Кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького сприяє реалізації інтернаціональних проєктів

Кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького філологічного факультету – один з провідних освітніх та наукових славістичних центрів України та Європи – цьогоріч відзначає 135 років від часу заснування. Спираючись на міцні основи філологічної традиції Львівського національного університету імені Івана Франка, кафедра продовжує розвивати надбання лінгвістичної та літературознавчої наукових шкіл у галузі слов’янознавства, веде активну перекладацьку діяльність в контексті інформаційної боротьби з ворогом, сприяє поширенню важливих інтернаціональних ініціатив та активно долучається до реалізації міжнародних проєктів, які поглиблюють партнерство українських та закордонних науково-освітніх осередків.

Зокрема, за сприяння кафедри 15 лютого 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відкрили просвітницьку художню виставку болгарською мовою «Наука – це вона» від благодійного освітнього проєкту «STEM is FEM».

Освітній арт-проєкт організований за підтримки міжнародних організацій ООН Жінки в Україні та Дитячого фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ), генеральний партнер проєкту – технологічна компанія Roosh,  комунікаційний партнер – агентство стратегічних комунікацій TRUMAN. Виставка, представлена низкою постів, має на меті познайомити студентів із українськими науковицями ХХ-ХХІ століття у сферах математики, генетики, фізики, інформатики тощо та зруйнувати стереотипи про те, що «серйозна наука» – це не жіноча справа.

Творчі тексти до постерів були сформовані на основі робіт переможниць національного конкурсу есе «Наука – це вона», для участи у якому свого часу школярки та студентки з усієї України віком від 14 до 21 року надіслали 561 робіт. Виставка вже була презентована у Львівському університеті раніше, а згодом була перекладена болгарською мовою студентками-болгаристками 4 курсу Львівського національного університету імені Івана Франка та студентками-україністками 5 курсу Софійського університету імені Святого Климента Охридського: Анастасія Миндьо, Анастасія Осідач, Анастасія Умриш, Екатеріна Костадінова, Жені Ніколова, Марта Мартяк, Марта Поліщук, Олена Кітура, Роксолана Гнат і Стіліана Андреєва в межах Міжнародного проєкту «Українсько-болгарська перекладацька майстерня» під керівництвом перекладачок доц. Райни Камберової (Софія) та доц. Ольги Сороки (Львів) та за підтримки і сприяння Посольства України в Республіці Болгарія. Вперше перекладену виставку було презентовано минулого року у Політехнічному музеї у Софії (Болгарія), задля популяризації постатей українських науковиць поза межами нашої держави.  В контексті святкування 135-річчя кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького та відзначення Міжнародного дня жінок і дівчат у науці виставку презентовано на філологічному факультеті.

На відкритті виставки були присутні працівники та студенти філологічного факультету, а також керівництво ЛНУ ім. Івана Франка. Усіх присутніх привітав в.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. «Цей рік лише розпочався, але вже позначений багатьма віхами в історії української науки, Львівського університету та філологічного факультету, який цьогоріч святкує 135-річчя кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького. Наукове спілкування іноземними мовами – це найвищий рівень комунікації. Сьогодні ми схиляємо голову перед Збройними силами України за можливість продовжувати нашу працю у сфері цього наукового спілкування», – підкреслив Роман Крохмальний.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник відзначив, що співпраця із закладами освіти Болгарії та інших слов’янських держав є вкрай важливим елементом міжнародної співпраці Львівського університету. «Я переконаний, що ті зусилля, яких докладає кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького у контексті співпраці з науково-освітніми осередками Болгарії є надзвичайно вагомою. Зокрема, дякую колегам за плідну працю у царині перекладу, яка сприяє нашій боротьбі з ворогом, і щиро вітаю кафедру з ювілеєм, бажаю успіху у починаннях, активного розвитку міжкафедральної та міжнародної співпраці», – підкреслив Сергій Різник.

Завідувачка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Ольга Сорока зауважила, що філологічний факультет є одним із осередків жінок в науці та пригадала імена випускниць, які досягли вагомих результатів у своїх наукових пошуках. «Невипадково ми сьогодні залишили у виставці один чистий постер: ми чекаємо, що колись на таких полотнах будуть імена та здобутки тих, хто сьогодні є нашими студентками», – акцентувала Ольга Сорока.

До вітальних слів долучилася випускниця факультету міжнародних відносин, а сьогодні Перший секретар Посольства України в Болгарії пані Ірина Козік. Вона закцентувала увагу на якісній реалізації проєку та подякувала усім, хто долучився до важливої місії руйнування гендерних стереотипів, популяризації науки серед школярів та налагодженні співпраці між ЗВО України та Болгарії. «Дорогі студенти, вірте у свої сили, будьте певними, що ви можете руйнувати міфи і робити те, що здається неможливим. Ви – майбутнє України», – наголосила Ірина Козік, звертаючись до студентської молоді.

Своїми враженнями від проєкту поділилася голова профбюро студентів філологічного факультету та заступниця голови наукового товариства філологічного факультету Ольга Полицька. «Мені подобається, що серед постатей, які представлені у виставці є жінки з різних наукових сфер. Це розширює рамки, адже суспільство часто асоціює жінку в науці лише з гуманітарною сферою. Тим не менш наш філологічний факультет – це також місце, де народжуються жінки у науці, а такі важливі проєкти допоможуть усім школяркам, які планують вступати до Львівського університету, зрозуміти, що тут для них відкрито багато можливостей. Жінки та чоловіки є рівними у науці – це та ідея, яку ми маємо популяризувати та утверджувати», – додала Ольга Полицька.

Зазначимо, що виставку «Наука – це вона» можна буде оглянути в 324 аудиторії головного корпусу Університету упродовж трьох днів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото