Фізичний факультет Львівського університету відзначає 70-літній ювілей

27 грудня 2023 року на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття традиційної конференції «Різдвяні дискусії», яка цьогоріч присвячена 70-літтю фізичного факультету. Захід відбувся за участі академічної спільноти Львівського університету, а також гостей із провідних наукових установ міста.

Із 70-літнім ювілеєм фізичного факультету та відкриттям традиційної конференції усіх присутніх привітав в.о. декана фізичного факультету Ярослав Чорнодольський. Ярослав Миколайович наголосив на вагомих здобутках колективу та зауважив, що науковці-фізики Львівського університету завжди підтримували тісну співпрацю із провідними науковими установами не лише Львова, але й України, працювали задля популяризації фізичної і математичної науки та виховали не одне покоління талановитих вчених, які сьогодні продовжують справу своїх наставників.

Із вітальним словом до учасників заходу звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, який зазначив, що за відносно невеликий період часу свого функціонування фізичний факультет зумів стати невід’ємною частиною Львівського університету, а інноваційні напрацювання колективу заслужено відіграють вагому роль у розвитку не лише української, але й світової науки. «У процесі становлення фізичного факультету, на різних етапах його розвитку, працівники спромоглися на значні наукові результати як у фундаментальних дослідженнях, так і в галузі освітньої діяльності. Варто розуміти, що фізичну науку треба оцінювати як ту, що задає стиль мислення, формує науковий світогляд, реалізується в раціональних формах осягнення світу. Фізика завжди була дотичною до створення філософських значень. З фізикою пов’язана низка підходів, які допомагають зрозуміти, що таке наука загалом та як вона розвивається. Тому, сам поступ фізичного факультету слід розцінювати як феномен, який став домінуючим у формуванні класичного університету, де діють принципи демократії, відкритості, наукової дискусії та авторитету вченого», – наголосив Володимир Петрович і вручив подяки представникам колективу факультету за багаторічну сумлінну працю і вагомий особистий внесок у розвиток освіти і науки та значні здобутки у підготовці та вихованні висококваліфікованих фахівців.

Надалі із вітальним словом до усіх присутніх звернувся голова первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек. Юліан Богуславович, продовжуючи думку Володимира Мельника, наголосив, що відзначення ювілейної дати для факультету – це час підбиття певних підсумків. «Фізичний факультет за час свого існування має чималі наукові здобутки, відомий унікальними і непересічними постатями, які творили фізичну науку. Безумовно, ювілей – це своєрідний поступ, який демонструє розвиток факультету, утвердження його прогресивного й активного колективу. Сьогодні, в час нелегких суспільних випробувань, ми повинні демонструвати те, що наука в Україні продовжує невпинно розвиватися», – наголосив Юліан Бек.

Від імені деканів усіх факультетів Університету із ювілеєм колег-фізиків привітав очільник факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський. «Фізичний факультет Львівського університету подарував світовій науці неймовірної слави вчених, дослідників, знаних професорів, які творили історію не лише фізичного факультету, але й Львівського університету. Фізичний факультет – це факультет з великим майбутнім, який в час повномасштабної війни робить потужний внесок у зміцнення обороноздатності України. Ми віримо у те, що наша українська зброя ґрунтуватиметься на ваших наукових ідеях і творчих досягненнях», – висловив переконання Маркіян Зіновійович і вручив колегам із фізичного факультету пам’ятний символічний подарунок.

До привітань науковців Львівського університету також долучилися багаторічні колеги та партнери ‒ директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України, професор Тарас Брик та заступник директора Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Ярослава Підстригача НАН України, доктор фізико-математичних наук Володимир Пелих. Науковці передали щирі слова вітання усьому колективу фізичного факультету від Почесного доктора Львівського національного університету імені Івана Франка, видатного українського вченого-фізика, багаторічного політичного та громадського діяча Ігоря Юхновського. Вчені із теплотою відгукувались про співпрацю із колективом фізиків Львівського університету та висловили сподівання, що така кооперація і надалі даватиме позитивні результати для розвитку фізичної науки в Україні.

Окрім того, Тарас Михайлович, звертаючись до присутніх, пригадав студентські роки навчання у Львівському університеті і наголосив, що сьогодні важливо подякувати усім викладачам фізичного факультету, які не лише займаються активною підготовкою висококваліфікованих кадрів, але й виховують покоління відповідальних та свідомих громадян.

Володимир Пелих долучився до теплих слів привітань й розповів про деякі історичні віхи розвитку Інституту, які нерозривно пов’язані з історією фізичного факультету Львівського університету та його визначними науковцями. Також колеги із провідних наукових установ подарували колективу факультету пам’ятні подарунки.

Оскільки невід’ємним елементом  «Різдвяних читань» є і Дух свята, для усіх присутніх проникливо та віртуозно щиро звучала колядка у виконанні професорки кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Христини Гнатенко та професора кафедри алгебри, топології та основ математики механіко-математичного факультету Михайла Зарічного.

Під час урочистостей коротко про історію фізичного факультету усім присутнім розповів кандидат фізико-математичних наук, дійсний член НТШ, доцент кафедри фізики твердого тіла Олександр Попель, який зосередив увагу присутніх на професійній діяльності визначних постатей в історії фізичного факультету.

До привітань колег також долучився професор Михайло Зарічний, зазначивши, що історія механіко-математичного факультету Львівського університету тісно пов’язна із фізичним, адже він виник у той самий час. Михайло Зарічний розповів про ключові математичні спеціальності, які успішно функціонують на факультеті та зупинився на визначній постаті відомого вченого-математика, педагога Мирона Зарицького. «Світ завжди потребуватиме математики і фізики, які одна одну доповнюватимуть», – висловив переконання професор Зарічний, привітавши колег із ювілейною датою.

До теплих слів привітань колективу фізичного факультету долучилась директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук. Іванна Антонівна подякувала колегам-фізикам за багаторічну плідну співпрацю та висловила переконання, що спільними зусиллями й надалі вдасться засвітити не одну «яскраву зірку» української фізичної науки. Іванна Бородчук також вручила представникам колективу фізичного факультету пам’ятні подяки Львівської обласної Малої академії наук.

На завершення урочистої частини усі присутні натхненно виконали колядку «Нова радість стала» під акомпанемент Христини Гнатенко та Михайла Зарічного.

Продовжаться «Різдвяні читання» низкою наукових доповідей і дискусій, які триватимуть упродовж 28-29 грудня.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото