У Львівському університеті презентували дослідницький проєкт «Кассандра інтермедіальна»

3 жовтня 2024 року у Дзеркальній залі Львівського університету відбулася презентація кількарічного дослідницького проєкту «Кассандра інтермедіальна» та колективної монографії «Інтермедіум Кассандра».

Метою проєкту, започаткованого 2020 року з ініціативи доцентки кафедри світової літератури Ярини Тарасюк, було прочитання драматичного тексту «Кассандра» Лесі Українки, що втілилося не тільки в оригінальну форму літературознавчого дослідження, але й у відповідних художньому потенціалу тексту візуальних, звукових та перформативних формах. Учасницями проєкту також є професорка кафедри німецької філології Світлана Маценка, доцентка кафедри світової літератури Софія Варецька та в минулому доцентка кафедри світової літератури, тепер незалежна дослідниця Діана Мельник.

Одним із найвагоміших результатів проєкту стало видання колективної монографії «Інтермедіум Кассандра», що напередодні побачила світ у видавництві «Апріорі». Співавторами монографії, окрім учасниць проєкту, є також директор Інституту Івана Франка НАН України академік Євген Нахлік, наукова співробітниця Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Наталія Мочернюк та докторантка Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка й доцентка Національного університету «Львівська політехніка» Оксана Левицька.

Організаторами презентації були факультет іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка та Платформа інтермедіальних досліджень у співпраці із видавництвом «Апріорі», у якому видано монографію. Модерувала презентацію професорка кафедри слов’янської філології Алла Татаренко.

У вітальному слові до учасниць проєкту та гостей заходу проректор із наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський акцентував на важливості монографічного дослідження про «Кассандру» Лесі Українки в контексті світової культури. Декан факультету іноземних мов Любомир Бораковський наголосив на особливій інтелектуальній та естетичній насолоді, яку приносить перегляд та читання цієї наукової праці.

Під час презентації проєкту учасниці розповіли про ідею, історію розвитку проєкту, а також роботу над книжкою. Ярина Тарасюк зосередила увагу на проєкті як дослідницькій лабораторії, Світлана Маценка згадала про плідну співпрацю з українськими митцями, зокрема Лесею Квик, яка створила цикл графічних робіт до видання, витинальницею Дарією Альошкіною, яка створила образи Кассандри у витинанці, та Катериною Ганейчук, чия вибійка на полотні використана в оформленні обкладинки. Софія Варецька наголосила на ціннісній комунікативній і терапевтичній складовій проєкту, а Діана Мельник підкреслила тісний філологічний зв’язок учасниць проєкту, пов’язаних спільною ідеєю і спільнодією.

Учасниці презентували відеоролик про розвиток проєкту, роботу над виданням та особливості колективної дослідницької і творчої праці. Наукову частину заходу представили доповіддю на чотири голоси про інтермедіальні виміри «Кассандри» Лесі Українки. На завершення презентації учасники мали змогу подивитися піщану анімацію художниці Дарії Тимоніної, створену в межах проєкту, яка максимально унаочнила інтермедіальний характер дослідження.

До розмови про книжку долучилися її співавтори: Євген Нахлік, який розкрив основні ідеї своєї статті, Наталя Мочернюк, яка доповнила розповідь новітніми українськими варіаціями на тему Кассандри в українській поезії, а також Оксана Левицька, авторка дослідження про сценічні адаптації «Кассандри» Лесі Українки та її образ у візуальному мистецтві.

Двогодинна презентація відбувалася при повній залі університетської спільноти та інших гостей, а також майже шести десятків дистанційних учасників на платформі Zoom, що засвідчило значне зацікавлення дослідницьким проєктом та виданням інтермедіальних студій.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото