День цифрової безпеки у Львівському університеті

Кібербезпека та захист інформації є одними із ключових аспектів життя в інформаційну добу. Питання кібербезпеки просто неможливо ігнорувати, особливо під час війни, а потреба у фахівцях цього напряму є надактуальною, і з розвитком високотехнологічного суспільства буде ще більше зростати.

Зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський та професор факультету прикладної математики та інформатики Петро Венгерський презентували для викладачів онлайн-курс «Основи кібербезпеки для представників державних органів», який розроблений за підтримки управління з питань цифрового розвитку Львівської обласної військової адміністрації та CRGF Glogal спільно з командою українських експертів з кібербезпеки. Курс націлений на формування навичок безпечної роботи із засобами комп’ютерної техніки та підвищення рівня обізнаності з питань правильної поведінки з інформацією у кіберсфері.

Також особлива подія була організована і для студентів та працівників Університету – зустріч із представниками організації CERT-UA, урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події України, яка функціонує в складі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (https://cert.gov.ua/).

Ну і найбільш очікуваним для всього Університету стало відкриття кафедри кібербезпеки. Передумовою розвитку цього напрямку у Львівському університеті, безперечно, є дослідження науковців, успіхи наших студентів та викладачів у галузях комп’ютерних наук, інформаційних технологій, а реального поштовху до його інституалізації  було задано у Школі лідерства та управління Університетом, ініційованій головою наглядової ради Львівського університету, співзасновником та членом ради директорів компанії SoftServe Тарасом Кицмеєм та ректором ЛНУ ім. І. Франка, професором Володимиром Мельником. Саме під час неї були започатковані проєкти щодо відкриття кількох інноваційних освітніх програм, однією з таких стала й “Кібербезпека”. Автором цієї концепції, а в подальшому – гарантом освітньої програми, є професор Петро Сергійович Венгерський.

У 2019 році освітня програма успішно стартувала і вже на наступний рік вона навіть змогла отримати підтримку Міністерства освіти і науки України, а, отже, – і державні місця. Впродовж цих років “Кібербезпека” у Львівському університеті активно розвивалася, налагоджувалася співпраця з ІТ-компаніями як щодо практичних занять та лекцій від фахівців індустрії, так і до безпосередніх занять на базі компаній.

Упродовж 5 років освітня програма щоразу вдосконалювалася та користувалася попитом серед вступників, тож у 2022 році Вчена рада університету з ініціативи ректора, професора Володимира Мельника, прийняла рішення про відкриття кафедри кібербезпеки на факультеті прикладної математики та інформатики. Зважаючи на безпекову ситуацію в часі повномасштабного вторгнення росії, така ухвала допоможе ще наполегливіше працювати задля нашої перемоги, яка, віримо, вже зовсім близько.

Із червня 2022 року розпочалася робота над облаштуванням приміщення кафедри: було докладено всіх зусиль, аби цей простір мав якісне обладнання та якнайшвидше став місцем гуртування викладачів та студентства спеціальності “Кібербезпека”. Тому сьогодні з великою гордістю оголошуємо про офіційне відкриття кафедри, що сталося завдяки ретельній роботі та наполегливості багатьох сторін.

Під час події із вітальним словом до присутніх звернувся ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник: “Я дякую усім, хто причетний до того, що створена ще одна самодостатня структура, яка має свій вагомий напрямок розвитку. Також щиро дякую всім колегам, які відчули потребу створення такого підрозділу, а Львівській обласній військовій андміністрації та Бюро економічної безпеки – за підтримку та розуміння доцільності виховувати та навчати молоде покоління кіберфахівців у стінах Львівського університету. Переконаний, що надалі напрям ще активніше розвиватиметься, адже сьогодні вже маємо запит як від Міністерства внутрішніх справ, так і від інших важливих структур на кадрове забезпечення у сфері захисту та безпеки інформації”.

Також в рамках офіційного відкриття кафедри викладачів та студентів спеціальності привітав Олександр Кулепін, заступник голови ЛОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO): “Львівська область вже не один рік задає тон розвитку ІТ-сфери для цілої України. Тож хочу подякувати Університету насамперед за відкриття у 2019 році спеціальності “Кібербезпека” та всяко сприятиму тому, аби кількість бюджетних місць на ній лише зростала, адже саме сьогодні фахівці галузі є дуже потрібними нашій країні у боротьбі з ворогом. Висловлюю вдячність і ІТ Кластеру та компаніям, котрі постійно підтримують якісні ініціативи в нашій області та сприяють інформаційному розвитку Львівщини. Саме в такій співпраці бізнесу та освіти і народжуються чудові проєкти, які мають велике майбутнє”.

Хочемо висловити щиру подяку керівництву Університету, яке не лише підтримало ініціативу, а й сприяло її якнайшвидшому втіленню. Також ми вдячні Львівській обласній військовій (державній) адміністрації (ЛОВА – ЛОДА), яка є постійним партнером наших заходів, зокрема нового проєкту для учнів шкіл Львівщини – “Інтенсиву з кібербезпеки” – та інших ІТ-подій. Щира подяка також і компанії SoftServe, за сприяння якої у Львівському університеті й зародився цей напрямок, а також яка допомогла облаштувати приміщення для фізичного існування кафедри.

Переконані, що майбутнє належить технологіям, а у наш час, особливо, кібертехнологіям. Саме тому важливим є те, що фахівці нашого університету спрямовують свій потенціал та зусилля у розвиток цієї галузі, зокрема, навчаючи наших студентів на платформі RangeForce, доступ до якої ми отримали в рамках грантової підтримки від компанії Nortal. Віримо, що відкриття кафедри сприятиме залученню до навчального закладу талановитих студентів та дослідників, співпраці з індустрією, та дозволить Університету стати лідером у напрямку української кібербезпеки.

Світлини: центру маркетингу та розвитку Більше фото