Львівський університет відвідали учасники Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури

Упродовж 2-6 квітня 2023 року у Львові триває ІV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Три роки поспіль традиційний конкурс для юних знавців філології не відбувався через події пандемії та повномасштабної війни. Цьогоріч школярі знову отримали змогу перевірити власні знання та пізнати дух творчого змагання. До організаційного комітету та журі мовно-літературного конкурсу, окрім вчителів та викладачів з різних закладів освіти України, також увійшли викладачі філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

Під час урочистого відкриття олімпіади школярів привітав Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник. Він подякував молодому поколінню за любов та повагу до української мови і літератури, активну громадянську позицію та запросив до навчання в ЛНУ ім. Івана Франка. Окремо Володимир Петрович висловив вдячність педагогам та батькам за гідне виховання відповідальної, цілеспрямованої, талановитої молоді.

Радість насолодитися музичним мистецтвом учасникам конкурсу та їхнім наставникам подарував вокально-хоровий ансамбль «Евфонія» студентів освітньої програми «Хорове диригування» кафедри музикознавства та хорового мистецтва факультету культури та мистецтв під керівництвом доцента Василя Чучмана.

Під час свого перебування у Львові учні та вчителі з різних куточків України мали змогу відвідати Львівський національний університет імені Івана Франка. Зокрема, 4 квітня з представниками журі зустрівся в. о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. Він детально розповів присутнім про діяльність філологічного факультету Львівського університету, його структуру і особливості навчання. Зокрема, відзначив, що 2023 рік  – це рік 175-річчя від часу заснування першої у світі кафедри української словесності у Львівському університеті, запросив до активної діяльної співпраці на шляху розбудови україністики.

Членам журі провели екскурсію Львівським університетом, зокрема, члени журі відвідали Інститут франкознавства, де його директорка Наталя Тихолоз розповіла гостям цікаві факти про історію становлення франкознавства як окремої галузі гуманітаристики.

Самі ж вчителі зазначають, що сьогодні українська мова вкотре в історії набула особливого значення. «В реаліях сьогодення твердження, що мова – це ДНК нації, засіб ідентифікації українців – має особливу актуальність. На мою думку, проведення олімпіади з української мови та літератури є вкрай важливим. Адже це не лише змога для кожного учня перевірити свої знання, але й важливий аспект патріотичного виховання молодого покоління. Саме через мову ми можемо відчути свою приналежність до української нації, де би ми не були, і нести іншим людям свою власну культуру, свій світогляд», – поділилася думками вчителька з Ужгорода Людмила Рогатин.

Члени журі відзначають цінність відновлення конкурсу після трирічної перерви. «Думаю, що можливість цього року нарешті зустрітися на інтелектуальному змаганні стала великою радістю як для учнів, так і для журі. В олімпіаді беруть участь школярі з усієї країни, дуже приємно, що на четвертий тур змагання приїхали навіть ті учні, які перебували закордоном і раніше брали участь онлайн. Загалом перевірити свої знання з української мови та літератури до Львова приїхали понад 100 молодих людей», – розповідає вчителька з Житомира Людмила Петраківська.

«З величезною радістю констатую, що рівень підготовки наших дітей не знизився за останні непрості роки навчання. Ми сьогодні маємо не просто спалах українства, але й очевидні результати системної багаторічної праці наших педагогів та наших учнів. І це надихає! Ми – справді незнищенна нація, а наша школа філології за час незалежності України змогла сформувати мислячу еліту, яка твердо ідентифікує себе частиною держави», – констатує вчителька з Миколаєва Валентина Купцова.

Думками про важливість проведення олімпіади поділився і вчитель з Калуша Віталій Півторак: «Той факт, що  сьогодні наше міністерство проводить олімпіаду у такий складний час – є надзвичайно важливим рішенням і в певному сенсі – подвигом. Маємо розуміти, що не лише забезпечення матеріальними речима є важливим у час війни, але має значення і творення інтелектуального потенціалу, який в майбутньому розвиватиме нашу державу».

Також 4 квітня ЛНУ ім. Івана Франка відвідали учні-учасники Олімпіади, побувавши на екскурсіях у Музеї історії Університету, археологічному музеї,  Інституті франкознавства, зоологічному музеї, палеонтологічному музеї, мінералогічному музеї та у Науковій бібліотеці. Зі школярами також  зустрівся професор кафедри класичної філології Львівського університету Андрій Содомора, який поділився з учасниками олімпіади своїм баченням слова, важливості мови та відчуття щастя. «Так, як людина входить в море, так вона і входить в мову, все життя вивчаючи її глибину. Саме мова допомагає нам кожен день ставати кращими, вона є спілкуванням на рівні душі. Бажаю вам з кожним днем відчувати, що ви стали кращими, ніж були вчора. Чим більше ви будитимете свою уяву, бачитимете світ, який є у Слові, тим ви і будете щасливіші, бо ваше щастя буде у вас самих», – зауважив в розмові Андрій Содомора.

Своїми враженнями від участі в олімпіаді, поїздки до Львова та перспектив вивчення української мови поділилися і самі школярі. Так, десятикласниця з Івано-Франківська Юлія Лапіна розповіла, що планує пов’язати своє життя із філологічним напрямком.  «Я взяла участь в олімпіаді, аби спробувати свої власні сили і перевірити знання. В час, коли в Україні триває війна, надзвичайно важливим є розвиток української мови і всього, що стосується нашої українськості. Дуже рада сьогодні бути у Львові, зокрема у Львівському університеті», – зазначила Юлія.

Десятикласниця Софія Тупчій з Умані зізналася, що завдання цьогоріч були для неї дуже цікавими. «Ми мали змогу перевірити те, наскільки добре володіємо словом, розуміємо його та відчуваємо. Вважаю своїм обов’язком – володіти державною мовою на найвищому рівні. Усвідомлюю, що саме моєму поколінню згодом доведеться відбудовувати нашу державу, творити наше майбутнє. Я планую пов’язати своє майбутнє з юриспруденцією і переконана, що знання мови будуть мені в нагоді», – розповіла Софія. Також її колега з Умані Марія Жупаник, яка навчається в одинадцятому класі, акцентувала, що брати участь у мовних конкурсах та олімпіадах – для неї вже традиція: «Особливо я люблю творчі завдання коли пишу – забуваю про час і отримую велике задоволення від процесу. Для себе зауважила, що цьогорічні завдання олімпіади дуже актуальні, адже чимало думок, які вже давно жили в мені з початку повномасштабної війни, я якраз змогла викласти на папері».

Щиро раді вітати юних любителів слова у Львівському університеті та бажаємо зберегти свою цікавість до пізнання нового, цілеспрямованість упродовж всього свого творчого шляху!

Світлини: Ярини Пришляк та Софії Сиванич Більше фото