До традицій Львівської математичної школи долучаються найкращі науковці світу

Видатний математик, професор Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, лауреат Медалі Філдса Теренс Тао нещодавно отримав медаль Львівського математичного товариства. Відзначили Теренса Тао за те, що він розв’язав математичну проблему, яку сформулював польський вчений Міхал Бальцерик в рамках продовження традицій Львівської математичної школи.

Нагадаємо, у міжвоєнний період представники легендарної Львівської математичної школи збиралися у «Шотландській кав’ярні» («Kawiarnia szkocka») і там обговорювали математичні проблеми, робили записи на серветках або мармурових столах. У липні 1935 року Луція Банах, дружина лідера Львівської математичної школи Стефана Банаха, купила зошит з твердими обкладинками, куди математики почали записувати свої нерозв’язані задачі (для таких задач у математиці існує слово «проблеми»). Зошит незабаром одержав назву «Шотландської книги» («Księga szkocka»). За розв’язування деяких проблем пропонувалися винагороди, найекзотичнішою з яких був… живий гусак. Зокрема, його одержав у 70-х роках шведсько-американський математик Пер Енфло.

Минуло багато років і у Львові знову відкрилася кав’ярня під назвою «Szkocka». Сучасні математики Львова скористалися цим і … помістили туди копію «Шотландської книги» з чистими сторінками. Численні відвідувачі кав’ярні з різних країн записували на вільному місці свої враження від Львова, також траплялися і математичні проблеми. Згодом завідувач кафедри алгебри, топології та основ математики ЛНУ ім. Івана Франка, професор Тарас Банах кілька років тому ініціював проєкт «Lviv Scottish Book», математичні проблеми дублювалися на відомому сайті математичних запитань і відповідей MathOverflow.

Одну з проблем, яку сформулював польський математик Міхал Бальцерик, розв’язав всесвітньо відомий американський математик Теренс Тао, лауреат медалі Філдса. Автор проблеми пропонував за її розв’язок винагороду — пляшку питного меду.

До вручення нагороди довелося чекати кілька років. І от нещодавно паралельно у Варшаві і Києві відбувалася конференція «Numbers in the Universe». Серед лекторів — два Філдсівські медалісти: Теренс Тао, який доповідав у Варшаві, і наша співгромадянка Марина Вязовська, яка доповідала у Києві.

За дорученням Львівського математичного товариства у Варшаву виїхав професор кафедри алгебри, топології та основ математики ЛНУ ім. Івана Франка Михайло Зарічний, а з Вроцлава приїхав Міхал Бальцерик, який за давньою обіцянкою вручив Теренсові Тао пляшку питного меду.

Водночас, щоби відзначити таку увагу до Львівської математичної школи, до «Львівської Шотландської книги» і до математики у нашому місті та в Україні, Львівське математичне товариство виготовило спеціальну медаль, яку вручили авторові проблеми і тому, хто її розв’язав.

Нарешті, щоби пов’язати сучасне з минулим, внучка відомого львівського математика Мирона Зарицького (він був заступником декана нашого факультету, коли деканом був Стефан Банах, а згодом сам став деканом) Устя Сорока виготовила скульптуру гуски. Такий, безумовно, цінний подарунок вручив Теренсові Тао Михайло Зарічний.

Видатний математик був зворушений увагою до його особистості. Щоби не залишитися в боргу, він тут же розв’язав ще одну проблему з «Львівської Шотландської книги».

Більше фото