Студентам і працівникам Університету розповіли про інформаційну гігієну в умовах воєнного стану

4 квітня 2023 року для студентів і працівників Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась лекція-тренінг «Протидія кіберрозвідці та інформаційна гігієна в умовах воєнного стану» за участі представника Управління Служби безпеки України у Львівській області з питань кібербезпеки. У заході взяли участь представники адміністрації Університету, студенти і працівники різних факультетів Львівського університету.

«Інформаційна безпека – широке поняття, яке включає в себе, зокрема, й кібербезпеку. Ключовим тут є захист інформаційного простору, перевірка публікацій з відкритих джерел, які впливають на соціально-політичний стан», – зазначив держслужбовець.

Представник СБУ розповів, що одним із напрямків роботи працівників Служби безпеки у сфері інформаційної безпеки є передусім моніторинг інформаційного простору і виявлення тих негативних чинників, які можуть впливати на наше суспільство. Одним із таких чинників є дезінформація.

«Наші громадяни, на жаль, часто використовують сумнівні телеграм-канали, в яких 80% правди, 20% – дезінформації.  Але, на жаль, принцип такий, що ті 80% правди не дуже впливають на ситуацію в державі, а власне 20% дезінформації – це, зазвичай, ті негативні фактори, які можуть призвести до серйозних наслідків», – зазначив спікер.

До прикладу, представник Служби безпеки розповів про діяльність деяких телеграм-каналів, які на початку війни активно поширювали інформацію про прильоти чи пересування воєнної техніки, що своєю чергою негативно впливало на нашу безпеку. Зараз, за словами спікера, ситуація дещо покращилася.

Окрему увагу доповідач присвятив інформаційно-психологічним спеціальним операціям (ІПСО), які зараз проводить росія проти України. Один із елементів ІПСО, за словами спікера, є власне задіяння кіберпростору з використанням хакерського середовища і людей певних ІТ-спеціальностей для негативного впливу на суспільство.

Окрім лекційної частини, співробітник СБУ поділився й корисними порадами щодо правил інформаційної гігієни в умовах воєнного стану, розповів про важливість перевірки інформації та необхідність проведення заходів з кібербезпеки.

Ішлося також про важливість ліцензійного програмного забезпечення та протидію фішинговим атакам. Спікер пояснив, що фішинг – це форма атаки, яку здійснюють за допомогою соціальної інженерії, виманюючи конфіденційну інформацію. Зазвичай подібні електронні повідомлення, маскуючись під надійні джерела, вимагають «підтвердити» дані облікового запису, номер кредитної картки або інші конфіденційні дані. Згодом ці дані використовують для викрадення коштів з банківських рахунків або ж продажу персональних даних в інтернеті.

Відповідаючи на запитання учасників зустрічі, спікер також поділився інформацією про безпеку під час телефонного спілкування, зокрема, й через популярні месенджери. Учасники заходу запитували й про те, як захистити від атак свої гаджети. Присутніх також цікавили питання, що стосуються соціальних мереж і популярного сьогодні ChatGPT.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото