7 липня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка офіційно стартувала Літня школа в рамках програми Представництва ЄС в Україні EU Study Days (Єврошколи), яка триватиме упродовж п’яти днів.
Проєкт Представництва ЄС в Україні реалізовують Львівський національний університет імені Івана Франка, ГО «Молодіжна альтернатива» та Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця. Як і минулоріч, у заході взяли участь не лише студенти, але й учні старших класів з різних регіонів України.
Захід розпочала завідувачка кафедри європейських та регіональних студій, докторка історичних наук, професорка, координатора Інформаційного центру ЄС Львівського університету Наталія Антонюк. «Незважаючи на складні обставини воєнного часу, Україна робить поступ на шляху європейської інтеграції. Ми вдячні Європейському Союзу за величезну допомогу нашій державі, як фінансову, так і військову, а також за підтримку освітніх програм, спрямованих на активну українську молодь, однією з яких є EU Study Days. Саме молоді люди повинні привести Україну до спільноти високорозвинутих європейських держав, тож навчання сьогодні є надважливою місією для кожного учня та студента», – акцентувала Наталія Антонюк.
До учасників Літньої школи звернувся Посол ЄС, Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас. «Завтра, 8 липня, буде 500 днів з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Своєю агресією росія атакує не лише цивільних людей України, але й цінності всієї Європи. Ми завжди пам’ятатимемо Героїв, які віддали свої життя не лише за свободу України, але й за спокій всієї Європи. Ви, молоде покоління людей, є майбутнім і надією України і всієї Європи. І я радий бачити Ваше зацікавлення і прагнення до нових знань», – зазначив Матті Маасікас.
Вже традиційно студентів Літньої школи привітала радниця з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова. «Я щиро бажаю усім учасникам взяти від цих п’яти днів якомога більше: не лише від практичного навчання, але й від спілкування одне з одним та спільного проведення часу. Проєкт EU Study Days має на меті ознайомити молодь із цінностями та традиціями Європейського Союзу, а також допомогти знайти однодумців. Упродовж роботи Літньої школи ми будемо розмовляти про багато аспектів діяльності ЄС, і я вірю, що ці дні стануть цікавими й корисними для кожного учасника», – зауважила Вікторія Давидова.
Надалі з початком роботи Літньої школи присутніх привітав проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник. «Зараз кожен з нас намагається протистояти ворогові тими способами, якими можна якнайшвидше наблизити нашу перемогу. І я бачу в очах наших учасників щиру готовність опановувати освітні й дипломатичні інструменти боротьби. Тому дуже важливо говорити не лише про освіту, але й торкатися питань просвіти – цінностей та усвідомлень. Верховенство права, права людини і демократія – це ідеали Європейського Союзу, розуміння яких є не менш важливим ніж знання законів. Прямуючи до ЄС, маємо бути певними в тому, що після перемоги над ворогом і повоєнної відбудови, Україна допоможе Європі стати ще міцнішою і кращою», – підкреслив Сергій Різник.
Голова регіонального представництва EUAM (Консультативна місія Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України) у Львові Ханнелора Вольєр зазначила, що не потрібно сприймати Європейський Союз як Рай за Землі, акцентувавши на численних викликах, яким повинні протистояти демократичні суспільства. «ЄС не є досконалим, але, тим не менш, наразі він є найкращою системою, яку ми маємо, базуючись на ідеях гуманізму та певних економічних стандартах. Він поєднує велике різноманіття культур, які об’єднані спільними цінностями, спільною боротьбою за права людини», – наголосила Ханнелора Вольєр.
Студентів та учнів також привітала керівниця міжнародного відділу Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця Юлія Доброскок. «Українці – це нація незламних людей, незважаючи на трагічні події, які напередодні відбулися у Львові, Ви всі тут, Ви посміхаєтесь, і це дає впевненість у майбутньому. Я вдячна всім громадянам Європейського Союзу за їхні відкриті домівки та серця для українців у часі війни. Ворог хотів розділити наші родини, але він досягнув протилежного ефекту – об’єднати нашу націю у прагненні стати повноправним членом ЄС. Дякую усім організаторам Літньої школи, яка дозволить експертам ділитися з молодим поколінням своїми знаннями, аби наше спільне майбутнє дійсно було успішним», – зауважила Юлія Доброскок.
Із вітальним словом до присутніх звернувся декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський. Він розповів про історію та розвиток Львівської школи міжнародних відносин, а також внесок професорів Львівського університету у процес творення головних норм і понять міжнародного права. «Наша ціль – вступ до ЄС – це не просто політичні гасла, це – важка рутинна щоденна робота, пов’язана з правом, з економікою, з функціонуванням державних механізмів. Незважаючи на те, що ми вже отримали статус кандидата на вступ до Європейського Союзу, попереду на нас чекає ще дуже багато праці, яка потребує кваліфікованих експертів міжнародного права, якими можете стати Ви. Я дуже радий бачити Вас на факультеті міжнародних відносин у прекрасному Львові і бажаю вам навчитися твердо приймати рішення на користь нашого народу і нашої Держави», – зазначив Маркіян Мальський.
Керівниця Львівського офісу Європейської бізнес-асоціації Мар’яна Луцишин акцентувала, що є випускницею факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка. «Вам дуже пощастило здобувати нові знання саме у Львівській школі міжнародного права, адже вона є чи не найкращою у всій Європі. Сьогодні великим попитом користуються кваліфіковані кадри, які розуміють європейські цінності та вміють з ними працювати, знають, як досягати цілей. Мене надихає Ваше прагнення дізнатися щось нове, тож я вірю, що на Вас чекає велике майбутнє і професійні успіхи. Вивчаючи те, як змінюється Європа сьогодні, згодом Ви творитимете її майбутнє», – підкреслила Мар’яна Луцишин.
Також у перший день роботи Літньої школи учасники відвідали екскурсію історичною частиною Львова, взяли участь у стратегічній грі та поділилися очікуваннями від майбутньої спільної роботи і навчання.
Загалом Літня школа триватиме до 11 липня. Програмою передбачена низка лекцій та обговорень стосовно деталей процесу інтеграції України до ЄС, як на державному, так і місцевому рівнях, а також імплементації в суспільство європейських цінностей. Учасники розглянуть досвід вступу до Європейського Союзу й інших держав, і дискутуватимуть про розвиток державної служби як передумови успішної євроінтеграції.
До того ж молодь дізнається про те, як скласти якісне CV, як розвивати власну стресостійкість, а також вестимуть розмови про відбудову України після перемоги над ворогом та роль ЄС у цьому надважливому процесі.
Додамо, що EU Study Days in Ukraine започаткували у 2013 році. Проєкт має на меті розвивати мережі випускників, які цікавляться питаннями європейської інтеграції й спільно реалізують власні ініціативи у різних сферах діяльності. EU Study Days допомагає знаходити однодумців, які бачать розвиток України у структурах Європейського Союзу. Мережа випускників налічує вже понад 1800 осіб.