В Університеті обговорили особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану

24 листопада 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Міжнародна конференція «Особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану: проблемні питання». У заході взяли участь представники академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка, влади Львівщини, судді Верховного Суду, адміністративних та апеляційних судів, Вищого адміністративного суду Республіки Польща, експерти з Австрії і Нідерландів, члени Вищої ради правосуддя та багато інших практиків і теоретиків права.

Перед початком роботи конференції учасники вшанували хвилиною мовчання пам’ять тих, хто віддав життя через агресію російського ворога.

Надалі до присутніх звернувся один із модераторів події, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха: «27 вересня 2019 року в Дзеркальній залі Львівського університету відбулася Міжнародна конференція «Адміністративна юстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти». Тоді ми планували проводити такі конференції щороку, але пандемія, а потім і повномасштабна війна внесли свої корективи. Втім людські стосунки, дружбу та віру у демократичні цінності не можна поставити на паузу, саме тому ми сьогодні зібралися у цій залі, аби обговорити особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану», – зазначив Олег Заверуха.

Надалі учасників заходу привітав голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Заслужений юрист України Михайло Смокович.  «Дякую усім організаторам заходу, який є надзвичайно важливим для вдосконалення судової системи нашої держави. Особливо приємно бачити на події колег з Польщі, Австрії та Нідерландів, які сьогодні приїхали в Україну, аби обговорити актуальні питання. Як стверджував патрон Львівського університету Іван Франко, патріотизм, любов до Батьківщини, полягає у великій праці на її благо, тож я зичу усім плідної роботи на цій конференції, наснаги до захисту прав, свобод та інтересів людини», – зазначив Михайло Смокович та подякував представникам європейських держав за допомогу нашій державі у протистоянні ворогу.

Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України Володимир Мельник, звертаючись до учасників, наголосив на актуальності конференції у процесі удосконалення правової системи України. «Львівський університет завжди відкритий до світу та до людей, які прагнуть творити важливі зміни. Юридичний факультет нашого Університету сприяє розвитку судової системи України, готуючи висококваліфікованих правників, здійснюючи науково-практичний аналіз матеріалів, які нам надають фахівці Верховного Суду, адміністративних судів та інших інституцій. Переконаний, що такі зустрічі, як сьогоднішня, принесуть користь як представникам судової  сфери, так і науковцям Львівського університету, які активно працюють над вдосконаленням освітніх програм», – підкреслив Володимир Мельник та розповів присутнім про наукову та соціальну діяльність академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка в умовах повномасштабної війни.

Після цього до присутніх звернувся голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. «Дякую організаторам за те, що підняли цю вкрай важливу тему, адже від результату роботи представників судової влади залежить ефективний доступ до правосуддя. Бажаю всім учасникам конференції успіхів, плідної та конструктивної роботи», – зазначив очільник області.

Суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду, голова Ради суддів України Богдан Моніч відзначив, що «увага суспільства та міжнародних партнерів сьогодні прикута до справ адміністративної юрисдикції, а в умовах викликів часу особливої нагальності зараз вимагають справи, які стосуються російської агресії, розслідування воєнних злочинів».

Учасників заходу привітала модераторка події суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, віце-президентка Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська: «З початку повномасштабної війни ми всі зрозуміли справжній сенс тези «разом наш голос є сильнішим», адже практично щодня ми відчуваємо підтримку від наших іноземних колег. А такі міжнародні конференції, як сьогоднішня, завжди надихають нас усіх по-особливому, адже є для нас усіх певним поштовхом вперед. Дякуємо Львівському університету, який для багатьох із нас є рідним, за сприяння в організації нашої зустрічі».

До слова запросили члена Вищої ради правосуддя Олександра Сасевича, який коротко розповів про основну діяльність інстанції, яку представляє, основні досягнення та процеси, над якими зараз працює Вища рада правосуддя. «Усім учасникам конференції я бажаю якісної співпраці, а колегам з-закордону – поміж робочих моментів відчути дух старовинного Львова», – додав Олександр Сасевич.

Учасників привітав суддя Фінансової палати Вищого адміністративного суду Республіки Польща, голова Ради університету гуманітарних та природничих наук у Ченстохові Кшиштоф Вінярскі. Він пригадав, що у 2019 році вже перебував з візитом у Львівському університеті, будучи учасником конференції. «Згодом, як і сказали колеги, розпочалася пандемія, і ми щиро вірили, що більших викликів вже бути не може. Але 2022 рік сколихнув Україну та всю Європу через повномасштабне вторгнення росії. Я переконаний, що Ви – українці – переможете у цій війні, адже весь цивілізований світ разом із вами», – зазначив Кшиштоф Вінярскі.

Суддя Вищого адміністративного суду Республіки Польща, голова Воєводського адміністративного суду у Варшаві Войцех Мазур також наголосив на важливості бути солідарними з Україною в час боротьби з російським агресором та чинені правосуддя в контексті розслідування воєнних злочинів. Також Войцех Мазур висловив переконання, що Україна повинна стати членом Європейського Союзу та побажав усім учасникам конференції цікавих обговорень.

На завершення урочистостей до присутніх звернувся декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Бурдін: «Адміністративна юстиція в Україні перебуває на етапі свого розвитку, але незважаючи на це, адміністративні суди вже задекларували не лише свою потрібність, але й ефективність. Я радий сьогодні вітати багатьох експертів права, які зібралися задля обговорення важливих питань в умовах воєнного часу. Зичу всім плідних дискусій та добрих ідей».

Захід продовжився у форматі сесійних засідань, під час яких учасники заслухали доповіді про деякі аспекти юрисдикційної предметності в умовах воєнного стану, судовий активізм та судову стриманість як елемент адміністративної юстиції, оподаткування та публічну фінансову політику в умовах воєнного стану. Правники обговорили набуття чинності Закону України «Про адміністративну процедуру», особливості процедури у польському адміністративному судочинстві, дисциплінарну відповідальність суддів адміністративних судів у Польщі, електронне судочинство та використання цифрових технологій у судочинстві, принципи прозорості та доброчесності судової влади.

Завершилась конференція підведення підсумків, обміном ідеями та конструктивними дискусіями щодо особливостей здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану.

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото