У Львівському університеті розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Глобальні трансформації у сфері культури: виклики сьогодення»

29 жовтня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Глобальні трансформації у сфері культури: виклики сьогодення», яка триватиме упродовж двох днів. Організували захід кафедра теорії та історії культури філософського факультету Львівського університету, Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Наукове товариство ім. Шевченка та Західний науковий центр у співпраці зі словацькими, іспанськими, польськими та чеськими академічними установами. Захід відбувається в онлайн-форматі з дотриманням усіх карантинних норм.

З вітальним словом до учасників конференції звернулася докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри теорії та історії культури Марія Альчук. Марія Павлівна зазначила, що час проведення конференції збігся зі знаковими ювілейними подіями для кафедри, факультету і Університету, адже цьогоріч Львівський університет й філософський факультет святкують 360-ліття з часу заснування, а кафедрі теорії та історії культури – вже 30 років.

«Варто зауважити, що проведення міжнародних наукових конференцій для нас уже є доброю традицією. А відтак, сьогоднішня наша зустріч «Глобальні трансформації у сфері культури: виклики сьогодення» зібрала десятки учасників, які будуть плідно працювати і надихатися словами Івана Франка: «Лише праця світ таким як є створила». Під час роботи конференції ми ставимо собі за мету досліджувати нові сфери, обмінюватися досвідом, досягненнями, думками та ідеями, які окреслені як завдання й напрями роботи нашої конференції», – зазначила Марія Альчук.

Професорка також наголосила, що Університет і кафедра теорії та історії культури «є тими осередками, які широко розкривають важливі надбання для України, її духовної культури, а також проводить  наукові дослідження, які й розглядатимуть учасники заходу в діалогічному і дискурсивному плані».

Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, доктор філософських наук, професор Володимир Мельник, звертаючись до учасників заходу, відзначив важливість проведення конференції, й зауважив, що вона «приречена бути цікавою, адже до обговорення поставлені ті проблеми, які сьогодні є надзвичайно важливі – це питання ідентичності, цивілізаційного поступу, соціальної і культурної пам’яті; дискусія навколо діалогу культур, зокрема утворення європейської цивілізації та ролі Університету в ній».

«Особливо цікавою є тема наукової раціональності, її роль та роль університету як такого у формуванні європейської цивілізації. Адже саме університети і цінності демократії та наукового раціоналізму, які тут панували, заклали в «тіло» Європи ті механізми, які спричинилися до створення європейської цивілізації», – висловив переконання Володимир Петрович.

Також Володимир Мельник відзначив теоретико-практичний вимір конференції, який  є «актуальним та продуктивним і дасть нам можливість, спільно дискутуючи, рухатися далі в осмисленні проблем, які на сьогодні є важливими і потребують вирішення».

Учасники конференції продовжили роботу на пленарному засіданні, обговоривши, зокрема, питання науково-технічної раціональності, глобалізації культури, української культурної ідентичності в контексті глобальних трансформацій, а також актуальність формування науково-методологічної культури фахівців публічно-управлінської сфери тощо.

Окрім того, в рамках конференції учасники із України та з-закордону мають змогу обговорити питання глобальних викликів для сучасної культури, конфігурації пам’яті в контексті глобалізації та візьмуть участь у круглому столі на тему: «Культурологія: від теорії до практики».

Другий день конференції передбачає обговорення проблем національно-культурної ідентичності в контексті сучасних трансформацій, питань релігії та релігійної культури, сучасних форм актуалізації мистецької спадщини, питання гуманітарної освіти в умовах глобалізації та ін.

Окрім цього, учасники конференції матимуть змогу в онлайн-режимі долучитися до презентації наукового видання «Родріґес Орґас Сезар. Саламанкська школа: віра, право і література. (Переклад з іспанської Оксани Яковини)».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото