Університетська спільнота відзначає 140-річчя географії у Львівському університеті

18 травня 2023 року відбулася Урочиста академія з нагоди відкриття Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 140-річчю географії у Львівському університеті «Географічна освіта і наука: виклики і поступ», яка триватиме уподовж трьох днів. Захід відбувся за участі Ректора Львівського університету, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника, представників влади, деканів, гостей із провідних закладів вищої освіти України та Європи, а також студентів, працівників та випускників географічного факультету.

Із вітальним словом до усіх присутніх звернувся декан географічного факультету Львівського університету Володимир Біланюк. Володимир Іванович насамперед зауважив, що «предтечею» географічної науки в Університеті став австрійський мандрівник, природознавець, геолог та географ Бальтазар Гакет.

«Фактично історія географії починається з 1882-1883 року, коли вийшов наказ цісаря Франца Йосифа про створення кафедри географії на філософському факультеті Львівського університету. З того часу розпочалась підготовка фахівців з географії», ‒ зазначив Володимир Біланюк.

Звертаючись до присутніх, декан зауважив, що, маючи 140-літню історію, географічна наука у Львівському університеті нерозривно пов’язана з історією самого Університету та з іменами відомих вчених і дослідників як в Україні, так і в Європі. «Ми цінуємо нашу історію і безмежно поважаємо кожного, хто у свій час навчався і працював на географічному факультеті. До слова, за останні 10 років випускниками географічного факультету стали майже 5500 фахівців»,‒ наголосив Володимир Іванович.

У вітальному слові декан відзначив, що випускники географічного факультету є гордістю факультету та Університету, вони допомагають, підтримують і долучаються до розвитку Університету й України загалом. «Сьогодні географічний факультет – це гнучка і динамічна освітня екосистема, з усталеними науковими цінностями. Це – півторатисячний колектив науково-педагогічних працівників, студентів, однодумців, патріотів, які у 140-літній ювілей готові прийняти і дати відповідь на численні виклики», ‒ наголосив Володимир Біланюк.

Звертаючись до присутніх, Володимир Іванович також відзначив, що випускники, студенти та працівники географічного факультету сьогодні є активними фахівцями зі стійкою громадянською позицією, демонструють мужність і патріотизм та з гордістю стоять на захисті свободи України. Особливо це проявляється, починаючи з 2014 року. «Небесній Сотні вдалось здолати злочинний режим, і до сьогодні ця дорога дуже терниста, зі сльозами і болем. Тоді боротьба була лише початком. Герої Небесної Сотні, серед яких – студент географічного факультету Ігор Костенко та випускники інших факультетів Університету, які тримали міцну оборону, але, на жаль, загинули у війні за майбутнє України», ‒ пригадав Володимир Іванович.

Декан також відзначив імена тих, хто віддав життя за свободу України, «свободу духу і вибору, можливість будувати Україну» у війні проти російського агресора. Присутні вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання.

Також колектив географічного факультету разом з усією академічною спільнотою Львівського університету з вдячністю відзначив імена тих працівників та випускників факультету, які сьогодні мужньо і беззастережно зі зброєю в руках захищають Україну від лютого ворога. У цьому контексті Володимир Біланюк зауважив, що сьогодні в Урочистій академії беруть участь незламні випускники географічного факультету – Сергій Хараху, Іван Гаврилко, Яна Паздрій та батько доцента кафедри туризму Михайла Гамкала, який загинув, захищаючи Україну, професор Зенон Гамкало.

Із вітальним словом до усіх присутніх звернувся військовослужбовець, випускник географічного факультету, а у мирному житті вчитель географії Сергій Хараху, насамперед відзначивши важливість знання географії для військових. «Перше і найголовніше, що потрібно вміти бійцям –намалювати карту своєї позиції, яку ще називають «картою вогню». Також варто відзначити, що ця війна – нічна, саме в цю пору доби військові заходять на позиції. Тому ще одна надважлива навичка ‒ вміння орієнтуватися, не покладаючись на GPS. Окрім того, важливо вміти користуватись компасом. Були випадки, коли незнання географії коштувало дуже дорого, тому географія – це те, що рятує життя», ‒ наголосив Сергій Хараху.

Професор Зенон Гамкало, привітавши учасників конференції зі 140-літтям географічної науки у Львівському університеті, пригадав початок роботи на факультеті, коли написав «Гімн географії». Зенон Гамкало зацитував рядки із Гімну та додав, що «все решту, що варто було б сказати, сказав мій син Михайло».

Із ювілейною датою колектив географічного факультету в онлайн-форматі привітав випускник географічного факультету, Міністр кабінету міністрів Олег Немчінов. Олег Миколайович насамперед відзначив, що гордий бути випускником географічного факультету та Львівського університету і подякував Ректору, професору Володимиру Мельнику «за те, що Львівський національний університет імені Івана Франка залишається одним із найкращих університетів України, Європи і світу». «Я дякую усім своїм викладачам. Приємно бачити, що вони досі працюють і навчають студентів. Водночас надзвичайно боляче читати імена тих, хто віддав життя, захищаючи Україну. Працюймо і наближаймо перемогу й надалі. Дякую усім за високу честь бути випускником географічного університету Львівського університету», ‒ наголосив Олег Немчінов.

Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник насамперед висловив повагу і вдячність усім присутнім географам Львівського університету та представникам закладів вищої освіти, «де географія є в пошані і стала невід’ємним атрибутом університету».

