На геологічному факультеті стартували ХІІ наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка

14 грудня 2022 року на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочалися ХІІ наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка. У роботі читань взяли участь представники з різних закладів вищої освіти та інших наукових установ: Львівського, Рівненського, Криворізького національних університетів, інститутів НАН України – Геології і геохімії горючих корисних копалин (Львів), Геологічних наук (Київ), Геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М. П. Семененка (Київ). Захід триватиме два дні – 14-15 грудня – у змішаному пленарно-дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams.

Відкриття наукового форуму розпочалося з вітальних слів від адміністрації Львівського університету. Проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський привітав усіх учасників із початком роботи наукових читань і наголосив на важливості та актуальності подібних заходів у теперішніх реаліях.

«Цей форум вже став традиційною зустріччю фахівців у галузі мінералогії. У непрості воєнні часи важливо об’єднуватися, зокрема на освітньому і науковому фронті, і працювати на благо спільної перемоги, а також вже сьогодні обговорювати, як використати потенціал науки мінералогії у час повоєнної відбудови країни», – відзначив Роман Євгенович.

Також Роман Гладишевський згадав про історію розвитку мінералогічних студій у Львівському університеті та про внесок академіка Євгена Лазаренка – першого декана геологічного факультету, а згодом Ректора Університету – у розвиток науки та освіти. Окреслюючи вагому роль мінералогії у сучасному світі, Роман Євгенович наголосив на необхідності об’єднання зусиль науковців різних галузей для розвитку держави та побудови стабільного суспільства: «Інтелектуальне освоєння природних ресурсів не менш важливе, аніж розвиток новітніх технологій, а часто ці два процеси є невід’ємно поєднаними, адже нові методи досліджень відкривають нові явища, які стануть основою технологій майбутнього. Спільна діяльність геологів з хіміками, фізиками, біологами, математиками, інженерами, економістами є передумовою збереження геосистеми, інструментом встановлення правильного балансу між потребами людства і турботою про природу, а понад усе – основою побудови стабільного, благополучного суспільства».

Декан геологічного факультету, професор Микола Павлунь також звернувся з вітанням до учасників наукових читань. Він коротко розповів про основні віхи життя та наукові здобутки академіка Лазаренка, підкресливши неоціненне значення його спадщини для прийдешніх поколінь учених-мінералогів. «Наука не може існувати без особистостей, для яких характерне вміння мислити і бачити далі за інших. Саме такою особистістю в мінералогії був академік Євген Лазаренко – видатний український учений-мінералог світового значення. Він – класик мінералогії ХХ століття. Його наукова спадщина налічує понад 300 статей, понад 10 класичних монографій, численні підручники з мінералогії, один із найвідоміших словників з мінералогії та багато інших праць. Він, по суті, створив сучасну мінералогічну школу, яка нині знана у всьому світі й досі плідно працює», – зазначив Микола Миколайович.

До слова запросили також завідувача відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих корисних копалин НАН України, члена-кореспондента НАН України Ігоря Наумка. Від імені Інституту він привітав усіх присутніх зі знаковою датою – 110-річчям від дня народження академіка Євгена Лазаренка. Ігор Михайлович детально розповів про діяльність Євгена Лазаренка як керівника одного із відділів Інституту, про його напрацювання у сфері нафтогазової геології, про важливі наукові праці та інші проєкти. «Життєвий і науковий шлях Євгена Лазаренка нерозривно пов’язаний з нашим Інститутом. Євген Костянтинович був непересічною особистістю, новатором і надзвичайно далекоглядним вченим. Ще тоді, в ті часи, він завжди думав про те, що колись Україна стане незалежною, і про те, як у майбутньому нові покоління вчених-геологів будуть і далі працювати й розвивати науку в нашій державі. Я впевнений, що праця академіка Лазаренка в нашому Інституті була корисною не лише для самого Інституту, а й для Львівського університету і для всієї України», – зазначив Ігор Наумко.

Після вітальних слів розпочалося пленарне засідання. Першим виступив професор-консультант кафедри мінералогії, петрографії і геохімії ЛНУ ім. Івана Франка Орест Матковський із презентацією книги «Вшанування пам’яті академіка Євгена Лазаренка». Завідувач відділу «Мінералогічний музей імені академіка В. І. Вернадського» ІГМР імені М. П. Семененка НАН України, професор Володимир Павлишин презентував ще одну важливу працю, що стосується історії мінералогії, – книгу «Історія мінералогії в Україні. З 90-х років ХХ ст. донині».

Інші доповіді під час пленарного засідання були присвячені життєвому шляху академіка Лазаренка та його внеску у становлення мінералогічної кристалографії в Україні, творення мови мінералогів, історію мінералогії, мінералогію вивержених комплексів Західної Волині тощо.

15 грудня наукові читання продовжаться у рамках двох засідань, під час яких учасники представлять доповіді, що стосуються важливих питань мінералогії та наукової спадщини академіка Євгена Лазаренка, а також подальшого розвитку та впровадження в життя напрацювань великого вченого.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото