У Львові відбулася чергова Зимова єврошкола EU Study days

В період з 24 по 27 листопада 2022 р. у Львові відбулася чергова Зимова єврошкола EU Study Days, яка об’єднала досвідчених експертів та вмотивованих учасників з усіх куточків України. Учасниками Єврошколи стали 40 школярів та студентів, які були найкращими випускниками осінньої онлайн-сесії. Упродовж чотирьох днів провідні українські та європейські експерти ділилися власними поглядами щодо актуальних тем, які стосуються України та Європейського Союзу.

Зазначимо, що EU Study Days є проєктом Представництва Європейського Союзу в Україні, який допомагає підвищити рівень знань української молоді – учнів старших класів, студентів та аспірантів закладів вищої освіти про Європейський Союз, відносини між ЄС та Україною, отримати необхідну інформацію за відповідними напрямами від ключових європейських та українських експертів. Проєкт сприяє розвитку мережі української молоді для комунікації, обміну досвідом, співпраці та впровадження спільних ініціатив. Детальна інформація – за посиланням.

Проєкт реалізовує неурядова організація «Молодіжна Альтернатива», Львівський національний університет імені Івана Франка та Харківський економічни університет імені Семена Кузнеця.

У перший день, 24 листопада, офіційно відбулося відкриття Єврошколи. Інавгураційне засідання розпочала координаторка проєкту, завідувачка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, професорка Наталія Антонюк, яка привітала учасників та зазначила, що своїм завданням організатори вважають не лише підвищення рівня знань та розуміння процесів функціонування ЄС, а також усвідомлення учасниками того факту, що європейська інтеграція стає потужним механізмом розвитку нашої держави.

На відкритті виступив Посол ЄС, Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, який наголосив, що українці продемонстрували світу приклад найвищої мужності та стійкості. «Вперше у історії Європейський Союз надав статус Кандидата в ЄС країні, яка веде війну. ЄС було створено як проєкт миру, ЄС виступає за мир, а перемога України забезпечить мир у Європі. Україна – європейська держава», – підкреслив Матті Маасікас.

Надзвичайний і Поважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, професор Маркіян Мальський акцентував на ролі Львівського університету і факультету міжнародних відносин у становленні європейського міжнародного права, його засад та термінології. Він представив усі напрями підготовки, які здійснюються на факультеті міжнародних відносин, і додав, що європеїстика та європейські студії, викладання яких ведеться кафедрою європейських та регіональних студій стають дедалі актуальнішими.

Заступниця Представника Міністерства Закордонних Справ у Львові Катерина Терек після привітань учасників Єврошколи, зупинилася на конкретних завданнях української дипломатії в сучасних міжнародно-політичних обставинах, в яких перебуває Україна.

Керівниця міжнародного відділу Харківського національного університету ім. Семена Кузнеца Юлія Доброскок зазначила, що «упрожовж роботи Єврошколи найдосвідченіші фахівці, експерти з усієї України та з Європи об’єдналися, щоб передати слухачам свої знання, досвід, найкращі практики».

Другий день, 25 листопада, був присвячений обговоренню тем, які стосуються статусу кандидата у ЄС для України та основним вимогам, які повинна виконати наша держава, щоб стати членом ЄС. Багато говорили про допомогу Європейського Союзу, розбирали реформи у сфері верховенства права, судової системи, економічні переваги для України від інтеграції в ЄС.

Кандидат політичних наук, доцент кафедри політичних наук Українського католицького університету Петро Байковський та виконавча директорка ГО «Європа без барʼєрів» Ірина Сушко під час панельної дискусії щодо європейської інтеграції України розповіли про Копенгагенські критерії членства в ЄС, можливості та перспективи розширення ЄС, а також про допомогу ЄС для країн-кандидатів і необхідність проведення реформ на шляху до повноправного членства.