«Ідея цього заходу – висловити вдячність усім працівникам, студентам та випускникам географічного факультету і нашим Збройним силам. Ми зібралися тут, в Університеті, не лише для того, щоб розповісти про географію як науку, а також, щоб сказати, що Україна є і буде завдяки українській нації, нашому суспільству, Збройним силам України, завдяки нашій спільній праці», ‒ наголосив Ректор.

Звертаючи до усіх присутніх, Володимир Мельник також відзначив, що проведення цього заходу – це не лише «елемент оптимізму, а й моральна підтримка колег, які на Сході України обстоюють географію як вияв українськості». «Це наш вияв наполегливості і результативності, адже наші захисники дали нам можливість говорити про освітянський та науковий фронт в Україні», ‒ висловив переконання Володимир Петрович.

У вітальному слові Ректор зауважив, що класичність і європейськість Університету – це наявність в його структурі такого підрозділу, який у  науковій та освітній галузі професійно проводить дослідження і дидактику у сфері географії. «Історія географічної науки в Україні, у Львівському університеті, дають підстави стверджувати, що географія проходить цікаву еволюцію, першою ознакою якої є наступність. Весь досвід зберігається для майбутніх серйозних наукових та освітніх досліджень. Особливістю географії у Львівському університеті є класичність, яка має два напрямки – природничо-науковий і соціально-економічний. А відтак, географічний факультет впродовж останніх років постійно відкритий до інновацій, освоюються нові предметно-об’єктивні сфери діяльності людини, суспільства і природнього середовища. Окрім того, географія  у Львівському університеті залучає методи з інших сфер як показник мобільності, інноваційності, зрілості і відкритості, створюючи таким чином середовище для появи дуже цікавих об’єктів дослідження, спостереження і розвитку», ‒ наголосив Ректор і нагородив працівників географічного факультету подяками за багаторічну сумлінну працю, вагомі досягнення у професійній діяльності та з нагоди 140-річчя географії у Львівському університеті.

До вітальних слів долучився депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань діяльності агропромислового комплексу, підприємництва та інвестицій Юрій Раделицький, який привітав усіх учасників заходу від імені голови Львівської обласної ради та зазначив, що географія потрібна у житті завжди. «Ще зі шкільної парти, а потім навчаючись в Університеті, географія завжди була зі мною поруч. Географічна наука з дитинства закладає любов до України, Української Землі, природи і господарської діяльності. І сьогодні – найкращі географи, які люблять Україну і захищають її – це Збройні сили України, дякуємо їм щиро», ‒ наголосив Юрій Раделицький та відзначив  грамотами Львівської обласної ради працівників географічного факультету за особистий внесок у розвиток освіти і науки, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 140-річчя географічного факультету Львівського університету.

Також Юрій Раделицький вручив працівникам географічного факультету почесні грамоти Львівської обласної військової адміністрації та Департаменту освіти і науки Львівської ОВА.

До вітальних слів долучилася також директорка Департаменту фінансової політики Львівської міської ради Вікторія Довжик, насамперед відзначивши, що географічна спільнота Львівського університету має чудову 140-літню історію і традиції. «Дякую за те, що від школи до війська допомагаєте всім українцям, виховуєте і будете виховувати достойних львів’ян», ‒ зазначила Вікторія Довжик та від імені мера міста Львова Андрія Садового вручила подяки працівникам географічного факультету за багаторічну сумлінну працю, високу академічну майстерність, вагомі здобутки у науковій та професійній діяльності.

Надалі до вітальних слів долучилися та вручили подяки колективу факультету очільниця Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної військової адміністрації Оксана Війтик і голова Профспілкового комітету працівників Університету Юліан Бек, висловивши надію, що географічна наука й надалі плідно розвиватиметься не лише в Університеті, але й в Україні.

Привітав учасників конференції Президент Львівської обласної малої академії наук, проректор із наукової роботи, академік НАН України Роман Гладишевський.  Роман Євгенович наголосив, що з Львівським університетом пов’язані знакові постаті географічної науки, які виховали не одне покоління вчених-географів і служать натхненням для своїх послідовників. «Завдяки визнаним науковим школам, досвідченому кадровому потенціалу факультету, неперервності традицій географічний факультет є одним із провідних осередків із підготовки висококваліфікованих фахівців-географів», ‒ наголосив Роман Євгенович і разом із директоркою Львівської обласної Малої академії наук Іванною Бородчук відзначив працівників географічного факультету, які активно залучають учнів до географічних досліджень.

Від імені усіх деканів Львівського університету географічний факультет привітав декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський. До вітальних слів також долучилися колеги із Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Ужгородського національного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, представники Національної академії наук України, Українського географічного товариства, Спілки молодих географів, Голова Студентського уряду і колеги із-за кордону – Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ (Польща), Університету Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін (Франція) і Тюбінгенського університету імені Еберхарда Карла (Німеччина).

Надалі учасники конференції продовжили роботу у десяти секціях: «Проблеми історії, теорії і методології географії», «Географічна освіта», «Геоекологія кліматологія, гідрологія», «Геоморфологія і палеографія», «Грунтознавство», «Суспільна географія», «Проблеми міграції населення в умовах війни», «Урбаністика, просторове планування, регіональний розвиток», «Збалансоване природокористування і охорона природи», «Прикладна географія, картографія, геоінформатика», «Туризм, рекреація, гостинність», «Готельно-ресторанна справа і харчові технології».

 

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото