Професорка Львівського університету Христина Гнатенко – переможниця конкурсу на здобуття Премії L’Oreal-UNESCO «Для жінок у науці»

Докторка фізико-математичних наук, професорка кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Львівського національного університету імені Івана Франка Христина Гнатенко нещодавно стала однією із трьох лауреаток на здобуття Премії «Для жінок у науці» 2023 року, яку організували компанія L’Oreal у співпраці з UNESCO.

Премія в Україні є частиною глобальної програми L’Oreal-UNESCO «Для жінок у науці» і має на меті відзначити українських жінок-науковиць, підтримати їх, допомогти у реалізації кар’єри та заохотити до активної наукової роботи і популяризації науки в Україні та світі.

За словами організаторів конкурсу, цьогоріч Премія стала більш символічною та актуальною, адже відбувається у надскладний час для України  ‒ багато жінок-науковиць із початком повномасштабного вторгнення були змушені виїхати за кордон і там продовжувати свою наукову діяльність. Тому, так важливо у теперішній час підтримати науковиць в Україні та сприяти подальшій їхній науковій роботі.

Цьогоріч на розгляд організаційного комітету Премії надійшло понад 100 заявок від жінок-науковиць з різних міст України і різних галузей науки. Цікаво, що найбільше заявок журі отримали зі Львова, Києва та Харкова. Найпопулярнішими напрямами стали хімія, медицина і біологія. Для участі в конкурсі на здобуття Премії жінки-науковиці повинні були мати науковий ступінь, наявність публікацій у журналах, індексованих у міжнародних наукометричних базах Scopus і/або Web of Science, та бути соціально активними задля популяризації науки.

Кожну заяву оцінювало незалежне журі, до складу якого входили провідні науковці та науковиці України, які є визнаними фахівцями у STEM-галузях.

А відтак, члени журі відібрали десятьох фіналісток для участі у співбесідах і за результатами проведення обрали трьох переможниць, серед яких – професорка Львівського університету Христина Гнатенко. Кожна лауреатка отримала грошову премію в розмірі 300 000 гривень на реалізацію своєї наукової діяльності.

Про враження від участі у Конкурсі та плани на майбутнє Христина Гнатенко розповіла у нашій розмові.

Христино Павлівно, насамперед щиро вітаємо Вас зі здобуттям престижної Премії «Для жінок у науці»! Розкажіть про свої враження від участі, які вони?

– Конкурс надзвичайно цікавий! Всі його етапи принесли неймовірні враження та багато позитивних емоцій! Дуже раджу науковицям брати в ньому участь! Дуже рада, що завдяки участі в такому заході познайомилася та мала можливість спілкуватися з видатними вченими України, які входили до складу журі конкурсного відбору. Надзвичайно ціную тепле та щире спілкування з організаторами заходів, їхню підтримку. Дуже рада знайомству з дівчатами-учасницями, вони сильні науковиці та цікаві особистості. Конкурс L’Oreal-UNESCO для жінок у науці дозволяє поринути у справжню казку!

Цікаво було б також дізнатись, що для Вас бути лауреаткою такої престижної Премії?

‒ Дуже приємно перемогти у конкурсі такого рівня. Надзвичайно рада, що члени високоповажного журі так високо оцінили мої наукові дослідження! Мої перемоги були б неможливі без тих знань і навичок, які передавали вчителі ще в школі та викладачі в Університеті! Велике дякую їм за це! Світ науки для мене відкрив професор Володимир Ткачук. Дуже вдячна Володимиру Михайловичу за те, що навчив по-справжньому любити наукові дослідження, що вів мене науковою дорогою.

‒ Поділіться також з нами, як Вам вдається поєднувати наукову діяльність і соціальну активність?   

‒ Поєднувати різні справи справді непросто. Часто відчуваю потребу бути квантовою частинкою, тобто перебувати в різних станах (місцях) одночасно. Добре розумію важливість соціальної роботи, необхідність проводити науково-популярні заходи, писати науково-популярні статті про науку. Я дуже радію, коли бачу, як загоряються очі в дітей від бажання зрозуміти щось нове, коли молодь починає заглиблюватися в науку.

 ‒ Які маєте наукові плани, що плануєте реалізувати, про що мрієте?

Я дуже люблю науку, адже вона відкриває можливість займатися тим, що цікавить, захоплює, чіпляє до глибини душі. Зараз у сферу моїх наукових інтересів входять задачі квантової інформації та квантового програмування, а також дослідження особливостей структури простору на планківських масштабах (існування мінімальної довжини, кванта простору). Планую продовжувати наукову роботу в цих областях. Серед наукових мрій ‒ зробити цікаве відкриття з широким практичним застосуванням. Також мрію про нашу якнайшвидшу перемогу і повоєнне відновлення!