Розпочав роботу XIV Львівський міжнародний бібліотечний форум

Розпочав роботу XIV Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін». Масштабний захід об’єднав працівників бібліотечної, видавничої та інформаційної галузей, науковців, викладачів закладів вищої освіти, авторів та читачів, які обговорили актуальні питання й виклики, які постали перед бібліотеками.

Зустріч захід розпочали зі спільного виконання Гімну України та вшанування пам’яті Захисників та Захисниць, які віддали життя за Українську Державу.

Під час відкриття пленарного засідання до учасників форуму звернулася заступниця генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація»  Оксана Бруй, яка подякувала співорганізаторам, партнерам й учасникам заходу, зазначивши, що форум стане доброю нагодою для обміну досвідом та пошуку спільних рішень для подолання викликів сьогодення.

Присутніх привітав заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко, який акцентував на тому, що бібліотека сьогодні має бути місцем, куди хочуть іти люди, має бути сучасною, відкритою, доступною, безбар’єрною, створеною для комфортного проведення дозвілля.

Керівниця відділу «Інформація та бібліотека» GoetheInstitut в Україні Марієтта Зандер долучилася до вітальних слів, окресливши проєкти для бібліотек, що вдалося реалізувати на базі GoetheInstitut. Марієтта Зандер також поділилася планами майбутніх заходів, які організовуватимуть в межах Франкфуртського книжкового ярмарку.

Слова вітання учасникам форуму адресував проректор з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. У своєму виступі Роман Євгенович наголосив, що «попри все різноманіття послуг, які надає сучасна бібліотека, незмінними залишаються її культурне та духовне значення. І сьогоднішній бібліотечний форум є цьому свідченням». Роман Євгенович додав, що приміщення Наукової бібліотеки Університету вже своїм інтер’єром викликає захоплення багатьох поколінь читачів і гостей. За словами проректора, саме із цим пов’язане часте проведення конференцій, презентацій, круглих столів за участю провідних інтелектуалів сучасності у Науковій бібліотеці Львівського університету. Роман Гладишевський додав, що у світлі постійного інтересу до українознавчих студій у світі, доступ дослідників до наших книгозбірень стає інструментом боротьби з ворожою пропагандою.

Директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Седляр долучився до вітань, зазначивши, що подібні форуми вже не раз відбувалися у Науковій бібліотеці,  а «кожен із таких заходів залишив після себе не лише нові знання, ідеї, гарні спогади, емоції, хороше спілкування, успішну  комунікацію, а й натхнення щодо планів на майбутнє». Олександр Володимирович побажав учасникам плідної роботи, цікавих дискусій і нових проєктів задля розвитку бібліотечної сфери у теперішніх складних умовах.

З учасниками форуму також поспілкувалися директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь, виконавча директорка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Ярослава Сошинська, керівниця освітнього напрямку Міністерства цифрової трансформації України Руслана Коренчук, заступниця начальника Управління культури департаменту розвитку Львівської міської ради Оксана Стельмах.

Після завершення пленарного засідання  доктор філософських наук, завідувач кафедри історії філософії Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Дахній виголосив доповідь на тему: «Homo legens у цифровому світі: надії та тривоги». У своєму виступі доповідач розмірковував над питанням зосередженого, вдумливого, повільного читання в епоху, коли «цифровізація» стала знаменням часу й тотально трансформувала умови нашого життя.

Надалі бібліотечний форум продовжив роботу у форматі круглого столу на тему: «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти». Захід модерували президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Оксана Бруй та виконавча директорка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Ярослава Сошинська.

Учасників заходу привітав фахівець із цифрової грамотності «Проєкту підтримки Дія» Микола Ябченко.  Про поточні результати проєкту «Здобуття цифрових навичок у  бібліотеках – Хабах цифрової освіти» у своїй доповіді-презентації розповіла Ярослава Сошинська. Досвідом роботи координаторів і тренерів, які навчали бібліотекарів надавати цифрові послуги населенню поділилися завідувачка Регіонального консультаційно-тренінгового центру КЗ «Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека» Ганна Мацієвська та директорка Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, віцепрезедентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Світлана Моісєєва. Про історії успішних заходів із розвитку цифрової освіти для мешканців громад розповіла президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація»  Оксана Бруй, яка висвітлила тему  «Цифрограм для бібліотекарів». Роботу круглого столу підсумував директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь, який презентував інтерактивну виставку з медіаграмотності «Усюди завжди» у бібліотеках Львова.

Завершився перший день роботи XIV Львівського міжнародного бібліотечного форуму «Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін» заходом з промоції читання «Читати, жити, перемагати». В межах роботи форуму його учасники дискутуватимуть про актуальні питання, пов’язані з сучасними викликами українських бібліотек, місією бібліотек в умовах війни, цифровими навичками як життєвою необхідністю, безбар’єрністю і психологічною підтримкою тощо. У програмі заходів також передбачено круглі столи і тренінги.

З програмою форуму можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Львівської ОВА, Анастасії Коник та Дмитра Тарадайки Більше фото