Відбувся науковий семінар «Фізика металів, розплавів та композитів»

18 жовтня 2023 року на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науковий семінар «Фізика металів, розплавів та композитів», присвячений 60-літтю кафедри фізики металів і 90-річчю від дня народження професора Ярослава Дутчака. Участь в семінарі взяли представники академічної спільноти Університету, влада міста та регіону, випускники та студенти фізичного факультету.

Розпочали подію хвилиною мовчання, під час якої вшанували пам’ять усіх полеглих українських Героїв. Надалі присутніх привітав перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. «За період свого функціонування кафедра фізики металів здійснила чимало успішних наукових кроків і має вагомі здобутки, якими пишається Львівський університет. Мені приємно, що кафедра налагоджує тісну співпрацю з різними науковими установами України та світу, розвиває лабораторії та продовжує проводити актуальні дослідження. Дякую усім працівникам кафедри за плідну працю та внесок у розвиток фізичної науки», – зазначив Андрій Федорович, після чого вручив подяки Ректора науковцям кафедри фізики металів.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся проректор з наукової роботи, академік НАН України Роман Гладишевський. Він окреслив важливі віхи у становленні кафедри фізики металів, зазначивши, що вона була створена під назвою «кафедра рентгеноструктурного аналізу і фізики металів» у 1963 році з ініціативи Ярослава Йосиповича Дутчака. «Закономірно, що дослідження кафедри мають стосунок до розвитку як світової науки, так і поступу нашого регіону, зокрема сектору енергетики та машинобудування, а дослідження фундатора кафедри Ярослава Дутчака випереджали час. Колеги та послідовники професора згадують його як талановитого педагога і скрупульозного науковця. А я завжди знатиму Ярослава Йосиповича як людину з винятковою науковою інтуїцією. Він відійшов у Вічність у 54 роки, залишивши по собі 54 дисертації – 2 власних (кандидатську та докторську), та 52 як науковий керівник. Мені приємно, що справу Ярослава Дутчака сьогодні продовжують його учні. Я бажаю працівникам кафедри розвивати свій потенціал у мирній і сильній Україні», – наголосив Роман Гладишевський.

Проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський підкреслив, що досягнення науковців фізичного факультету безперечно – в числі важливих здобутків, які сприяють тому, що сьогодні Львівський університет посідає високі місця у міжнародних рейтингах закладів вищої освіти. «Також здобутки вчених кафедри фізики металів дозволяють вибудовувати і міжнародні зв’язки на науковому рівні, що є не менш важливим в контексті розвитку ЛНУ ім. Івана Франка. Тож я щиро бажаю учасникам семінару цікавих та плідних дискусій, а кафедрі фізики металів – процвітання, успіхів та подальшого розвитку», – додав Віталій Кухарський.

До колег звернувся також голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек. «Я щиро вітаю усіх працівників кафедри з чудовим ювілеєм. 60 років для працівника – це пенсійний вік, але 60 років для кафедри – це прекрасний час розквіту та нових ідей для подальших важливих здобутків на благо як Університету, так і Держави», – зазначив Юліан Бек та вручив подяки науковцям-фізикам.

Депутат Львівської обласної ради, завідувач кафедри обліку і аудиту економічного факультету Львівського університету Юрій Раделицький також привітав колег з фізичного факультету: «Надзвичайно важливо, що Ви продовжуєте плекати ті цінні традиції, які заклав у фундамент кафедри фізики металів професор Ярослав Дутчак. Рівень розвитку держави варто оцінювати за рівнем розвитку науки, тож я зичу науковцям-фізикам успіхів та натхнення до нових звершень».

До присутніх звернувся заступник директора департаменту освіти і науки Львівської ОВА Віктор Кусий. «Від розвитку фізичної науки залежить розвиток промисловості, економіки, технологій та багато інших сфер. Тому я дякую Вам за працю та бажаю кафедрі фізики металів процвітання і плідної роботи задля розбудови України», – зазначив Віктор Кусий.

Варто додати, що під час заходу Юрій Раделицький та Віктор Кусий також вручили нагороди від місцевої влади науковцям кафедри фізики металів.

Опісля урочистого відкриття семінару професор кафедри фізики металів Іван Щерба виголосив доповідь «Професор Ярослав Дутчак – фундатор кафедри, талановитий вчений, людина, яка завжди випереджувала час». Під час свого виступу Іван Дмитрович розповів як про основні життєві віхи засновника кафедри фізики металів, так і про важливі наукові здобутки відомого вченого. Ярослав Дутчак (1933-1988 рр.) – випускник та багатолітній працівник Львівського університету, засновник наукової школи з фізики рідких металів, який був ініціатором і брав участь у розвитку експериментальної бази й наукових досліджень на кафедрі рентгенометалофізики.

Науковими  інтересами Ярослава Йосиповича були: фізика тонких плівок, фізичне матеріалознавство, рентгенівська спектроскопія; дослідження структури і фізичних властивостей рідких металів, динаміки кристалічної гратки, електрофізичних властивостей; рентгенографія, електронна і растрова мікроскопія.

Також під час наукового семінару про історію становлення кафедри фізики металів, перші кроки і здобутки, а також про сучасні тенденції її розвитку розповів завідувач кафедри Степан Мудрий. Відкриття кафедри було зумовлене розвитком наукових досліджень у галузі структури і фізичних властивостей металів та необхідністю підготовки відповідних спеціалістів. Наукові дослідження з фізики металів спочатку велися на кафедрі експериментальної фізики, а з 1958 року – на кафедрі фізики твердого тіла, у лабораторіях (металографічна, рентгенографії рідких металів, рентгеноструктурного аналізу). Саме на базі цих лабораторій готували фахівців  у сфері фізика металів.

За словами Степана Мудрого, зараз на кафедрі активно розвиваються такі наукові напрямки як структура та фізичні властивості металевих розплавів, фізика тонких плівок та наносистем, електронна структура інтерметалідів, фізика карбонових частинок і нанокомпозитів на їхній основі, теоретичні та комп’ютерні методи у фізиці металів та новітніх сплавів. Викладачі та науковці кафедри фізики металів активно співпрацюють з низкою закордонних університетів та науково-дослідних інститутів, а сама кафедра посідає чільне місце серед найвідоміших осередків підготовки фізиків-матерілознавців з ґрунтовними фундаментальними знаннями і досконалими практичними навиками.

Наприкінці урочистої події Степана Мудрого та усіх працівників кафедри металів привітали колеги з інших кафедр та підрозділів фізичного факультету, а також професор кафедри фізики і методики викладання Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Володимир Кланічка, побажавши ювілярам натхненної праці та подальших наукових успіхів.

На завершення заходу усі охочі мали змогу поділитися спогадами та думками про незабутні події в житті кафедри і про яскраву й непересічну особистість професора Ярослава Дутчака.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото