Дисертант

Гринчишин Богдан Володимирович

Тема

Клинкова зброя в системі озброєння давньоукраїнського воїна ХІІ – ХIV ст.

Дата захисту

15.12.2016

Науковий керівник

Доктор історичних наук, професор Шеломенцев-Терський Святослав Володимирович, професор кафедри історії України та етнокомунікації Національного університету «Львівська політехніка»

Кафедра, де виконана дисертація

Роботу виконано на кафедрі історії України та етнокомунікації Національного університету «Львівська політехніка» Міністерства освіти і науки України.

Анотація

Дисертаційна робота присвячена дослідженню місця різних видів клинкової зброї в системі озброєння давньоукраїнського воїна та особливостей її застосування у різних бойових ситуаціях. На основі комплексного аналізу джерельної бази (матеріалів музейних колекцій, іконографічних та писемних джерел) виявлено основні типи мечів та інших видів клинкової зброї, що перебували на озброєнні давньоукраїнських воїнів у  XII–XIV ст. Показано місце клинкової зброї в специфічних комплексах озброєння важкої та легкої кавалерії та піхоти, які формувалися  з відповідною тактикою їх взаємодії у різних воєнних операціях, що було спричинено особливістю геополітичної ситуації, яка  вимагала від галицько-волинських князів удосконалення військової справи з врахуванням потреб захисту своїх володінь від  ворогів – носіїв  різних мілітарних технологій. З’ясовано поняття професійний воїн стосовно досліджуваного періоду та визначено способи вдосконалення  бойового мистецтва давньоукраїнських воїнів. Дослідження озброєння давньоукраїнських воїнів у загальноєвропейському контексті дало можливість довести високий ступінь їх інтегрованості в загальноєвропейське рицарське мілітарне середовище, що виявлялося і в способах навчання бойового мистецтва. Простежено тяглість військових традицій на південно-західноруських теренах, які розвивалися в руслі рицарської мілітарної технології.

Ключові слова: система озброєння, клинкова зброя, меч, кинджал, фехтування, давньоукраїнський воїн.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор історичних наук, професор Войтович Леонтій Вікторович, Львівський національний університет імені Івана Франка, історичний факультет, завідувач кафедри історії середніх віків та візантиністики Завантажити відгук

Офіційний опонент:Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Печенюк Ігор Степанович, Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії кафедри оперативного мистецтва Завантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату