У Львівському університеті відзначили 50-річчя кафедри біофізики та біоінформатики і 100-річчя від дня народження Ірини Шостаковської та Бориса Демківа

16 жовтня 2024 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди 50-річчя кафедри біофізики та біоінформатики біологічного факультету і 100-річчя від дня народження видатних вчених Ірини Шостаковської та Бориса Демківа. Модерував подію завідувач кафедри біофізики та біоінформатики професор Андрій Бабський.

На початку заходу усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих в російсько-українській війні Захисників і Захисниць України та висловили вдячність Збройним Силам України за можливість проведення таких подій у Львівському університеті.

Надалі із вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор із наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Роман Євгенович у своєму виступі коротко розповів присутнім про історію створення і розвитку кафедри біофізики та біоінформатики у Львівському університеті, акцентував на її основних наукових напрямах, зокрема, тих, які стали ключовими для розвитку важливого методу діагностики – електроенцефалографії. Також Роман Гладишевський відзначив важливість наукових досліджень непересічних особистостей, відомих учених-біологів, які свого часу працювали на кафедрі та зробили неоціненний внесок у розвиток біологічної науки – Ірини Шостаковської та Бориса Демківа.

«Незважаючи на те, що кафедра біофізики та біоінформатики на перший погляд зовсім молода, її здобутки не викликають сумнівів, а напрями наукових досліджень завжди слідують трендам часу. Відтак, сьогодні дослідження кафедри під керівництвом професора Андрія Бабського стосуються трансмембранного електрогенезу, біофізики живих систем, клітинної біоенергетики, математичного моделювання та інших важливих наукових проблем. Біофізика – це яскравий приклад взаємної інтеграції і міждисциплінарних підходів у науці. Кафедра активно співпрацює із провідними науковими центрами як України, так і США, Франції. А розвиток високоефективних швидких комп’ютерів і машинного навчання безумовно сприятиме гармонізації експериментальної науки та комп’ютерного моделювання, що відкриє шлях до важливих результатів на усіх рівнях біологічних систем і приведе до нових наукових здобутків», ‒ висловив переконання Роман Гладишевський.

У своєму виступі проректор також наголосив на важливості відзначення відомих вчених-біологів ‒ Ірини Шостаковської та  Бориса Демківа, які творили історію факультету, Львівського університету та біофізичної науки загалом.

Як зазначив Роман Гладишевський, професорка Ірина Шостаковська розпочала свою діяльність у Львівському університеті після завершення навчання у Львівському державному медичному університеті на кафедрі нормальної фізіології. З її переходом у Львівський університет були започатковані дослідження нейрогормонального регулювання секреторних органів травного тракту. Біофізичні дослідження професорки були пов’язані з проблемною лабораторією радіаційної та фізико-хімічної біології. З 1960 до 1991 року Ірина Василівна завідувала кафедрою фізіології людини і тварин біологічного факультету.

Професор Борис Демків розпочав свій шлях у біофізиці як випускник лікувального факультету Львівського медінституту, кандидат медичних наук. У Львівському університеті працював на кафедрі зоології хребетних та фізіології людини і тварин, а потім – на кафедрі біофізики та математичних методів біології, яку згодом очолив. Наукові інтереси Бориса Демківа включали комплексне дослідження морфологічних та біофізичних характеристик нервово-м’язових структур у разі дії зовнішніх фізико-хімічних факторів, а також вплив іонізуючого та лазерного випромінювання на внутрішні органи тварини. Він був фахівцем у сфері електронної мікроскопії, що було інноваційною методикою на той час.

«Ірина Шостаковська та Борис Демків своєю щоденною працею та відданістю науці творили історію. А відтак, сьогоднішні спогади про них відкриють нам нові незвідані сторінки їхньої біографії як науковців, педагогів, організаторів науки і, зрештою, неординарних особистостей», ‒ зазначив Роман Гладишевський та привітав колектив кафедри із 50-літнім ювілеєм.

