Упродовж 22-25 серпня 2023 року представниці Львівського університету, зокрема адміністративна координаторка проєкту UniCom, доцентка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин Оксана Краєвська та начальниця відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Ірина Сновидович, взяли участь в навчальному візиті до Університету Латвії (м. Рига, Латвія). Тема заходу, який відбувся в рамках проєкту Еразмус+ КА2 UniCom, – «Національне регулювання та реалізація третьої місії ЗВО – досвід та співпраця з суспільними партнерами».
Упродовж чотирьох днів учасники навчального візиту мали можливість обмінятися досвідом реалізації третьої місії Університету в контексті посилення суспільної і підприємницької діяльності сучасних закладів вищої освіти. Основними темами навчального візиту були досвід Університету Латвії у реалізації адміністративно-територіальної реформи в країні, сучасні формати співпраці місцевої влади та університетів, взаємодія університетів, національних органів державної влади і місцевих громад та забезпечення якості освіти через призму залучення університетів до реалізації суспільно важливих ініціатив. Координаторка візиту професорка факультету бізнесу, менеджменту та економіки Університету Латвії Байба Шавріна створила максимально сприятливі умови для ефективної роботи та набуття нових знань і навичок для підвищення обізнаності про напрями розвитку ЗВО та співпраці з громадами.
У перший день навчального візиту під час зустрічі з колишнім ректором університету, професором Марцісом Азуньшем та деканом факультету бізнесу, менеджменту та економіки Університету Латвії, професором Ґайдісом Берзіньшем обговорювався досвід Університету Латвії щодо реалізації третьої місії та візії «Формула «Майбутнє Латвії – 2050»», зокрема через участь у проєкті PEAK та територіально-адміністративному реформуванні. Також освітяни дізналися про ефективні моделі співпраці Університету Латвії та місцевої влади від доцентки Ліліти Сеймушкане, доцента Mаріса Пукіса та випускників освітніх програм факультету Iнґуса Вірчавса та Санти Спроге-Рімша.
Особливості національного регулювання третьої місії ЗВО у Латвії були основною темою другого дня навчального візиту, зокрема формати співпраці Університету Латвії з Парламентом Республіки Латвія та Міністерством охорони здоров’я Латвії та іншими національними органами державної влади і місцевого самоврядування. Так, ректор Університету Латвії професор Індрікіс Муйжнієкс розповів про діяльність закладу вищої освіти, висловив підтримку Україні та бажання продовжувати співпрацю із українськими ЗВО. Ректор також згадав про успішну реалізацію спільних двосторонніх та міжнародних проєктів і наголосив, що така співпраця між Університетами є надзвичайно важливою.
Нагадаємо, що Львівський університет та Університет Латвії упродовж 2012-2016 років успішно реалізували проєкт Темпус «530360-TEMPUS-1-2012-1-GE-TEMPUS-JPCR розробка та впровадження багатомовних програм підготовки вчителів в університетах Грузії та України»; проєкт міжнародної кредитної мобільності Erasmus+ KA107 ICM, а також підписали у 2014 році двосторонню угоду про співпрацю. Зокрема, упродовж 2023 року ЛНУ ім. Івана Франка бере участь в проєкті NAWA «Підтримка співпраці Опольського університету з українськими університетами в рамках Альянсу FORTHEM», серед партнерів якого є Університет Латвії.
Особливо цікавими були зустрічі із віцеспікеркою Парламенту Республіки Латвія, докторкою Зандою Кальніня-Лукашевич, міністеркою охорони здоров’я, колишньою генеральною директоркою Конфедерації працедавців Латвії Лігою Менгельсоне та Послом України в Республіці Латвія Анатолієм Куцеволом, який наголосив на необхідності співпраці з громадою та подальшого вдосконалення української вищої освіти попри події повномасштабної війни. Також під час зустрічі було відзначено важливу роль університетів у підтримці відносин між Україною та Латвією. Другий день навчального візиту завершився обговоренням шляхів реалізації третьої місії через співпрацю із суспільними партнерами та ознайомленням з історією та пам’ятками Риги за участі координаторки проєкту, професорки Байби Шавріни та доцентки Крістіни Берзіни.
24 серпня 2023 року з нагоди Дня Незалежності України тренінгова програма розпочалася з виконання Гімну України і привітань від представників Університету Латвії, а вже надалі учасники обговорювали особливості управління якістю і забезпечення якості освіти латвійських ЗВО крізь призму реалізації третьої місії: фахівчиня Академічного відділу – менеджерка з якості Санта Бондара та експертка із забезпечення якості освіти Іева Стурмане розповіли про практичну взаємодію і співпрацю із роботодавцям та їхню участь у навчальному процесі, програми менторства та підтримки для студентів, а також проведення корисних тренінгів та воркшопів для молоді з метою їхнього професійного розвитку. Разом з професоркою Ґунтою Калване, директором Ботанічного саду, доцентом Улдісом Кондратовічем та професоркою Байбою Шавріною учасники навчального візиту ознайомилися з науково-освітніми можливостями, які забезпечують новий Академічний центр та Ботанічний сад Університету Латвії.
Візит до садиби мецената Університету Латвії Крістапса Морберґса в місті Юрмала став особливою подією останнього дня навчального візиту, де доцентка Крістіна Берзіна та професорка Байба Шавріна поділилися історіями плідної співпраці зі стейкхолдерами та успішної реалізації проєктної діяльності. Особливо цікавими були презентації щодо співпраці та взаємодії із випускниками Університету, а також підтримки молодіжних проєктів, стартапів та бізнес-інкубаторів: студентський бізнес-інкубатор Університету Латвії є найбільшим університетським проєктом такого спрямування у країні. Інкубатор допомагає студентам та їхнім командам стартувати та розвивати бізнес, пропонуючи комплексну підтримку, яка, наприклад, включає можливість брати участь у семінарах інкубатора, отримати підтримку від наставників та тренерів, надається доступ до офісу, виробничих потужностей, а також фінансова підтримка у вигляді грантів і стипендій. Щороку в жовтні інкубатор організовує студентський фестиваль бізнес-можливостей «Icebreakers».
Загалом програма навчання була активною та насиченою, а фахові лектори та спікери компетентно і цікаво ділилися своїм досвідом та практикою реалізації цікавих проєктів щодо реалізації третьої місії університетів у рамках взаємодії між університетами та громадами. Представниці Львівського університету зазначають, що щиро вдячні координаторці проєкту UniCom в Університеті Латвії, професорці факультету бізнесу, менеджменту та економіки Університету Латвії Байбі Шавріній за організацію навчального візиту та можливість познаймитися з найкращими практиками реалізації третьої місії ЗВО на прикладі Університету Латвії. Завдяки проєкту UniCom та навчальному візиту і комунікації між українськими та латвійськими учасниками відбулася щира взаємодія і підтримка, а також зародилися цікаві ідеї щодо нових можливостей для взаємної співпраці.
Детальнішу інформацію про проєкт та його заходи можна знайти на сторінках проєкту тут і тут. А також у мережі «Фейсбук».