Рудольф Вайґль – науковець Львівського університету, який врятував світ

Днями тележурналіст, випускник ЛНУ ім. Івана Франка Едуард Занюк презентував документально-ігровий фільм «Приборкувач вошей Рудольф Вайґль». Стрічка уже доступна для перегляду на платформі YouTube. Фільм є проєктом Львівського університету, спрямованим на популяризацію імен та здобутків науковців, які свого часу змінили хід історії.

Двадцятихвилиний фільм «Приборкувач вошей» присвятили героям, які загинули у боротьбі проти російської орди у 2022 році, а розповідає вона про життєпис та феноменальний  науковий подвиг видатного імунолога Рудольфа Вайґля, звершення якого тісно пов’язані з Львівським університетом, і свого часу, без перебільшення, врятували світ.

Серед локацій для зйомок фільму використали  Наукову бібліотеку ЛНУ ім. Івана Франка та інші університетські приміщення, а до виконання ролей, окрім професійних акторів, долучилися студенти та працівники Університету. Цікаво, що окрім авторського бачення, стрічка демонструє кінокадри, зняті Петром Радлом – соратником Рудольфа Вайґля.

«Нам пощастило – коли спілкувалися з консультантом фільму, професоркою, завідувачкою кафедри мікробіології біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Світланою Гнатуш, вона запропонувала архівне кіно про тогочасний Інститут Рудольфа Вайґля. Ми ці кадри переформатували в сучасний стандарт, і перед нами постали неймовірні матеріали. Це, без перебільшення, сенсаційна знахідка. Цей фільм для мене – уклін моєму Університету, в якому колись також вчився Рудольф Вайґль, уклін моїй команді (а це близько 70 людей), більшість з якої нині вчиться чи працює у Львівському університеті. І, звичайно, уклін усім нашим хлопцям, які, захищаючи Україну, дозволили нам закінчити цю стрічку під час війни», – розповів про фільм Едуард Занюк виданню «Високий Замок».

Науковий поступ Рудольфа Вайґля дійсно складно перебільшити – саме він врятував світ від епідемії тифу, яка  під час Першої світової війни забрала життя близько 6 мільйонів людей у Європі, та продовжувала лютувати і під час Другої світової.

Пробну вакцину від висипного тифу науковець виготовив у 1918 році на медичному факультеті Львівського університету, вивівши для своїх експериментів особливий вид вошей – платтяну вошу. Саме вона виявилася найбільш придатною для виробництва вакцини. Її науковець виготовив із штучно заражених вошей, які упродовж 17-ти днів вирощувались, годуючись кров’ю донорів-добровольців.

А для того, аби виготовити першу партію вакцини, Рудольф Вайґль здійснив воістину науковий подвиг, дозволяючи зараженим комахам пити свою кров. Під час цього експерименту вчений двічі заразився тифом і хворів у важкій формі. Виготовлену вакцину Вайґль першим випробував на собі, а після успіху – її вводили усім наступним донорам-добровольцям, аби під час годування заражених комах, вони були певні у власній безпеці.

Незважаючи на те, що вакцина Вайґля допомогла врятувати тисячі людських життів, він не отримав Нобелівської премії через політичні обставини, а його ім’я стерлося з пам’яті широкого загалу. Фільм «Приборкувач вошей Рудольф Вайґль» покликаний відновити славу великого науковця і познайомити сучасний світ із життям та звершеннями видатного львів’янина, якому ми завдячуємо вакциною від смертельної хвороби та величезним внеском у розвиток науки і медицини.