Завідувач кафедри європейського права, заступник декана факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Михайло Микієвич розповів про реформу судової системи в Україні та адаптацію законодавства України до норм і стандартів ЄС. Натомість експерт проєкту EU4PAR Арсен Попел поділився досвідом реалізації реформи державного управління в Україні та практикою ЄС у цій сфері.

Доцент кафедри економіки та державного управління факультету управління фінансами та бізнесу Львівського університету Василь Зеленко розповів про економічні переваги та виклики потенційного вступу України до ЄС.

На завершення сесії виступив викладач Університету Вітаутаса Великого м. Каунас (Литва) Міндаугас Юркінас, який поділився досвідом та спогадами про інтеграцію і підготовку до вступу у ЄС Литви.

Насамкінець, асистентка відділу преси та інформації Представництва ЄС Поліна Драч презентувала особливості й стратегію комунікації Представництва ЄС в соціальних мережах, сучасні виклики та особливості комунікації в часи війни.

Третій день, 26 листопада, видався надзвичайно насиченим. Наші експерти поділилися досвідом співпраці між ЄС та Україною на сучасному етапі. Зокрема, доцентка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин Львівського університету, співкоординаторка проєкту EU Study Days Оксана Краєвська розповіла про підтримку України Європейським Союзом під час війни. Учасники обговорили питання допомоги, яку надає і планує надати Україні Європейський Союз на відбудову країни.

Окрім того, завідувач кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій факультету міжнародних відносин Львівського університету  Олександр Кучик разом із учасниками Єврошколи розбиралися у принципах побудови безпекової політики, які використовує ЄС, з якими проблемами в останні роки стикнувся ЄС і як вирішував їх, а також говорили про вплив російської агресії проти України на політику ЄС у сфері безпеки та оборони.

Доцентка кафедри державних та місцевих фінансів факультету управління фінансами та бізнесу Львівського університету Ольга Сич та випускник EU Study Days, експерт з економічного розвитку Сергій Корнелюк разом із учасниками дискутували про те, що є важливим у відбудові міст, у цьому контексті дізналися про досвід інших країн після війни й те як його можна використати в Україні.

Учасники Зимової школи також змогли дізнатися про діяльність  проєктів ЄС. Зокрема, керівниця проєкту Право-Justice EU Project Pravo-Justice в Україні Оксана Цимбрівська та експерт European Union Anti-Corruption Initiative Антикорупційна ініціатива ЄС Андрій Гнідець розповіли про завдання, діяльність та досягнення цих проєктів ЄС.

Наприкінці дня учасники зустрілися із випускниками єврошкіл попередніх років. Так, у зустрічі взяли участь керівниця ГО «Мережа центрів едукації» і менеджерка регіонального розвитку у комунальній установі «Інститут міста» Львівської міської ради Вікторія Фургало, начальниця відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Марія Муска, експерт в European Union Anti-Corruption Initiative Андрій Гнідець та експерт Центру економічного відновлення  Василь Бабич. Вони поділилися власними враженнями від навчання в єврошколах, наголосили на тому як навчання вплинуло на їхній подальший розвиток та кар’єрне зростання.

На четвертий день, 27 листопада, припало завершення Єврошколи.  Учасники ознайомилися з «м’якими навичками» сучасності: стресостійкістю та розумовою гнучкістю і навчилися складати успішне CV. Ці навички учасники змогли опанувати завдяки керівниці відділу міжнародних відносин Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця Юлії Доброскок. Про лайфхаки і професійні секрети того як краще підготуватися до презентації учасникам розповіла доцентка кафедри міжнародної економіки та менеджменту факультету міжнародної економіки та бізнесу Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця Надія Проскурніна.

Офіційним завершенням Зимової школи стало вручення сертифікатів новим випускникам. Проте ця подорож у пізнання Європейського Союзу тільки розпочалася для наших учасників. Адже у майбутньому вони зможуть використати набуті знання та навички у своєму житті та кар’єрі на благо України. Варто відзначити, що в час війни такі зустрічі додають енергії та мотивації для подальшого навчання і розбудови європейської України.

Світлини: факультету міжнародних відносин Більше фото