В Університеті відбулася конференція «Актуальні проблеми міжнародного та європейського права. Погляд молодих вчених»

19 жовтня 2023 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася студентська науково-практична конференція «Актуальні проблеми міжнародного та європейського права. Погляд молодих вчених», присвячена 20-літтю кафедри європейського права, а також 30-літтю Української асоціації Міжнародного права.

У науковому форумі взяли участь студенти із закладів вищої освіти  Львова, Києва, Хмельницького, Одеси, Тернополя, Чернівців, Дніпра та Харкова. Науковий захід також відбувся за участю провідних фахівців із міжнародного права, зокрема декана факультету міжнародних відносин, професора, Надзвичайного і Повноважного Посла Маркіяна Мальського,  президентки Української асоціації міжнародного права, професорки кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольги Буткевич, віцепрезидента Української асоціації міжнародного права, завідувача кафедри європейського права факультету міжнародних відносин Львівського університету Михайла Микієвича, професорки, завідувачки кафедри міжнародного права і міграційної політики Західноукраїнського національного університету Ярини Жукорської, професора, завідувача кафедри міжнародного права Василя Репецького, та доцента кафедри міжнародного права Ігоря Земана.

Організувала конференцію кафедра європейського права Львівського університету у співпраці з Науковим гуртком Європейського права та порівняльного правознавства, а також Студентською спілкою Української асоціації міжнародного права.

Із відкриттям науково-практичного форуму студентів привітав професор Михайло Микієвич. «Символічно, що ювілей кафедри європейського права Львівського університету збігся у часі із відзначенням 30-ліття Української асоціації Міжнародного права, з якою ми давно активно співпрацюємо. Наші наукові зв’язки завжди приносять плідні результати, а організація студентського наукового форуму – ще одне підтвердження такої ефективної кооперації. Сьогоднішній захід сприятиме розширенню мережі молодих юристів-міжнародників і допоможе краще зрозуміти особливості функціонування міжнародного права у світі», ‒ висловив переконання Михайло Микієвич й побажав учасникам плідних та цікавих дискусій.

Із вітальним словом до усіх присутніх звернувся декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський. Маркіян Зіновійович насамперед зауважив, що студенти із різних куточків України, які беруть участь у конференції, мають унікальну нагоду перебувати у Львівському університеті, який є провідним у галузі міжнародного права, а його випускники широко відомі за межами України. «Понад 100 років тому, у 1912 році у Львівському університеті вперше на теренах України була створена кафедра міжнародного права, де одразу почали функціонувати дипломатичні студії за участю відомих представників міжнародного права, які закладали його фундаментальні основи й творили світову науку. До прикладу, проєкт Хартії ООН писали професори саме Львівського університету», ‒ наголосив Маркіян Мальський.

У вітальному слові Маркіян Зіновійович також подякував колегам із Києва, відзначивши ефективність спільних зусиль у боротьбі за статус, позицію та міць міжнародного права не лише як інструменту функціонування цілої системи міжнародних відносин, але й як майбутньої життєвої кар’єри молодих фахівців. Окрім того, професор Маркіян Мальський, звертаючись до студентів, наголосив на важливості ефективного освоєння спеціальності юриста-міжнародника, адже, за словами Маркіяна Зіновійовича, саме від цього залежить міжнародний прядок. «Ви повинні зрозуміти зміст міжнародного процесу, професійно знати «мову» міжнародного права, дотримуватись принципу «back to diplomacy» задля припинення жахливих вбивчих війн і початку ведення дипломатичних діалогів на засадах цінностей, закріплених у законодавстві, які розділяє увесь світ. Ви повинні знати, що саме ви, як фахівці, повинні створити велику мережу професіоналів, щоб ті, хто приймають політичні рішення, зважали на ваші думки і не могли ухвалювати ці рішення без вас», ‒ наголосив Маркіян Мальський і побажав студентам плідних дискусій та цікавих обговорень.

Також із вітальним словом до учасників конференції звернулася президентка Української асоціації міжнародного права Ольга Буткевич, насамперед відзначивши, що сьогодні в Україні виокремились три найбільших центри досліджень європейського права – у Львові, Києві та Харкові. «Кожна країна насамперед розвиває ті інститути міжнародного права, які є найбільш актуальними для цієї країни. Для України завжди пріоритетними були питання міжнародної правосуб’єктності. Вже після проголошення незалежності з 1991 року до цих питань доєднались питання правонаступництва, визнання у міжнародному праві, укладання договорів, розвитку міжнародного захисту прав людини тощо. Згодом, після 2004 року фахівці долучили питання європейської інтеграції України і розвиток європейського права. Тому, сьогодні нам потрібно узгоджувати та адаптувати українське законодавство до європейського, його стандартів і цінностей, правової культури. Україна у цьому процесі може зробити значний внесок як у світову науку, так й у практику європейського права, над чим ви й будете працювати», ‒ зазначила Ольга Буткевич.

До вітальних слів долучився завідувач кафедри міжнародного права Василь Репецький. «Міжнародне право є досить складним за своєю суттю, воно поєднує як теорію права, так і питання політики. І ця межа взаємодії політики і права є дуже складною. Тому сьогодні ви не лише долучаєтесь до навчального процесу, але й до елементів науковості. Лише тоді ви будете добрими професіоналами, коли будете теоретично підготовлені. Ви лише розпочинаєте цей процес, навчаєтесь і маєте право на помилки, які згодом, у професійній діяльності не будете допускати. Тому бажаю вам плідної роботи та нових знань», ‒ зазначив Василь Миколайович.

Після відкриття конференції учасники продовжили роботу у форматі секційних засідань у змішаному форматі. Тематика доповідей охоплювала надзвичайно широке коло питань, пов’язаних із актуалізацією міжнародного права та права Європейського Союзу зокрема.

Під час обговорень студенти зосередили увагу на викликах і трансформації сучасної системи міжнародної безпеки, шляхах притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини проти України, нюансах функціонування міжнародного гуманітарного права, проблемах міжнародного права, а також обговорили механізми захисту прав людини, зокрема прав громадян України в умовах воєнного стану та виїзду за кордон.

Окрім того, учасники конференції обговорили особливості адаптації законодавства України до права ЄС, зокрема, акцентували увагу на викликах енергетичної безпеки в праві ЄС, питаннях гендерної рівності, а також актуальних проблемах права Європейського Союзу.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото