Розпочала роботу Всеукраїнська конференція наукових дослідників

20 вересня 2021 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття першої Всеукраїнської конференції наукових дослідників. Захід зініційований Виконавчою радою Української науково-дослідницької асоціації у партнерстві з Науковим комітетом Національної ради з питань розвитку науки і технологій та Національним фондом досліджень України. До організації конференції долучилась низка наукових та науково-академічних структур Львова і України, серед яких – ЛНУ ім. Івана Франка.

Мета Всеукраїнської конференції наукових дослідників – зібрати разом активних українських наукових дослідників – представників різних наукових напрямів і надати їм майданчик для виступів та дискусій як щодо актуальних проблем відповідних наукових напрямів у рамках спеціалізованих наукових сесій, так і для обговорення важливих/актуальних питань та проблем, пов’язаних із функціонуванням наукової сфери України в цілому у форматі пленарних сесій та панельних дискусій.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Він зауважив, що унікальність цієї конференції полягає не лише в широкій тематиці наукових сесій, які охоплюють передові досягнення фізики, хімії, механіки, біотехнологій, медичних наук, але також в ініціюванні обговорення нагальних питань організації та адміністрування наукових досліджень за участі всіх зацікавлених сторін. «Наукова та освітня складові є двома центральними взаємодоповнюючими елементами встановлення самодостатнього науковця, кваліфікація якого визначає розвиток науки і технологій в цілому. Виховання молодого науковця зі студентської лави, неперервне вдосконалення його професійної майстерності, забезпечення доступу до сучасного обладнання, інформаційних ресурсів, збереження традицій, належне фінансування створюють умови для успішного розвитку дослідницької інфраструктури, є фундаментом для нових знань та революційних відкриттів. Я маю надію, що цей форум відкриє для нас нові можливості спільного розвитку», – зазначив Роман Євгенович, детально розповів про наукові надбання Львівського університету та побажав учасникам конференції плідної роботи та цікавих дискусій.

До вітального слова також запросили першого заступника міського голови Львова Андрія Москаленка. «Сучасні реалії відкривають новий простір для академічних досліджень. Важливим питанням цієї конференції стане обговорення аспектів співпраці науки та індустрії, а нашим завданням – створення поштовху до такого співробітництва», – наголосив Андрій Москаленко та додав, що кожен учасник конференції є «одним із тих драйверів, завдяки яким наука отримує нові сенси».

До присутніх звернулася представниця Департаменту освіти і науки Львівської ОДА Ольга Котовська. «Мені дуже приємно вітати Вас з початком роботи такої актуальної та цікавої події – Всеукраїнської конференції наукових дослідників. Я щиро бажаю вам плідних дискусій, наукової сміливості, щоб реалізувати усі ідеї та плани», – підкреслила Ольга Котовська.

Привітав учасників наукового форуму голова Наукового товариства ім. Шевченка, академік НАН України, професор Роман Кушнір. Він розповів про історію і сьогодення НТШ, деталізував напрями діяльності товариства, а також зауважив, що надзвичайно гостро зараз в Україні стоїть питання про підтримку природничих наук. «Безперечно існує проблема з розвитком математики, фізики, біології, і дуже мало молодих людей готові серйозно займатися дослідженнями у цих сферах. Лише об’єднанням зусиль НАН України, провідних університетів, громадських організацій можна виправити цю ситуацію і забезпечити достойну підтримку молодих науковців», – акцентував Роман Кушнір.

На завершення урочистого відкриття конференції виступив Герой України, Почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка, видатний український вчений-фізик Ігор Юхновський. Він поділися своїм бачення суспільно-політичної ситуації, яка склалися в нашій державі і безпосередньо впливає на стан української освіти та науки. «Найважливішим кроком, який ми маємо зробити для того, аби підняти українську науку на новий рівень – це об’єднати фахівців, яких у нас насправді чимало. Також ми зобов’язані створити зацікавленість світу в Україні, в її потенціалі, адже лише тоді інші країни забезпечать нам свою допомогу і підтримку у війні з Росією. Саме тому, я вважаю, що в Україні повинні розвиватися наукові школи, які своєю унікальною діяльністю викликатимуть інтерес фахівців з-закордону і сприятимуть тому, що до нашої держави приїжджатимуть іноземні делегації, аби переймати наш власний досвід, знайомитися з нашою культурою та перспективами нашої України», – зазначив Ігор Юхновський.

Після урочистого відкриття, яке модерував провідний науковий співробітник Інституту фізики конденсованих систем Національної академії наук України Андрій Трохимчук, конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання. Спікери поділилися своїми напрацюваннями та ідеями щодо проблем і перспектив системи фінансування науки в Україні та пріоритетів розвитку наукової сфери загалом. Переглянути трансляцію пленарного засідання можна за посиланням.

Загалом Всеукраїнська конференція наукових дослідників триватиме до 25 вересня. Окрім уже згаданих виступів, програмою форуму на 20 вересня передбачена робота в рамках секційних засідань та круглий стіл «Менеджмент фінансової підтримки наукових досліджень в Україні». Також учасники конференції матимуть змогу долучитися до панельної дискусії «Ветеринарні препарати та кормові добавки: сучасні підходи» та до інших обговорень, зокрема, щодо медико-генетичних проблем репродуктології.

До слова, тематика конференції передбачає участь представників усіх наукових напрямків, за якими в Україні проводяться активні наукові дослідження. З цією метою в рамках конференції передбачено три секції: секція природничих, технічних наук та математики (фізика і астрономія, хімія, математика, інформатика, науки про землю, технічні науки, матеріалознавство); секція біології, медицини та аграрних наук (науки про життя включно з загальною та молекулярною біологією, медичні науки, біотехнології, екологія, аграрні науки); секція соціальних та гуманітарних наук (соціогуманітарні, економічні науки).

Програмою на наступні дні заплановане справжнє різноманіття наукових  заходів, частина з яких відбудеться на території хімічного та фізичного факультетів Львівського університету: «Всеукраїнський симпозіум з органічної та медичної хімії», круглий стіл «Якісна освіта з природничих дисциплін та проривні наукові дослідження: чи можливе щось одне з них без іншого?», а також робота у секціях «Фундаментальні проблеми квантової механіки, квантова інформація та квантові обчислення», «Конденсовані речовини під дією дисипації та квантових вимірювань: нові ефекти, нова теорія, застосування до квантових обчислень», «Контактна механіка».

З детальною програмою конференції та умовами участі у подіях можна ознайомитися на сайті.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото