е-голосування є складним і потребує ретельно продуманої законодавчої бази, оскільки волевиявлення у такий спосіб важко проконтролювати.

Перебуваючи із візитом у Львівському університеті, Дайнюс Жалімас також поспілкувався із Ректором Університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником та проректором із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергієм Різником.

Під час діалогу йшлося про поглиблення співпраці Львівського університету та Університету Вітаутаса Магнуса. Зокрема, сторони домовилися у найближчому майбутньому укласти угоду про співпрацю, яка передбачатиме інтенсифікацію взаємодії у науковій та освітній сферах.

Принагідно Ректор Володимир Мельник подякував Дайнюсу Жалімасу за допомогу, яку надає литовський народ Україні. А на завершення зустрічі Дайнюс Жалімас висловив вдячність усім українцям, які бережуть мир і спокій Європи.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото