Відбулася Урочиста академія з нагоди 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка

11 березня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулась Урочиста академія з нагоди відзначення 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Розпочався захід із майстерного виконання величного «Заповіту» Тараса Шевченка зведеним хором Центру культури і дозвілля.

Опісля докторка філологічних наук, професорка кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Ірина Роздольська виголосила доповідь на тему: «Тарас Шевченко у життєтворчості Українських Січових Стрільців».

За словами науковиці, ідеї Тараса Шевченка були наріжним каменем чину боротьби Січового Стрілецтва. «У своїй історичній місії творення самостійної Української Держави стрілецька генерація опиралася на духовні заклики Шевченка. Він був присутній у багатьох сферах їхнього життя, а рядки пророка-Кобзаря «вставайте, кайдани порвіте» ставали гаслами маніфестацій і закликами до боротьби за Велику Ідею», – зазначила доповідачка.

Упродовж доповіді Ірина Роздольська продемонструвала вирізки з архівних текстів та фото, які ілюструють діяльність Січових Стрільців, натхненну ідеями Тараса Шевченка. А також зацитувала відомих тогочасних творців слова, котрі згадували про Шевченкові твори як джерела життєтворчості Українських Січових Стрільців. Зокрема, Ірина Роздольська пригадала і рядки Івана Франка, які справедливо й точно описують постать Тараса Шевченка у свідомості народу: «Він був сином мужика – і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури».

До того ж доповідачка розповіла і про традицію вшановувати пам’ять Тараса Шевченка серед Січових Стрільців за будь-яких умов, яка полягала в тому, аби дбати про збереження його ідей не лише за допомогою творчості і мистецтва, але й передавати їхні іскри у полум’ї збройної боротьби.

Урочиста академія продовжилася літературно-музичною композицією за участі хору Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош»,  Народного  дівочого хору «Ліра», Народної чоловічої хорової капели «Прометей», Заслуженої хорової капели України «Боян» ім. Євгена Вахняка, які натхненно виконали пісні на слова віршів великого Кобзаря. Також поезію Тараса Шевченка упродовж заходу читали студентка 1 курсу факультету культури і мистецтв Юлія Василиха та учасники Гуртка художнього слова: магістрантка філологічного факультету Катерина Затула, студентка 2 курсу філологічного факультету Софія Мазник, студент 1 курсу юридичного факультету Владислав Краснюк, студент 3 курсу філософського факультету Роман Гаврилів.

На завершення урочистостей зведений хор Центру культури і дозвілля пройняв до глибини душі усіх присутніх потужним виконанням «Реве та стогне, Дніпр широкий».

Після цього до учасників заходу звернувся перший проректор Університету Андрій Гукалюк, який подякував представникам академічної спільноти за збереження тяглості вшанування Генія Тараса Шевченка та наголосив на важливості дослідження та популяризації Його творчості у часі складних суспільних випробувань.

Опісля заходу студенти ЛНУ ім. Івана Франка вшанували Тараса Шевченка покладанням квітів до пам’ятника Кобзарю.

Світлини: Олега Вівчарика та Катерини Старушенко Більше фото