Ректор Університету взяв участь в урочистому відкритті   ІІІ Конгресу культури Східного партнерства

4 вересня 2015 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось урочисте відкриття ІІІ Конгресу культури Східного партнерства, який вперше за час свого існування проходить в Україні. Цьогорічний Конгрес культури Східного Партнерства відбувається під гаслом «Місія культури в часи криз».

Модератор заходу Юрій Прохасько з великою приємністю наголосив, що «осердям ІІІ Конгресу культури Східного партнерства стала його альма-матер – Львівський університет, який упродовж своєї багатовікової історії був плацдармом для розвитку української освіти, науки та культури».

Заступник міського голови Любліна Кшиштоф Коморський, від імені мера міста Любліна Кшиштофа Жука, де відбувались два попередніх Конгреси, символічно передав естафету проведення цього великомасштабного заходу мерові міста Львова Андрію Садовому. Як зазначив Кшиштоф Коморський, «поляки передають своїм друзям – українцям щось дуже важливе і дороге, а саме – культурницькі взаємовідносини». Мер Львова подякував за високу честь бути наступниками в організації та проведенні Конгресу і зауважив, що «культура сьогодні виконує найважливішу функцію – об’єднання». Учасникам заходу Андрій Садовий побажав яскравих вражень, нових знайомств і цікавих ідей.

З вітальним словом виступив голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка: «Запорукою виходу із кризи є культура нації, суспільства, громади і кожної окремо взятої особистості. Я переконаний, що та дискусія, яка відбудеться в межах цього Конгресу, дасть відповідь на запитання щодо місця й ролі кожного мешканця Львівщини, кожного українця, щоб наша держава, послуговуючись тим надбанням, яке має нація, знайшла вихід із сьогоднішньої ситуації. Я бажаю вам пошуків, бажаю знайти розв’язання цієї проблематики і дати суспільству посил, який об’єднає українців на основі культурної спадщини нашого народу». Також очільник Львівської обласної державної адміністрації зачитав звернення Президента України Петра Порошенка до учасників ІІІ Конгресу культури Східного партнерства.

Керівник Головного департаменту з питань гуманітарної політики Адміністрації Президента України Юрій Рубан висловив сподівання, що «в таких дискусіях, думках, які будуть побутувати на Конгресі, викристалізується українське ноу-хау – моделі поведінки, що дозволять подолати політичну й економічну кризи в державі». Член Програмної ради Конгресу культури Зеновій Мазурик у своєму вітальному виступі зробив акцент на гаслі цьогорічного Конгресу – «Місія культури в часи криз». «Кризи тому й наступають, що суспільство недостатньо приділяє уваги розвитку культури», – зазначив Зеновій Мазурик.

«Більшість відповідей на складні питання сучасності лежать у розрізі площини культури», – сказав заступник Міністра культури з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко. «У контексті євроінтеграційних прагнень України маємо унікальну можливість долучитись до культурних процесів, які допоможуть досягнути бажаного», – додав заступник Міністра.

«Цей Конгрес не відбувається у випадкових містах, тому ми щиро радіємо з того, що цьогоріч його проводять у Львові. Попередні два Конгреси відбувались у Любліні – польській брамі на Захід, ІІІ Конгрес – у Львові – українській брамі на Захід», – зазначив Міністр закордонних справ Республіки Польща Пьотр Дробняк.

«Криза – це час побачити культуру з іншої точки зору», – наголосив держсекретар з питань культури Міністерства культури Молдови Анджей Чістол. «У період кризи потрібно змінювати культурну політику держави з точки зору національної політики», – переконаний доповідач.

Керівник управління культури Львівської міської ради Ірина Магдиш зазначила, «що потрібно змінювати застарілу стратегію розвитку культури. Наше завдання та завдання культурних менеджерів і митців прореагувати на кризу культури і тим самим допомогти політикам, економістам пізнати й вирішити глобальну соціальну кризу».

Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд розповів, що ідея проведення такого Конгресу є наслідком багаторічної політики культурного партнерства між Польщею та країнами ЄС. Окрема програма Східного партнерства була ініційована Польщею й отримала підтримку у Швеції.

Від імені академічної спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка привітав гостей та учасників Конгресу культури Східного партнерства Ректор, професор Володимир Мельник: «Вважаю, що понад 350-літня історія Університету – це історія пошуку відповідей на питання, які є актуальними для цього заходу, а саме: культурної ідентичності, автентичності, свободи та демократії. Вважаю символічним, що такий захід відбувається саме в Львівському університеті, адже знаємо, що саме ВНЗ своїм генокодом закладали фундамент для подальшого розвитку європейської цивілізації».

Після завершення урочистостей з нагоди відкриття Конгресу розпочалась спільна вступна панельна дискусія між Паскалем Брюне та Міхаілом Гнєдовським «Місія культури в часи криз», модератором якої є Оксана Форостина.

Нагадаємо, що IІІ Конгрес культури Східного партнерства проходить 4-6 вересня 2015 року у Львові. Взяти участь у Конгресі зголосилися понад 500 учасників із понад 20 країн світу. Серед них – митці, управлінці, дипломати, фахівці у сфері культури, філософи, соціологи, менеджери.

Конгрес працюватиме за п’ятьма тематичними панелями: «Криза європейських цінностей», «Страх в культурі/Культура страху», «Мистецтво як провокатор змін», «Культурна політика та економіка культури» і «Комунікації культури».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото