У Львівському університеті презентували мистецьку благодійну виставку «Заради життя»

7 жовтня 2024 року у фойє Головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація благодійної мистецької виставки воєнних атрибутів, талановито перетворених на предмети мистецтва під назвою «Заради життя». Організував захід Профком студентів Львівського університету у співпраці із Львівським державним коледжем декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша та представниками 24-тої окремої механізованої бригади імені короля Данила Збройних Сил України під кураторством волонтера Святослава Петровського.

За словами організаторів, благодійна мистецька експозиція «Заради життя» присвячена Захисникам і Захисницям України і є унікальним мистецьким проєктом, спрямованим на збір коштів для підтримки Збройних Сил України.

Перед відкриттям експозиції голова Профкому студентів Микола Спересенко зазначив, що спільнота Львівського університету всіляко долучається до благодійних ініціатив на підтримку Збройних Сил України, шанує своїх Захисників і Захисниць та пам’ятає про безцінні подвиги безстрашних Героїв, які віддали своє життя, захищаючи Україну. «Відтак, сьогодні у Львівському університеті ми готові презентувати мистецьку благодійну виставку під назвою «Заради життя», спрямовану на підтримку нашого війська.  Цей захід є ще одним надважливим способом переосмислити події, які відбуваються сьогодні в Україні й подивитися на них крізь призму мистецтва, водночас продемонструвавши, що зброя, на жаль, сьогодні є частиною захисту наших громадян: її використовує український воїн заради збереження наших життів, повернення українських територій і заради майбутнього Української Держави», ‒ наголосив Микола Спересенко та закликав усіх присутніх вшанувати хвилиною мовчання усіх полеглих Захисників та Захисниць України, а також цивільних громадян, які віддали життя внаслідок російсько-української війни.

Відкриваючи мистецьку виставку, до присутніх звернувся Ректор Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник. Насамперед Володимир Петрович висловив вдячність організаторам експозиції, ідейним натхненникам події ‒ представникам  Збройних Сил України та усім небайдужим, які, за словами Володимира Петровича, вважають, що нагадування про війну є невід’ємним атрибутом життя українців.

Ректор відзначив символізм того, що зброя, виготовлена для масового знищення, знаходить своє мистецьке осмислення в університетських коридорах. «Сьогодні у сфері наукознавства існує певне осмислення науково-технічного розвитку. Неприємне усвідомлення того, що багато здобутків науки опредметнюються засобами масового знищення. Тому ця виставка є також нагадуванням про те, що використовувати наукові досягнення потрібно насамперед для цивілізаційного зростання людини, для того, аби право сили стало домінуючим в рамках європейської цивілізації. За цими мистецько оздобленими злочинами війни, які сьогодні презентуємо в Університеті, стоять подвиги українських Воїнів, наших Захисників і Захисниць, які, без перебільшення, віддають своє життя для того, щоб ми сьогодні могли працювати і навчатися тут, створюючи умови для зростання молодої людини. Відтак, відкриття такої виставки у Львівському університеті є важливою подією, яка ще раз утверджує нашу шану усім Захисникам і Захисницям України», ‒ наголосив Володимир Мельник.

Надалі рефлексіями від мистецького проєкту поділився академік НАН України, голова Наукового товариства ім. Тараса Шевченка Роман Кушнір. «Ми, як науковці, беремо участь у різноманітних конференціях, докладаємо максимум зусиль, аби зробити значний внесок у розвиток науки, яка приноситиме благополуччя та достаток для людства. Однак, з іншої сторони, науково-технічний прогрес за визначених обставин стає знаряддям вбивства, яке нищить території та вбиває людей. Але така філософія життя. Ми продовжуємо працювати, і важливо, що організатори виставки сьогодні показали, що знаряддя вбивства можуть мати також певну мистецьку вартість. Переконаний, що ми зможемо захистити свою свободу, незалежність і зможемо багато зробити для розвитку науки, освіти, культури, розбудовувати і творити нашу Україну», ‒ висловив переконання Роман Кушнір.

Старший сержант взводу безпілотних авіаційних комплексів роти вогневої підтримки 24 окремої механізованої бригади імені Короля Данила, випускник географічного факультету Львівського університету Богдан Мащак («Компас») подякував за можливість презентувати виставку мистецьких робіт в Університеті, запевнивши, що такі заходи лише надихають військових на подальшу невтомну боротьбу з ворогом.

Богдан Мащак коротко розповів присутнім про поточну ситуацію на фронті, втрати та перемоги українських Захисників та закликав усіх, хто відвідає мистецьку виставку, спрямувати зусилля на підтримку Збройних Сил України.

«Сьогодні, враховуючи важку ситуацію на фронті, нам потрібно докладати максимум зусиль, аби шукати різні методи і способи забезпечення українських військових. Ми дякуємо за допомогу, яку нам надає держава, але потребуємо також підтримки від суспільства. Військовослужбовці зі своєї сторони також намагаються максимально ефективно використовувати усі технічні засоби, які вони отримують, аби «дістати» до позицій ворога, вирахувати розташування їхньої техніки тощо. Втрати ворога ‒ колосальні, але для цього нам потрібно якісно працювати. Тому, дякую усім за підтримку та допомогу. Разом ми – сила, разом ми переможемо», ‒ наголосив Богдан Мащак.

Відтак, усі охочі матимуть змогу оглянути виставку та долучитись до збору коштів для Збройних Сил України. Зібрана сума буде передана для Взводу безпілотних авіаційних комплексів Роти вогневої підтримки 24-ої окремої механізованої бригади імені короля Данила, в якому проходять військову службу випускники Львівського університету. Окрім цього, у відвідувачів є можливість залишити побажання для воїнів 24 бригади, написати свої думки, емоції та слова підтримки, що стане беззаперечною мотивацією для Захисників боротися за Українську Державу.

Виставку у Львівському університеті можна оглянути до 12 жовтня. На завершення експозиції організатори планують передати тубус із зображенням Архангела Михаїла – головнокомандувача «Небесного війська» авторства Надії Дідух до фонду Музею історії Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото