Львівський університет долучиться до дослідження і популяризації постаті Катерини Ющенко

2 червня 2022 року Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник зустрівся із українським науковцем, доцентом факультету інформатики Києво-Могилянської академії, сином Катерини Ющенко Юрієм Ющенком.

Під час зустрічі йшлося про координацію зусиль у справі дослідження і популяризації внеску українських математиків у світову науку, зокрема тих напрацювань, які свого часу здійснила Катерина Ющенко (1919-2001) –  українська науковиця, програмістка, яка у 1950-х роках першою працювала на першій у континентальній Європі електронній цифровій обчислювальній машині МЕОМ і була однією із керівниць розробки унікального комп’ютера «Київ» та відповідала за його архітектуру й програмне забезпечення..

Катерина Ющенко є авторкою однієї з перших у світі мов програмування високого рівня – Адресної мови програмування вищого рівня з апаратом непрямої адресації , яка випередила на декілька років закордонні мови програмування – Фортран, Кобол й Алгол. Завдяки цій мові стало можливим працювати зі списками та складними ієрархічними структурами.  Львівський університет був одним із осередків, де розпочинала свій активний науковий шлях Катерина Ющенко, адже саме тут у 1946-1947 роках науковця працювала лаборанткою кафедри механіки.

Юрій Ющенко активно займається дослідженням винаходів і доробку Катерини Логвинівни уже понад три роки. За його словами, ім’я Катерини Ющенко відоме у світі та в Україні, але й досі ні вчені, ні тим паче широкий загал, не знають всього обсягу наукових відкриттів дослідниці.

«В інформаційних технологіях є винаходи, які визнані усім світом як найвагоміші і які й зараз використовуються в усіх сучасних технологіях. Одним з таких винаходів є вказівники, які начебто 1964 року винайшов Гарольд Лоусон. Але є переконливі свідчення, що вказівники винайшла саме Катерина Ющенко у 1955 році. Власне про те, що мама винайшла вказівники вона і сама зізнавалася», – розповів Юрій Ющенко під час зустрічі з Ректором.

Також Юрій Ющенко акцентував, що кожна країна зараз намагається якомога активніше конкурувати у справі окреслення свого внеску у розвиток інформаційних технологій. За його словами, в цій сфері в Україні є ціла плеяда науковців, дослідження яких потрібно вивчати і популяризувати, відновлюючи у такий спосіб історичну справедливість.

Відтак, Юрій Ющенко звернувся до Ректора з проханням, аби вчені Львівського університету (історики, математики, архівісти) долучилися до досліджень та пошуку документів, які можуть підтвердити наукові відкриття українських математиків, зокрема й Катерини Ющенко.

Ректор Володимир Мельник запевнив, що для Львівського університету відновлення історичної справедливості, популяризація ключових постатей української науки, техніки й культури, а також утвердження високого авторитету України у світі є одними із ключових завдань.

«Ми не лише зацікавлені у Вашій пропозиції, ми усвідомлюємо, що просто приречені докладати усіх зусиль для того аби відновити історичну справедливість і віддати належну шану тим науковим відкриттям, які зробили українці у час, коли були позбавлені державності. Спільно з колегами з історичного факультету, факультету електроніки та комп’ютерних технологій, механіко-математичного факультету і факультету прикладної математики та інформатики ми випрацюємо необхідні моделі історико-пошукової та науково-популяризаторської роботи, спрямованої на встановлення історичних фактів і поширення інформації про них не лише в Україні, а й у світі», – зазначив Володимир Мельник, подякувавши гостю за ентузіазм і бажання відновити історичну справедливість.

Додамо, що напередодні Юрій Ющенко відвідав Музей історії Університету, де поспілкувався із доцентом механіко-математичного факультету Ярославом Притулою і професором факультету прикладної математики та інформатики Юрієм Щербиною. Залишивши відгук у Книзі почесних гостей Університету, Юрій Ющенко відзначив важливість того, що Львівський національний університет імені Івана Франка шанує видатних постатей української науки, доля яких пов’язана з Університетом.

Світлини: Олега Вівчарика та Юрія Гудими Більше фото