В Університеті презентували першу в Україні бакалаврську освітню програму «Квантові комп’ютери та квантове програмування»

28 квітня 2023 року у Дзеркальній залі Університету відбулася конференція «Квантова інформація та квантове програмування у Львівському національному університеті імені Івана Франка». Наукова подія інтегрована в цикл заходів з квантової інформації у світі, підтверджених World Quantum Day Coordination Team. В рамках заходу відбулася презентація першої в Україні бакалаврської освітньої програми «Квантові комп’ютери та квантове програмування».

У конференції взяла участь академічна спільнота Університету, представники Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради та фахівці IT-компаній. Під час заходу працівники фізичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка представили останні наукові результати в галузі квантової інформації та спільно із учасниками події обговорили перспективи освітньої програми «Квантові обчислення та квантове програмування». Модерувала захід професорка кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Христина Гнатенко.

До присутніх на події звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Серед усіх заходів, які відбуваються у Львівському університеті і відображають його освітню та наукову діяльність, презентація програми «Квантові комп’ютери та квантове програмування» посідає особливе місце. Я переконаний, що формування цього освітнього напрямку в нашому Університеті – це результат нагромадження багатолітнього наукового потенціалу на фізичному факультеті. Сьогодні науковці-фізики роблять надзвичайно важливо справу, завдяки якій ми маємо змогу ступити за горизонт тих процесів, які нам ще лише належить пояснити», – зауважив Володимир Мельник і подякував творцям освітньої програми за плідну і важливу працю.

Результати роботи працівників фізичного факультету також високо оцінив проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський, зауваживши, що освітня програма «Квантові комп’ютери та квантове програмування» вже змогла зацікавити роботодавців, зокрема компанію SoftServe, яка стала її партнером.

Детальніше про освітню програму та важливість вивчення квантових обчислень присутнім розповів в.о. декана фізичного факультету Ярослав Чорнодольський. «Передбачається, що квантові комп’ютери матимуть перевагу у розв’язанні задач з криптографії та кібербезпеки, будуть корисними в оптимізації портфелю цінних паперів, процесах моделювання молекул, що у свою чергу має застосування у фармацевтиці тощо. Наша освітня програма забезпечить ґрунтовну освіту у галузі квантової інформації та квантового програмування, дасть можливість студентами програмувати на квантових комп’ютерах, дозволить стажуватися в ІТ-компаніях та мати широкий доступ до подальшого працевлаштування», – підкреслив Ярослав Чорнодольський.

Надалі захід продовжився у форматі наукової конференції, в рамках якої про історію розвитку квантових комп’ютерів та основні принципи їхньої роботи розповів завідувач кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Володимир Ткачук. Також перспективи подальшого поступу квантових обчислень у своїй доповіді окреслила і Христина Гнатенко. З-поміж багатьох виступів варто відзначити участь в конференції не лише працівників, але й випускників фізичного факультету, зокрема підприємець та депутат Львівської міської ради Олекса Возняк презентував доповідь про квантові обчислення як складову четвертої промислової революції.

Загалом під час наукової події науковці фізичного факультету, а також випускники і запрошені учасники мали змогу поділитися своїми думками стосовно перспектив розвитку галузі квантового комп’ютингу та важливості його вивчення в нашій державі.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото