В Університеті відбулася Міжнародна наукова конференція «Цифрова дипломатія України: синергія реального і віртуального»

24 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Міжнародна наукова конференція «Цифрова дипломатія України: синергія реального і віртуального». Організував захід факультет міжнародних відносин і Центр міжнародної безпеки та партнерства Львівського університету під патронатом Міністерства закордонних справ України та Міністерства цифрової трансформації України у співпраці з Інститутом політичних наук і міжнародних відносин Ягеллонського університету (м. Краків, Польща) та за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

У конференції взяли участь віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, заступник міністра закордонних справ України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Антон Демьохін, декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, Надзвичайний і Повноважний Посол України Маркіян Мальський, представник МЗС України у Львові Андрій Грушко, декан факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету в Кракові Павел Ляйдлер, директор Інституту політичних наук і міжнародних відносин Ягеллонського університету Адріан Тишкевіч та польський дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні у 2001-2005 роках Марек Зьолковський.

Із вітальним словом з нагоди відкриття конференції до усіх присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович насамперед наголосив на актуальності проведення такого наукового заходу особливо у час війни, а також відзначив важливість співпраці науковців Львівського університету з іноземними колегами для набуття нових досвідів та спільного вирішення дипломатичних питань.

«Міжнародна конференція «Цифрова дипломатія України: синергія реального і віртуального» є надзвичайно актуальною, адже вона відповідає світовим трендам інформаційної революції і розглядає інструментарії цифровізації у контексті вирішення ключових питань дипломатії. Також дуже важливою у цьому контексті є ініціатива факультету міжнародних відносин щодо створення Лабораторії цифрової дипломатії, яка відповідає потребам не тільки освітнього, але й державницького характеру», ‒ наголосив Ректор,  а також відзначив плідну співпрацю факультету міжнародних відносин із Міністерством закордонних справ України та з колегами із-за кордону, «що дає можливість бачити проблеми з іншого кута зору і працювати над їхнім вирішенням».

До вітальних слів долучився заступник міністра закордонних справ України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Антон Демьохін. «Ця конференція є чудовою нагодою для учасників обмінятися думками щодо нової реальності ‒ існування синергії реального і віртуального, сфери кіберпростору, який став надзвичайно важливим і впливає майже на усі аспекти не лише міжнародних відносин і національної безпеки, але й економічного зростання і суспільного добробуту», – наголосив  Антон Демьохін і висловив переконання, що конференція буде одним зі шляхів випрацювання відповідей на виклики і загрози сучасності й створення сприятливого простору для розвитку кібердипломатії та кіберстійкості.

До вітальних слів представника Міністерства закордонних справ України долучився декан факультету міжнародних відносин Львівського  університету, Надзвичайний та Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський. Маркіян Зіновійович відзначив, що співпраця Львівського університету з Міністерством є надзвичайно плідною і багатолітньою. «Сьогодні вкрай важливою є співпраця між академічною спільнотою і дипломатичною службою, що перегукується із темою нашої конференції. Синергія дипломатії і науки – це те, що принесе конкретний результат українській дипломатичній службі, яка сьогодні на міжнародній арені виконує одні із найважливіших функцій із захисту нашої держави – виступає із потужними дипломатичними ініціативами світового рівня, які, я переконаний, будуть покладені в основу формування нового світового порядку», ‒ наголосив Маркіян Мальський.

Учасників наукового форуму через відеозвернення також привітав віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. «Під час конференції йдеться про тренди цифровізації і дипломатії майбутнього. Тому, важливо знати, як буде розвиватися цифрова держава і які пріоритети будуть у прийдешньому році. Перше – це технологічна війна за розвиток інновацій. Другий пріоритет – трансформація освіти, яка матиме вплив на розвиток держави. Наступний крок – продовжувати будувати найзручнішу державу у світі, знищувати бюрократію, запускати нові електронні послуги та цифровізувати консульські послуги. Цифровізація, віртуальна реальність та штучний інтелект – це тренди, які будуть актуальні у світі в найближчі роки. А відтак, технологічне майбутнє створюється вже сьогодні», ‒ окреслив концепцію близького майбутнього Михайло Федоров.

Після цього до усіх присутніх з вітальним словом від імені колег із Ягеллонського університету звернувся декан факультету міжнародних і політичних студій, професор Павел Ляйдлер. «Незважаючи на драму війни, яка вплинула на повсякденне життя мільйонів людей, закордонні наукові установи, дослідники, експерти і політики не відмовляються від своїх знань і досвіду щодо питань і процесів, які можуть вплинути на силу нашої співпраці. Ягеллонський університет повністю підтримує зусилля, спрямовані на припинення війни в Україні та становлення миру і спокою для українського народу. Ми усвідомлюємо, що наукова співпраця є ефективною платформою для визначення інструментів, які можуть допомогти досягти цієї мети, особливо важливим є проведення таких конференцій», ‒ висловив переконання Павел Ляйдлер.

Учасників конференції також привітав директор Інституту політичних наук і міжнародних відносин Ягеллонського університету в Кракові Адріан Тишкевіч. «Сьогодні чудова нагода зустрітися на конференції, тематика якої для нас усіх інтригуюча і дуже важлива. Цифровізація відбувається надзвичайно швидко і також змінюються підходи в цифровій дипломатії. Оскільки Україна сьогодні перебуває в центрі міжнародної політики, важливо зрозуміти синергію між цифровізацією й академічним світом, адже лише у такий спосіб ми можемо створити надійне середовище, яке не піддаватиметься перманентним геополітичним загрозам», ‒ наголосив Адріан Тишкевіч.

Надалі учасники конференції продовжили роботу у дискусійних панелях, де представили питання, присвячені новітнім трендам у сучасних дипломатичних відносинах. Зокрема, йшлося про впровадження цифрових технологій та інструментів штучного інтелекту у дипломатичну практику, використання кіберпростору для здійснення дипломатичних комунікацій та для реалізації зовнішньополітичних завдань.

Учасники наукового форуму обговорили проблематику взаємовідносин між державою та суспільством в контексті цифровізації, дискутували щодо практичних проблем сучасної дипломатії, пов’язаних із впровадженням новітніх цифрових технологій. Також іноземні дослідники, науковці й практики обговорили науково-теоретичні питання, що стосуються цифровізації, віртуалізації, штучного інтелекту в сучасній дипломатії. На конференції учасники представили як науково-теоретичні узагальнення щодо цифровізації дипломатичної діяльності, так і практичні аспекти здійснення цифрової дипломатії в Україні та світі.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото