Розпочала роботу ХІІ Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології фанерозою України»

6 жовтня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала свою роботу ХІІ Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології фанерозою України». Організатором наукового зібрання є кафедра загальної та історичної геології і палеонтології геологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

Згідно із програмою, конференція відбуватиметься два дні – 6-7 жовтня. У зв’язку з карантинними обмеженнями захід проходить у дистанційному форматі на платформі Microsoft Teams.

Перед початком роботи конференції до учасників звернулася в. о. завідувача кафедри загальної та історичної геології і палеонтології Антоніна Іваніна. Насамперед вона розповіла про те, що цьогорічна конференція є особливою, адже вона приурочена до святкування 360-річного ювілею Львівського університету. Крім того, Антоніна Валентинівна наголосила на важливості проведення цього традиційного наукового зібрання, яке не просто стало плідним майданчиком для спілкування геологів усіх спеціалізацій, а й дає можливість студентам та аспірантам проводити власні наукові розвідки й отримувати наукову інформацію з перших вуст, від тих людей, які й продукують знання в галузі геології.

До вітального слова запросили проректора з наукової роботи Університету, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він коротко окреслив основні історичні віхи розвитку геологічних студій у Львівському університеті й підкреслив значимість внеску вчених-геологів, які десятиліттями забезпечують неперервність академічних традицій у цьому напрямку.

Роман Євгенович також наголосив на актуальності конференції та важливості проведення геологічних досліджень загалом, зазначивши, що саме вони «дозволяють не лише зазирнути в давнину, а й окреслити вектори майбутньої діяльності з шаною до природи і на благо всього суспільства». При цьому проректор звернув увагу і на виклики, які стоять перед сучасною геологічною наукою й потребують науково обґрунтованого вирішення.

«Саме земні надра надають нам резерви для побудови стабільного благополучного суспільства. Однак вичерпність природних ресурсів, невпинний розвиток промисловості і технологій, урбанізація суспільства ставлять нові виклики перед наукою і технологіями. Відтак, перед науковцями стоїть завдання правильно знайти баланс між потребами людства і збереженням природи. Ми не можемо нехтувати тим фактом, що Україна – серед лідерів за масштабами і кількістю екологічних проблем, пов’язаних з геологічним середовищем. Активна гірнича, нафтовидобувна діяльність, різнопланове будівництво зумовили масштабне забруднення практично всіх складових природного середовища, спричинили активний розвиток небезпечних геологічних процесів», – зауважив Роман Гладишевський і висловив сподівання на те, що цьогорічна конференція стане зручним майданчиком для обміну думками, пошуку шляхів для спільних рішень, об’єднання зусиль для розвитку геології як науки і зміцнення її авторитету в суспільстві.

До вітальних слів долучився й декан геологічного факультету, професор Микола Павлунь. З наукової точки зору він окреслив сутність понять «криптозой» – «ера прихованого життя» і «фанерозой» – «ера явного життя», що почалася з моменту, коли на Землі поширилися тваринні форми життя та наголосив на унікальності фанерозою України, що потребує детального й різноаспектного дослідження, що включатиме тектонічні, гідрогеологічні, літолого-палеогеографічні та інші розвідки. Звернувшись до учасників наукового зібрання, декан побажав усім вдалих доповідей, цікавих запитань та плідних дискусій.

Звернувся до учасників зібрання і завідувач відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, член-кореспондент НАН України, професор Ігор Наумко, який також звернув увагу на особливу актуальність тематики конференції у теперішній час та наголосив на важливості проведення подібних заходів та залучення до них молодих науковців: «Цей захід проводиться у складний для геологічної науки, освіти і виробництва час, коли державні структури абсолютно відвернулися від тих проблем, які анонсовані на вашій конференції. Ті питання, яким присвячені доповіді на цьогорічній конференції, потребують негайного вирішення. Не менш важливим питанням у цьому напрямку є також підготовка кваліфікованих наукових кадрів, оскільки зміна поколінь повинна відбуватися поступово, а той розрив поколінь, який спостерігається зараз не лише в геологічній науці, згодом складно буде ліквідувати». Принагідно він висловив вдячність багаторічному ініціаторові та організаторові цього щорічного наукового форуму, професору кафедри загальної та історичної геології і палеонтології Романові Лещуху, а також побажав учасникам конференції доброго здоров’я, спокійних виступів, творчих та коректних дискусій в обговоренні тих результатів, які вони представлять.

Після урочистого відкриття учасники конференції перейшли до усних та стендових доповідей, присвячених актуальним проблемам геології, палеонтології, палеоекології, стратиграфії фанерозою України.

Додамо, що за матеріалами конференції було видано збірник, який складається з 2 частин.

Повністю із програмою конференції та збірником наукових праць можна ознайомитися за посиланням.