Про міжнародне право та збройний конфлікт на сході України

8 квітня 2015 року на факультеті міжнародних відносин відбулася прес-конференція співавторів першого в Україні підручника із міжнародного гуманітарного права «Міжнародне право та збройний конфлікт на сході України» – Василя Репецького та Володимира Лисика.

Зі вступним словом звернувся до присутніх завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський. «Сьогодні тут зібралися ті люди, які мають змогу надавати консультації і навіть допомогу тим людям, котрі перебувають у зонах збройних конфліктів.

Тож розмова йтиме про міжнародне гуманітарне право, види збройних конфліктів, базові поняття й дії, за допомогою яких ми, з одного боку, можемо вирішувати конфлікт, а з іншого – з’ясовувати його причини й створювати стратегію виходу з цього конфлікту», – зазначив Маркіян Зіновійович.

Також професор зауважив, що для майбутнього нашої держави важливими є наукові досягнення. «Сьогодні ми ефективно реформуємо систему вищої освіти. Незабаром Кабінет Міністрів розгляне новий перелік спеціальностей, за якими, за потреби, ми на факультеті міжнародних відносин нашого Університету навчатимемо майбутніх фахівців, як вирішувати внутрішню і зовнішню долю України», – сказав Маркіян Мальський. «Сьогодні Україна вимагає дипломатичного успіху, а відтак, ми повинні забезпечити державу добрими фахівцями у сфері міжнародних відносин», – переконаний професор.

Маркіян Зіновійович подякував співавторам першого в Україні підручника з міжнародного гуманітарного права Василю Репецькому та Володимиру Лисику і зазначив, що ця книга має бути настільною для кожного, хто вивчає проблеми збройного конфлікту на сході України. За словами професора, «ця книга є базою знань у цій сфері та потрібна для глибшого розуміння ситуації».

Завідувач кафедри міжнародного права факультету міжнародних відносин, Василь Репецький зазначив: «Ніхто не міг передбачити, що через 8 років підручник із міжнародного гуманітарного права стане практичним порадником для тих, хто зі зброєю в руках захищає Україну. Це книга, де вміщено закони і правила ведення війни». За словами професора, гуманітарне право має суперечності – «з одного боку, це військова необхідність – дії, які здійснюють військові задля утримання атаки противника, з іншого – гуманність як зменшення страждань тих, хто не бере безпосередньої участі у збройному конфлікті (цивільне населення, жінки та діти)».

Також під час заходу учасники розглянули види збройних конфліктів, зосередивши увагу на українсько-російському. Кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права  факультету міжнародних відносин, співавтор підручника Володимир Лисик зазначив, що сьогодні журналісти та держслужбовці некоректно використовують термінологію, яка стосується подій на сході України. «Основна проблема й полягає у тому, що від початку ніхто не називав речі своїми іменами, а відтак, вирішення конфлікту суттєво затягнулося», – переконаний Володимир Михайлович. «Наприклад, сьогодні в українському суспільстві поширене поняття гібридної війни, яке найчастіше використовують журналісти й політологи, утім, це не юридичний термін, і не варто ним спекулювати», – додав Василь Репецький.

Тож науковці спробували розібратися в понятті збройного конфлікту. «Збройний конфлікт – це протистояння двох і більше суб’єктів міжнародного права. Є два типи таких конфліктів – міжнародний і не міжнародний. Під час першого – інструментом є війна, яка передбачає розрив усіх можливих дипломатичних відносин між ворогуючими країнами. У випадку не міжнародного конфлікту частина населення воює проти центрального уряду. В Україні ж ці два види конфліктів існують паралельно», – зазначив Володимир Лисик.

Під час обговорення йшлося й про поняття військовополонених, яке можна застосовувати лише у випадку збройного військового конфлікту. Учасники діалогу обмінялися міркуваннями щодо статусу жителів окупованих територій, так званих «ДНР» і «ЛНР», яких уряд розглядає як злочинців. У ході бесіди зазначили, що в справі між Україною та Росією діє Женевська конвенція, яку можна застосовувати через окупацію Криму. Відтак, українська влада вважає, що російські військовослужбовці, яких впіймали на території України, є військовополоненими, які не вчинили злочинів.

Співавтори підручника Василь Репецький і Володимир Лисик також зосередили увагу на неприйнятних засобах ведення збройних конфліктів. «Заборонено обстріл мирних жителів, утім, на жаль, ми спостерігали такі дії в Донецьку, Маріуполі, Волновасі… Заборонено й обстріл із вогнеметів,так званих установок «Буратіно», але реальність засвідчує протилежне. А основним завданням міжнародного права є захист тих, хто не воює», – наголосив Володимир Лисик.

Про доцільність видання підручника з міжнародного гуманітарного права розповів редактор Львівської філії видавництва «Знання» Мирон Іваник. «Потрібно усвідомити, що над Україною нависла загроза інформаційної війни, а ворог – добре підготовлений. Закидування напівправди в гарній обгортці у ЗМІ надзвичайно шкодить суспільству, тому така книга стане потрібною для чіткого визначення термінів, якими щодня оперують журналісти», – переконаний Мирон Дмитрович.

Обговоривши основні аспекти міжнародного гуманітарного права, учасники прес-ценференції зійшлися на думці, що збройного конфлікту в чистому виді не існує, а в Україні відбувається мішаний збройний конфлікт, у якому з одного боку бере участь інша держава, а з іншого – український народ.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото