Стартап “Lviv Hydrogen” розроблений науковими співробітниками кафедри неорганічної хімії хімічного факультету Львівського університету отримав грант “Seeds of Bravery”

У сучасному світі, водень є одним із найзатребуваніших джерел енергії, завдяки своїй високій енергоємності. Тому він відіграє важливу роль у виробництві електроенергії, що забезпечує безперервне постачання енергії з мінімальним впливом на навколишнє середовище. Саме завдяки винятковим властивостям водень є ключовим хімічним елементом у переході до екологічно безпечної енергетики.

Тож, розуміючи такі перспективи, минулого року, дослідник й водночас один із наукових співробітників кафедри неорганічної хімії хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Назар Павлюк разом із колегами створили стартап  Lviv Hydrogen”, тематика якого спрямована на створення ємності для зберігання водню. До робочої групи проєкту також увійшли Григорій Дмитрів, Василь Кордан і Вікторія Мілашюс. 

Як зазначає Назар Павлюк, їхня наукова команда має 20-річний стаж роботи з воднем орієнтованими матеріалами. Ініціатива започаткування такого стартапу стартувала ще з часу захисту його аспірантської дисертації. За час багатьох досліджень й відкриттів Назара Павлюка супроводжував його науковий керівник, кандидат хімічних наук, доцент, а також декан хімічного факультету ЛНУ імені І. Франка Дмитрів Григорій Степанович, за плечима якого роки довгої праці разом із накопиченим цінним досвідом. Безпосередньо, ділячись своїми багаторічними здобутками, Григорій Степанович допоміг науковій команді значно розширити базу їхніх досліджень.

Головна суть стартапу полягає у створенні системи накопичення водню за допомогою однієї з найновіших технологій, яка називається “металогідриди”. Щодо водню, то він містить в собі втричі більше енергії в порівнянні з іншими джерелами енергії, такими як: дизель, бензин чи яке-небудь викопне паливо. Проте проблематичним є його утримання.  “Ми працюємо з цікавою технологією, яка використовує сплави металів для утримання водню у своєму об’ємі ефективніше, ніж, наприклад, у звичайних балонах. Наш метод забезпечує можливість утримувати вдвічі більше водню на одиницю об’єму, що робить зберігання безпечним і ефективним в енергетичному використанні. На відміну від традиційних балонів, наша технологія гарантує безпеку завдяки використанню сплавів металів як безпечного носія водню, що мінімізує ризик вибухів. Ми отримали перший грант на розробку прототипу такої водневої установки, що підкреслює успішність нашої концепції і ефективність розподілу витрат”, – акцентує увагу науковець. Варто додати, що Павлюк Назар Володимирович, захистив свою наукову дисертацію на тему “Взаємодія магнію із літієм, d-металами (Mn, Fe, Co, Ni) та p-елементами (Al, Ga, Ge, Sn)” у вересні 2023 року. 

Підкреслимо, що згаданий грант “Seeds of Bravery” створений у взаємодії між Українським фондом стартапів (USF) та European Innovation Council (EIC). Команда науковців-хіміків подала заявку в березні цього року, за результатами оцінювання якої отримала перемогу. Цим новим проєктом дослідники мають на меті насамперед представити Україну, зокрема Львівський університет, на міжнародному рівні. Удосконалювати та популяризувати власний стартапу “Lviv Hydrogen” науковці будуть впродовж наступних дев’яти місяців. 

Щиро вітаємо наукових співробітників кафедри неорганічної хімії хімічного факультету із успішним започаткуванням стартапу й бажаємо надалі покращувати його задля майбутніх перспектив і нових здобутків на їхньому науковому шляху!