Надалі із вітальним словом до присутніх у телефонному режимі звернулася багатолітня науковиця кафедри фізіології людини і тварин, яка мала нагоду працювати з Іриною Шостаковською, – Ганна Старостюк. Ганна Кирилівна подякувала колективам кафедри фізіології людини і тварин та кафедри біофізики та біоінформатики біологічного факультету за пам’ять про видатних науковців, яку вони творять, організовуючи такі заходи. Ганна Старостюк наголосила, що обидві кафедри можуть пишатися своїми випускниками – талановитими науковцями, яких між собою тісно пов’язує біологічна наука і які забезпечують високий рівень наукових досліджень та реалізовують теоретичні напрацювання на практиці.

Також Ганна Старостюк із трепетом пригадала спільність робочих буднів із професоркою Іриною Шостаковською. «Ірина Василівна була надзвичайно талановитим науковцем, прекрасною викладачкою, яку поважали і любили студенти і яку завжди пам’ятатимуть наступні покоління молодих біологів», ‒ висловила переконання Ганна Старостюк.

Під час урочистої академії також відбулося відзначення працівників кафедри біофізики та біоінформатики з нагоди ювілею кафедри. Так, Роман Гладишевський вручив подяки від Департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації представникам колективу за сумлінну працю та вагомі здобутки у науково-педагогічній діяльності. Окрім того, за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та вагомий особистий внесок у розвиток освіти і науки працівників біологічного факультету відзначили подяками Львівської обласної ради.

Надалі із вітальним словом до присутніх звернувся декан біологічного факультету Ігор Хамар. «Ми оцінюємо діяльність кафедри не лише крізь призму років, але й завдяки теперішній активній роботі. Вкрай важливо відзначити, що кафедра біофізики та біоінформатики біологічного факультету має провідні позиції за багатьма показниками – кількістю підручників і посібників, кількістю і якістю кандидатських і докторських дисертацій, вагомістю і престижністю започаткованих кафедрою наукових шкіл. Відтак, сподіваємось, що така плідна наукова робота і надалі активно триватиме», ‒ зазначив Ігор Хамар та від імені Ректора Університету, академіка НАН України, професора Володимира Мельника відзначив представників кафедри відповідними подяками за багаторічну сумлінну працю та вагомі здобутки у науково-педагогічній діяльності.

До вітальних слів долучився завідувач кафедри фізіології людини і тварин біологічного факультету, професор Володимир Манько. «Колектив нашої кафедри першим вітає колег, адже ми одне від одного «походимо», пліч-о-пліч працюємо і користуємося спільними науковими надбаннями. Опираючись на свою історію, кафедра біофізики та біоінформатики заслуговує на те, аби ми сьогодні відзначили її наукові та освітні здобутки та згадали імена видатних вчених, які здійснили надзвичайно вагомий внесок у розвиток біофізичної науки у Львівському університеті», ‒ зазначив Володимир Васильович і вручив пам’ятний подарунок професору Андрію Бабському від колективу кафедри фізіології людини і тварин.

Надалі учасники засідання продовжили зустріч у форматі виголошення наукових доповідей, у яких детально представили життя і наукову діяльність видатних вчених-біологів, зокрема Мирона Деркача, Ірини Шостаковської та Бориса Демківа, поділились спогадами про них, презентували порівняльний аналіз завідувачів та співробітників кафедри біофізики та біоінформатики упродовж 43 років.

У межах пленарного засідання науковці порушили також надзвичайно важливі питання біофізичної науки, які, зокрема, стосуються протипухлинних перспектив сульфурвмісних гетероциклів, біометричного аналізу показників прооксидантно-антиоксидантного стану крові щурів за дії гістаміну і кверцетину, властивостей внутрішньоклітинних кальцієвих депо клітин органів травної системи та злоякісних новоутворень, пошуку лінійності на кривих біологічних залежностей, діагностичної чутливості і специфічності показників про/антиоксидантної систем, активностей АТФазних систем сперматозоїдів чоловіків з різними формами патоспермії тощо.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото