Роман Гладишевський – лауреат Премії імені Л.В.Писаржевського

6 березня 2024 року Президія Національної академії наук України присудила премії імені видатних учених України за підсумками конкурсу 2023 року.

Премію імені видатного українського вченого у галузі фізичної хімії Лева Володимировича Писаржевського, згідно із рішенням Президії НАН,  присудили колективу авторів у складі проректора Львівського національного університету імені Івана Франка, академіка НАН України Романа Гладишевського, директора Інституту загальної та неорганічної хімії імені В.І.Вернадського НАН України, академік НАН України Василя Пехня (посмертно), завідувача кафедри Державного вищого навчального закладу «Український державний хіміко-технологічний університет» МОН України, член-кореспондента НАН України Олександра Веліченка.

Науковцям присудили премію за цикл праць «Хімічний та структурний дизайн речовин і матеріалів з керованими функціональними властивостями», який присвячений теоретичним і прикладним аспектам хімічного та фізико-хімічного синтезу нових речовин і матеріалів, встановленню основних закономірностей їхнього утворення та кристалічної структури, а також визначенню факторів, що дозволяють цілеспрямовано впливати на склад, структуру та комплекс властивостей.

Актуальність дослідження зумовлена тим, що на сьогодні не існує єдиної теорії керованого синтезу речовин і матеріалів та універсальних принципів прогнозованого впливу на їхній комплекс функціональних властивостей. Напевне саме через це, всі попередні дослідження мали, як правило, локальний характер, і в кожному з них розглядалися певні, достатньо обмежені підходи до одержання різноманітних типів систем.

А відтак, на переконання авторів дослідження, подальший розвиток цього напряму має бути спрямований як на поглиблення розуміння особливостей утворення та поведінки перспективних речовин і матеріалів, так і на використання здобутих фундаментальних знань для цілеспрямованого створення нових і раціонального використання вже відомих систем із передбачуваними властивостями. Це може бути досягнуте лише за умови реалізації комплексних наукових проєктів, в яких розглядається широкий спектр різноманітних речовин і матеріалів, а також використання різних способів їхнього керованого синтезу для досягнення бажаних функціональних властивостей.

Для реалізації поставленої мети автори всебічно проаналізували фізико-хімічні процеси утворення широкого спектру різноманітних речовин і функціональних матеріалів в різних реакційних середовищах та умовах, визначили найбільш значущі фактори, що впливають на склад, структуру та властивості вибраних речовин і матеріалів.

Головними прикладними результатами роботи є нові речовини, матеріали, а також технології їхнього виробництва та застосування за різним функціональним призначенням.

До циклу праць увійшов створений за участю Романа Гладишевського унікальний алгоритм для моделювання та цілеспрямованого синтезу сполук і сплавів з наперед заданими властивостями з урахуванням фундаментальних властивостей хімічних елементів. Основні стадії алгоритму включають вибір комбінації хімічних елементів і параметрів структури сполук, способів сполучення структуроформуючих фрагментів, а також керування мікроструктурою та морфологією зерен. Роман Гладишевський розробив підходи до «цілісного погляду» на кристалічні неорганічні речовини, що створює можливості виявлення ще нерозкритих кристалохімічних закономірностей і сприяє ефективному пошуку нових матеріалів.