Стартував  7-й з’їзд Всеукраїнської громадської організації «Українське товариство клітинної біології» з міжнародним представництвом

11 вересня 2024 року у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка розпочався  7-й з’їзд Всеукраїнської громадської організації «Українське товариство клітинної біології» з міжнародним представництвом. Організували захід Інститут біології клітини та Львівський національний університет імені Івана Франка за підтримки Національної академії наук України.

Розпочав захід академік НАН України, директор Інститут біології клітини, професор Андрій Сибірний. «Дякую всім учасникам нашого 7-го з’їду, які приїхали до Львова, або ж вирішили долучитися до нас у режимі онлайн. Також висловлюю щиру подяку за спонсорську допомогу БО «Благодійний фонд Козицького», компаніям «Shimadzu», «L’Oréal Україна», «Enzym», «Alci», «Famidez.ua», «BioLabTech», «SynBias», «Логіклабгрупа»», – зазначив Андрій Сибірний.

Також до слова запросили проректора з наукової роботи, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він зазначив, що участь у заході беруть науковці з різни міст України, а також з-закордону, зокрема з Канади, Польщі і Словаччини. «Клітинну біологію справедливо можна вважати наріжним каменем не лише сучасної біології, але і всієї науки про живі організми. Розуміння будови, функцій, властивостей клітини як елементарної структурної одиниці будь-якого живого організму відкриває шлях до розвитку медицини, сільського господарства, екології, енергетики. Ще зовсім недавно, у час пандемії коронавірусу, людство з надією спостерігало за клітинними біологами в очікуванні рятівної вакцини: роль вчених в подоланні пандемії і справді була визначальною. У воєнних реаліях сьогодення, а також зважаючи на вичерпність природних ресурсів, клітинна біологія дозволяє отримати мікроорганізми для ефективного перетворення біомаси на біопаливо», – акцентував Роман Євгенович та додав: «Я вірю, що сьогоднішня конференція буде основою нових наукових колаборацій і доробок вчених згодом поповниться новими результатами, що матимуть вагоме значенням для розвитку науки і добробуту суспільства. Бажаю всім учасникам конференції плідної роботи, нових ідей і рішень. Пам’ятаймо, що Україна переможе завдяки Збройним силам України, нашій свободі мислити і працювати».

Привітав учасників заходу директор Наукової бібліотеки Олександр Седляр, коротко розповівши про давню історію книгозбірні та багатство її фондів. «Сподіваюся, що учасникам конференції буде зручно та натхненно працювати у нашій бібліотеці. Бажаю усім успішної роботи та цікавих результатів», – додав Олександр Седляр.

Опісля урочистостей конференція продовжила роботу у форматі наукових доповідей. Зокрема, учасники мали змогу заслухати виступи про нетрадиційні дріжджі в клітинній біології та біотехнології, структурні передумови функціонування ATG8, специфічну деградацію цитозольних білків у метилотрофних дріжджах Komagataella phaffii при заміні джерела вуглецю, протиракову терапію на основі позбавлення аргініну, мітофагію як адаптивний процес при стрептозотоцин-індукованому цукровому діабеті.

Загалом на 7-му з’їзді ВГО УТКБ планується проведення сесій: «Біологія тваринних і рослинних клітин», «Сигнальні механізми клітини», «Автофагія та апоптоз», «Біологія еукаріотичної та прокаріотичної клітини», «Біотехнологія та метаболічна інженерія», «Біоаналітика», «Медичні проблеми клітинної біології».

З детальною програмою заходів та збірником тез можна ознайомитись за посиланням.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото