У Львівському університеті стартувала XX Міжнародна наукова конференція студентів та аспірантів «Молодь і поступ біології»

18 квітня 2024 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка стартувала XX Міжнародна наукова конференція студентів і аспірантів «Молодь і поступ біології», присвячена 90-річчю від дня народження професора, доктора біологічних наук Ореста Демківа.

Організували захід біологічний факультет Львівського університету у співпраці з Національною академією наук України, Інститутом екології Карпат НАН України, а також із міжнародними партнерами ‒ Міністерством науки і вищої освіти Польщі, Інститутом біології Поморського університету в Слупську, Інститутом лісових наук Варшавського університету природничих наук, Вроцлавським університетом та Університетом природничих наук у Любліні. Науковий форум, який відбувається у змішаному форматі, триватиме упродовж 18-20 квітня і надасть учасникам можливість обговорити актуальні питання та новітні наукові напрацювання у царині біологічної науки ‒ від сфери біофізики до молекулярної та клітинної біології.

Із відкриттям ювілейної конференції усіх учасників привітав проректор із наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Такий традиційний науковий форум є результатом плідної співпраці українських вчених разом з іноземними колегами в галузях біології, біомедицини та екології. А відтак, під час конференції своїми науковими напрацюваннями, цінним досвідом та міркуваннями поділяться молоді талановиті та вмотивовані вчені з різних міст України і Польщі», – зазначив Роман Євгенович.

У вітальному слові проректор зауважив, що упродовж всього часу проведення наукового форуму учасники згадуватимуть постать професора Ореста Теодоровича Демківа та його ключові наукові досягнення у царині біології. Роман Євгенович коротко окреслив основні біографічні віхи видатного вченого і зазначив, що, власне, наукова біографія Ореста Демківа є багатогранною та сповненою неординарних подій, адже у студентські роки Орест Теодорович проявив себе як талановитий фізик-теоретик, а згодом – як біолог-бріолог. «Досвід фізичних досліджень, вільне володіння інструментарієм математичної статистики та математичного аналізу сприяли комплексному підходу до інтерпретації, аналізу, систематизації експериментальних результатів, що також пояснює істотний внесок Ореста Теодоровича у космічну біологію», ‒ зазначив Роман Гладишевський.

Роман Євгенович також наголосив на важливості проведення заходу, який охоплює широкий спектр тих завдань, які зараз постали перед біологами. «Біолог знаходить об’єкт для дослідження в земних надрах, в живій природі, в людині, в атмосфері і навіть у космосі. Війна в Україні ставить перед нами нові виклики, адже суттєвих руйнувань зазнає довкілля. Ми стикаємося з додатковими загрозами для енергетичної системи, необхідні нові лікарські препарати і засоби тактичної медицини. Надалі перед біологами стоятимуть важливі завдання щодо подолання наслідків ворожої агресії і післявоєнної відбудови країни. Тому такий науковий форум стає ефективним майданчиком для формування молодих ефективних наукових колективів та гідного представлення результатів досліджень», ‒ висловив переконання Роман Євгенович та побажав учасникам плідних дискусій і цікавих доповідей.

Директор Інституту біології Поморського університету в Слупську, професор Томаш Гетьманський долучився до вітальних слів колег з нагоди відкриття ювілейної конференції «Молодь і поступ біології» й наголосив на важливості проведення такого наукового форуму. «Ця конференція насамперед є чудовою можливістю створити майданчик для наукових презентацій та дискусій щодо найновіших досягнень у галузі біології. Також вона сприятиме співпраці між молодими вченими, опираючись на наукові напрацювання видатного дослідника Ореста Демківа, який залишив вагомий слід у галузі біології та є джерелом натхнення для наступних поколінь», ‒ висловив переконання професор Томаш Гетьманський та побажав учасникам цікавих обговорень.

Вітальні слова з нагоди відкриття конференції учасникам адресувала старша наукова співробітниця Інституту екології Карпат НАН України, кандидатка біологічних наук Оксана Лобачевська, побажавши натхненної роботи, плідних та жвавих дискусій, а також успішного обміну науковим досвідом та планами.

До вітальних слів долучився декан біологічного факультету Ігор Хамар, який насамперед висловив вдячність усім учасникам та організаторам конференції з української і польської сторін, які щоразу знаходять можливість стати учасниками вже традиційного заходу й поділитися успішним досвідом творення біологічної науки. «Завдяки тривалій і плідній роботі, попри усі перешкоди – пандемію та повномасштабне вторгнення росії – сьогодні ми відкриваємо ювілейну ХХ Міжнародну конференцію «Молодь і поступ біології», відтак – продовжуємо працювати і розвиватися, розширювати наші зв’язки і ділитися досягненнями. Окрім того, конференція присвячена постаті науковця Ореста Демківа, результати наукових досліджень якого відомі далеко за межами України. Я сподіваюся, що наступну ХХІ Міжнародну конференцію ми проведемо вже у зовсім інших умовах, у переможній, вільній, мирній Україні», ‒ висловив оптимістичні міркування Ігор Хамар.

Надалі учасники конференції взяли участь у пленарному засіданні, яке розпочали із доповіді про життєвий та науковий шлях професора Ореста Демківа, а також заслухали наукові напрацювання про міграції мартинів звичайних у Рівненській області, роль актиноміцетів у пристосуванні рослин до чинників навколишнього середовища та особливості населення колембол болотних екосистем міжнародного біосферного резервату «Розточчя». Окрім того, науковці обговорили цінність гербарію рослин Помор’я задля дослідження флори цього регіону, безмедикаментозні засоби лікування хронічних хвороб, структурну різноманітність нектарників рослин, представників родини жовтцевих.

Після пленарного засідання конференція продовжила роботу у секціях за такими напрямами: «Біофізика», «Біохімія», «Ботаніка та інтродукція рослин», «Генетика та біотехнологія», «Екологія», «Зоологія», «Мікробіологія», «Вірусологія та імунологія», «Фізіологія людини і тварин», «Біомедицина», «Фізіологія рослин», «Біологічна та екологічна освіта», а також «Молекулярна та клітинна біологія». Детальніше з програмою наукового заходу можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото