Керівники інститутів, факультетів і кафедр з підготовки фахівців напряму «міжнародні відносини» взяли участь у Всеукраїнській нараді «Освітні тренди у міжнародних відносинах: Україна і світ», що відбулась 15 грудня 2015 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Під час засідання науковці обговорили проблеми, які виникають під час підготовки фахівців напряму «міжнародні відносини», проаналізували іноземний досвід викладання дисциплін у цій сфері, а також закцентували увагу на вимогах практикуючих дипломатів до молодих фахівців.
На значущості та масштабності проведення заходу наголосив завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, Надзвичайний і Повноважний Посол України Маркіян Мальський: «Сьогоднішня зустріч для нас є надзвичайно важливою. Фахівці у сфері міжнародних відносин з усіх куточків України зібрались у Львівському університеті, аби оговорити актуальні питання та проблеми, пов’язані з підготовкою висококваліфікованих кадрів – дипломатів, краєзнавців, експертів-міжнародників у галузі міжнародної економіки, інформації та права».
«Обговорюючи проблемні питання в колі професіоналів, нам потрібно визначити парадигми й тренди науково-практичного напряму «міжнародні відносини», які характеризують його перспективи та розвиток. Переконаний, що це вкрай необхідно», – звернувся до учасників заходу Ректор Університету, професор Володимир Мельник
Володимир Петрович також відзначив, що за період незалежності України, зроблено вагомі кроки у формуванні потужної школи підготовки кадрів дипломатів для забезпечення потреб міжнародної політики України.
«Яскравим свідченням того, що наші дипломати – дійсно фахові й ефективно виконують свою роботу є те, що країну визнають, з нею спілкуються й рахуються. Очевидно, це заслуга дипломатичного корпусу, адже щоби представити Україну з точки зору досягнень, скажімо, у галузі економіки, треба бути філософом трансцендентального характеру», – переконаний Ректор.
А відтак, під час Всеукраїнської наради науковці та практикуючі дипломати обговорили український та світовий досвід підготовки фахівців-міжнародників, академічні підходи та практичні вимоги.
Директор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Валерій Копійка проаналізував якість підготовки кадрів, зазначивши: «Українській школі міжнародних відносин уже 70 років. Вперше факультет міжнародних відносин започаткував Павло Тичина 18 жовтня 1944 року на базі Київського університету. Пізніше, зі здобуттям незалежності України, постала нагальна потреба у кваліфікованих дипломатах. А відтак, факультети міжнародних відносин відкрили в Одесі та Львові. Сьогодні 48 вишів мають факультети або кафедри цього напряму».
Валерій Володимирович також відзначив, що виникнення нових спеціальностей напряму «міжнародні відносини» як-от: міжнародна економіка, міжнародний бізнес тощо – це реакція науки на нові виклики й потреби суспільства.
Валерій Копійка порушив питання якості підготовки кадрів у сучасних умовах, зауваживши, що за період сімдесятилітнього існування школи міжнародних відносин, 6 міністрів закордонних справ були фахівцями в цій сфері. «Це свідчить про якість їхньої підготовки. Ми досягли такого результату завдяки високому рівню освіти й високій вимогливості до навчального процесу. Це стандарти, контроль за якими є дуже важливим», – переконаний науковець.
Про іноземний досвід викладання міжнародних відносин у світі розповів в.о. декана факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Ігор Бик. Ігор Степанович детально проаналізував структуру програм підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин у Бразилії, Індії, ПАР, Франції, Скандинавських країнах і Польщі, відзначивши, що в більшості цих країн при викладанні міжнародних відносин перевагу надають спеціальності «міжнародна безпека».
«В Україні діє плюралістична інституційна модель викладання міжнародних відносин, а міждисциплінарність була і буде стимулом модернізації освітнього процесу в цій галузі», – зазначив Ігор Бик.
Під час конференції, президент Української асоціації зовнішньої політики, Надзвичайний і Повноважний Посол України Володимир Хандогій повідомив, що вже півроку діє нова громадська організація «Українська асоціація зовнішньої політики», мета якої – «стати зв’язною ланкою між громадянським суспільством і владними структурами з питань міжнародних відносин».
Володимир Дмитрович також порушив питання сучасних вимог до молодих фахівців відповідно до реалій життя. На думку практикуючого дипломата, юним міжнародникам потрібні ґрунтовні знання з історії та географії, а також блискуче володіння іноземними мовами.
«Можна і варто жертвувати різними спеціалізаціями, зменшувати кількість годин, утім вивчення іноземних мов має бути пріоритетним», – дав практичну пораду керівникам інститутів, факультетів і кафедр українських вишів Надзвичайний і Повноважний Посол України.
Другою ключовою вимогою для молодих дипломатів, за словами Володимира Хандогія, повинно бути вміння писати стислі, короткі й чіткі тексти. На третьому місці рейтингу сучасних вимог до випускників-міжнародників – країнознавство.
«Ця дисципліна закладає основи дипломатії. А відтак, молоді фахівці повинні добре нею володіти, адже це допоможе їм зрозуміти місце і роль тієї чи іншої країни у світі», – переконаний Володимир Хандогій.
У Всеукраїнській нараді керівників інститутів, факультетів і кафедр з підготовки фахівців напряму «міжнародні відносини», яка тривала у Львівському університеті, взяли участь також науковці з Ужгородського національного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Одеського національного університету імені Іллі Мечникова.
Під час наради йшлося про необхідність повернення до переліку спеціальностей окремої галузі знань – «міжнародні відносини» і про перспективи координації та інституційної співпраці у сфері освіти й науки.