Новітній  інструментарій української науки

Враховуючи модернізацію української науки та її інтеграцію у світовий інформаційний простір, Міністерство освіти і науки України реалізовує стратегію залучення українських університетів та науково-дослідних установ до роботи з наукометричними базами даних. Серед пріоритетних напрямів визначено роботу з базами SCOPUS та WEB OF SCIENCE.

З метою створення мережі центрів компетенції  WEB OF SCIENCE в Україні  13-14 квітня 2016 року на базі Наукової бібліотеки імені М.О. Максимовича КНУ ім. Т. Шевченка  відбулись сертифіковані курси з підвищення кваліфікації з інформаційних ресурсів THOMSON REUTERS для наукових досліджень.

Директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь увійшов до складу групи представників близько 30 ВНЗ і науково-дослідних установ України – учасників проекту.

Згаданий курс підвищення кваліфікації передбачав проведення тренінгів у галузі роботи зі системою бібліографування в CORE COLLECTION  та інших базах WEB OF SCIENCE, зокрема формування бібліографії, аналіз цитувань, роботу з пристатейною бібліографією; аналіз статистичних показників, роботу з визначенням індексу Гірша та моніторинг видань з імпакт-фактором; використання модуля JOURNAL CITATION REPORTS; RESEARCHID – для створення персональних профілів, а також формування інституційного профілю Університету для систематичного моніторингу та рейтингування наукового доробку вчених Університету.

Окремий навчальний модуль ENDNOTE передбачав опанування системи обліку наукової інформації, анотування та формування списків літератури відповідно до вимог оформлення покликів у різних європейських і світових стандартах.

Зазначимо, що власники сертифікату мають право проводити консультації з роботи з інформаційними ресурсами THOMSON REUTERS: WEB OF SCIENCE, JOURNAL CITATION REPORTS, RESEARCHID, ENDNOTE.

Додамо, що наукометричні бази даних WEB OF SCIENCE охоплюють широкий спектр не лише природничих і точних наук, але й велику кількість періодичних видань у сфері історії, філології, психології, філософії, мистецтва.

Система WEB OF SCIENCE на сьогодні індексує близько 13 тис. журналів, розміщуючи, окрім того, матеріали наукових конференцій (понад 12 тис.), а з 2005 року також монографій (на сьогодні їх налічується понад 60 тис.).  Лише основна база – CORE COLLECTION  налічує понад 60 млн. записів наукових публікацій різними мовами світу, а також понад 1 млрд. покликів пристатейної бібліографії.

Близько 10% статей ресурсу WEB OF SCIENCE є у вільному доступі. Також зручною є система комунікацій через інституційні й індивідуальні профілі, що дозволяє користувачам отримувати повнотекстові варіанти більшості індексованих наукових матеріалів.

Нагадаємо, що ЛНУ ім. Івана Франка має відкритий тестовий доступ до WEB OF SCIENCE, а працівники Наукової бібліотеки зараз працюють над вивченням можливостей та перспектив ширшого застосування згаданих ресурсів для розвитку науки в Університеті.