Стартувала міжнародна науково-практична конференція «Журналістика майбутнього: виклики, тенденції, перспективи розвитку»

18 жовтня 2022 року розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Журналістика майбутнього: виклики, тенденції, перспективи розвитку». Конференція підсумовує міжнародний проєкт Європейського Союзу ERASMUS+КА2 «Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism» (DESTIN) («Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм»). Наукове зібрання відбувається у змішаному форматі, у тому числі й за допомогою платформи ZOOM.

Під час відкриття заходу до його учасників звернувся професор Університету Бат Спа (Bath Spa University), що у Великій Британії, координатор проєкту DESTIN Ян Гадд (Ian Gadd), який зазначив, що «метою цієї конференції є підсумок досягнень проєкту й аналіз його внеску у розвиток журналістики і журналістської освіти у майбутньому».

До колег також звернувся представник Міністерства освіти і науки України у проєкті DESTIN, державний експерт експертної групи з європейської інтеграції Директорату європейської інтеграції, бюджетування та узгодження політик Сергій Шкабко, який наголосив на тому, що розпочата росією брутальна агресія проти України, безумовно, відображається на освіті в Україні та Європі. «Активні військові дії впливають на соціальний стан та освітню систему. Сьогодні майже 3000 українських освітніх закладів зазнали руйнувань, значна частина з яких повністю зруйновані. Усіх наслідків цієї війни ми досі не розуміємо.  Проте нашою метою залишається якісна освіта. Ми намагаємося збудувати стійку систему освіти. Зокрема, пріоритетними завданнями державної політики у сфері вищої освіти є підтримка українських університетів у співпраці з іноземними ЗВО, запровадження програм подвійних дипломів, залучення українських ЗВО до участі в альянсах і об’єднаннях з європейськими університетами», – резюмував Сергій Шкабко.

З вітальним словом до учасників наукового форуму звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар. «Тематика нашої конференції сьогодні є дуже актуальною, адже кому як не журналістам, поряд зі Збройними силами України, сьогодні бути на сторожі інтересів незалежності Української Держави. Ми вдячні нашим воїнам за те, що вони тримають наш фронт. Саме завдяки їхній жертві ми маємо можливість проводити сьогодні наш захід, працювати над розвитком освіти і науки», – підкреслив проректор і подякував усім організаторам конференції та партнерам проєкту DESTIN.

«Надзвичайно широкою сьогодні є географія українських учасників – тут представлена вся Україна, що вкотре підтверджує, що наша держава залишається єдиною і кожного з нас болить майбутнє України. Серед учасників конференції сьогодні є й чимало представників країн, які активно допомагають Україні протистояти ворогу в умовах жорстокої війни. Ми вдячні колегам з Великобританії, Польщі, Нідерландів за підтримку та допомогу, яку ви надаєте Україні. Без вашої підтримки – військової, моральної, комунікаційної – Україні було б значно важче боротися за свободу», – підсумував Володимир Качмар.

Слова вітання учасникам конференції адресував також декан факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Іван Крупський. «Проведення міжнародної науково-практичної конференції «Журналістика майбутнього: виклики, тенденції, перспективи розвитку» у Львові, зокрема у Львівському національному університеті імені Івана Франка, є невипадковим, адже наш Університет є одним із найстаріших у Східній Європі і одним з найпотужніших університетів України. Саме тут найвищою цінністю є інтелект і талант. Саме тут ще з 1953 року ведеться постійна підготовка журналістських кадрів. Львівська школа журналістики заснована на європейських цінностях, а Львів є прабатьком української преси», – констатував декан, побажавши учасникам конференції плідної роботи.

Надалі конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, яке модерував заступник декана факультету  журналістики, учасник проєкту DESTIN Андрій Яценко. Так, під час пленарного засідання учасники презентували свої доповіді та обмінялися думками щодо актуальних проблем розвитку журналістики майбутнього. Зокрема, йшлося про мету та призначення проєкту DESTIN, засоби масової інформації в Україні після російського вторгнення, практичні аспекти застосування навичок, отриманих в Університеті, для підвищення стійкості медіапрацівників у надзвичайних ситуаціях, майбутню роль журналістики,  європейські стандарти журналістської освіти в Україні, трансформацію журналістської освіти, основні виклики та перспективи її розвитку, професійні стандарти журналістики.

Конференція триватиме у змішаному форматі упродовж 18-19 жовтня 2022 року. Програма передбачає роботу конференції у шести секціях – «Журналістська освіта: теорія і практика викладання», «Воєнно-політичний дискурс України», «Комунікаційний інструментарій сучасних медіа», «Історія української журналістики: вчора і сьогодні», «Мовна комунікація: нові тенденції в медійній ортології» та «Явище пропаганди в умовах воєнного часу».

Нагадаємо, 8 серпня 2022 року відбулося урочисте підписання Угоди про співпрацю з впровадженням магістерських програм на основі спільно погодженої програми між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Університетом імені Адама Міцкевича у Познані (Польща). Ініціативу запровадження нової освітньо-наукової програми подвійного диплому «Нові медіа і комунікаційні технології» реалізовано у межах проєкту Erasmus+KA2 «Журналістська освіта для демократії в Україні», в якому ЛНУ ім. Івана Франка та Університет Адама Міцкевича є університетами-партнерами.

Організатори конференції розповідають, що проєкт ЕРАЗМУС К2 «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність і професіоналізм» / JournalismEducationforDemocracyinUkraine: DevelopingStandards, IntegrityandProfessionalism (DESTIN) номер проекту 598964-EPP-1-2018-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP (Грантова Угода № – 2018 – 3308 / 001 – 001) реалізовувався на базі факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка. Його впровадження передбачав насамперед аналіз, оцінку, перегляд існуючих та впровадження оновлених навчальних планів і програм із підготовки журналістських кадрів (бакалаврат і магістратура) згідно з Європейською рамкою кваліфікацій (EQF) і відповідно до Європейських стандартів доброчесності та професіоналізму.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото