Спільнота Університету відзначила 209-ту річницю від Дня народження Тараса Шевченка

9 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди 209-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка. Розпочав захід зведений хор Центру культури і дозвілля, який майстерно виконав величний «Заповіт» Тараса Шевченка.

Надалі слово про Тараса Шевченка «Над «Кобзарем» читати, бачити, чути» виголосив професор кафедри класичної філології ЛНУ ім. Івана Франка, письменник, перекладач Андрій Содомора.

«Хтось може сказати: «Знаю «Кобзар» напам’ять», але ніхто не може сказати: «Знаю «Кобзар», адже «пам’ятати і знати – не одне й те ж саме» (Сенека). «Кобзар» – про вічне, тож і стежка до «Кобзаря» – нескінченна. Кобзар… Каменяр… Вимовляючи ці  два великих Імені, певно ж, подумки озвучимо й поетичну фразу: «Пісня і праця – великі дві сили»… В України ті дві сили,  два крила, – особливі. Нині  увесь світ  і бачить їх, і чує: нашу працю й боротьбу – і нашу пісню, яку підхоплюють добрі люди, просто люде, як каже Шевченко, у найвіддаленіших закутках планети. Пісня – це Кобзар, праця – Каменяр. Кобзарева душа і Франковий дух поєдналися нині в одному: «Борітеся – поборете…», – зауважив Андрій Олександрович.

У своїй доповіді Андрій Содомора проаналізував низку рядків із поезій Тараса Шевченка, видобувши з них цінні сенси та розтлумачивши присутнім значення багатьох істин, які є актуальними до сьогодні. «Читати «Кобзар» – це  вдумуватись, бо Шевченко – мислитель; читати «Кобзар» – це бачити, бо Шевченко – художник; читати «Кобзар» – це, що не менше важливо, – чути, бо Шевченко – пісняр, музикант. Можна, уточнюючи слова, сказати ще й так: читати – це почитати, тобто  шанувати; бачити – це дивитися і дивуватися; чути – це  від-чувати…», – акцентував Андрій Содомора.

Надалі Андрій Олександрович продемонстрував мистецтво розуміння слова через звук та зображення, «ожививши» для уяви слухачів багатовимірну картину, створену великим Кобразем. «Шевченко бере перо й папір, а водночас, як митець, підходить із пензлем до полотна. Накреслює дві лінії. Горизонталь: «Реве та стогне Дніпр широкий, / Сердитий вітер завива…» – і вертикаль: «Додолу верби гне високі, / Горами хвилю підійма». На найвищому злеті хвилі й голосу –  fortissimo. За якусь мить Шевченко знімає звук (цей момент фіксує пам’ятник у Львові). За цим рухом – pianissimo, тиша, яку творить скрип ясена (без звуку – тиша мертва, не земна)… Перед нами – простір, рух, час. Час земний («Ще треті півні не співали…») – і небесний, символом якого «блідий місяць»», – зобразив слова Андрій Содомора.

За словами доповідача, наскрізною темою в «Кобзарі» є питання часу. Його Тарас Шевченко торкається у поемі «Гайдамаки» ще в ліричному вступі: «Все йде, все минає – і краю немає…». Тут же Андрій Содомора провів паралель із  Лукрецієвим гекзаметром: «Обрій за обрієм йде, а крайнього всесвіт не має». Чимало й інших паралелей з античними мислителями та цінностями того часу й простору проводив Андрій Содомора, аналізуючи творчість Тараса Шевченка.

«І дурень, і мудрий нічого не знає»… Хто б то за тим «мудрим» не побачив Сократа, який зізнався, що знає  хіба те, що нічого не знає»?. «Живе… умирає… одно зацвіло, / А друге зав’яло, навіки зав’яло… / І листя пожовкле вітри рознесли»… А це вже – стежка до Гомера, до його знаменитого філософського порівняння: людських поколінь – із поколінням листків, які розносить вітер… І врешті, наприкінці вступу: «Як небо блакитне – нема йому краю, / Так душі почину і краю немає…» А тут вчувається – Геракліт: «Якою б дорогою не йшов, не знайдеш меж душі: настільки глибока її міра»»,  –  пояснив Андрій Олександрович, продовжуючи знаходити близькість ідей українського Й античного Слова у інших рядках поета.

Особливу увагу Андрій Содомора зосередив на питанні боротьби у творчості Тараса Шевченка, зауваживши, що той – задивлений у героїчне минуле: «Було колись – в Україні / Ревіли гармати; / Було колись – запорожці / Вміли панувати». Торкаючись теми, доповідач звернувся до рядків сучасного поета й воїна Ігоря Астапенка: «Істина у війні» (що перегукується з прадавнім: «Правда у вині»), і зауважив, що війна випробовує вогнем. Із цього випробування народжуються герої та героїні, які примножують славу «славних прадідів великих».

«Шевченка немає у «Садку», в тій виплеканій уявою оазі, він – у світі, серед людей; людей і добрих, і лихих. Добрих, повторімо ще раз, – підтримує («Борітеся – поборете / Вам Бог помагає!»), лихих – застерігає: «Схаменіться! будьте  люди, / Бо лихо вам буде»… Шевченко – з нами. Бачимо його, чуємо його, віримо йому: «Наша Дума, наша пісня / Не вмре, не загине… / От де, люде, наша слава, / Слава України!»», – підсумував Андрій Содомора.

Урочиста академія продовжилася літературно-музичною композицією «Не однаково» за участі хору народного ансамблю пісні і танцю «Черемош», народного дівочого хору «Ліра», Заслуженої хорової капели України «Боян» ім. Є. Вахняка, вокально-хорового ансамблю «Евфонія» студентів освітньої програми «Хорове диригування», учасників гуртка художнього слова – студентів філологічного, філософського та юридичного факультетів Катерини Затули, Любомира Лесоніна, Олени Демченко, Романа Гавриліва і студентки кафедри театрознавства та акторської майстерності Соломії Федак. Уривки з поезій Тараса Шевченка у форматі відеозвернення зачитали студент факультету міжнародних відносин Назар Швидюк та випускник факультету культури і мистецтв Олександр Поліновський, які перебувають у лавах Збройних сил України.

Після Урочистої академії представники академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка вшанували Тараса Шевченка покладанням квітів до його пам’ятника, де  Народна чоловіча хорова капела «Прометей» емоційно і яскраво виконала «Реве та стогне Дніпр широкий».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото