В Університеті стартував науково-практичний семінар, присвячений пам’яті професора Ярослава Кравчука

12 вересня 2024 року на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка стартував ХIV науково-практичний семінар «Проблеми геоморфології і палеогеографії Українських Карпат та прилеглих територій», присвячений пам’яті Заслуженого професора Львівського університету Ярослава Кравчука. Організатором та ініціатором проведення наукової зустрічі, яка триватиме упродовж 12-15 вересня, є кафедра геоморфології та палеогеографії.

Ярослав Кравчук (1937-2023) ‒ видатний український вчений, багаторічний завідувач кафедри геоморфології і палеогеографії, багаторічний декан географічного факультету, президент громадського благодійного «Еколого-географічного фонду», науковий керівник науково-дослідної лабораторії інженерно-геоморфологічних досліджень, кандидат географічних наук, Заслужений професор Львівського університету, Заслужений працівник освіти України, член-кореспондент Української екологічної академії наук (УЕАН), почесний член Українського географічного товариства, член Міжнародної асоціації геоморфологів.

Сферою наукових інтересів видатного вченого була регіональна та інженерна геоморфологія, динаміка сучасних екзогенних рельєфоутворювальних процесів, геоморфологічне картографування, інженерна, рекреаційна та природоохоронна оцінка рельєфу.

Із вітальним словом під час відкриття наукового семінару до учасників звернувся проректор із наукової роботи Університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. У виступі Роман Євгенович насамперед відзначив географію учасників заходу й наголосив, що розвиток геоморфології і географії загалом у Львівському університеті та Україні неможливо уявити без постаті Заслуженого професора Університету, почесного члена Українського географічного товариства Ярослава Кравчука. За словами проректора,  становлення Ярослава Кравчука як відомого вченого, реалізація його наукового, педагогічного та організаторського таланту відбулася саме у Львівському університеті.

У виступі Роман Гладишевський відзначив значний педагогічний досвід Ярослава Софроновича та основні біографічні віхи видатного вченого. Окремо Роман Євгенович акцентував на особливому періоді багаторічної роботи професора Кравчука на посаді декана географічного факультету. «За період керівництва факультетом професор Кравчук сприяв створенню нових кафедр, розширенню напрямків наукових досліджень факультету, сформував наукову школу інженерної, екологічної та регіональної геоморфології. Особливу увагу видатний науковець приділяв вивченню Українських Карпат і прилеглих територій. Його наукові праці сьогодні дають натхнення для власних досліджень учням і послідовникам. А відтак, гідним вшануванням пам’яті професора Ярослава Кравчука буде продовження його наукового пошуку, свідченням чого є проведення сьогоднішнього семінару», ‒ зазначив Роман Гладишевський.

До вітальних слів учасникам семінару долучився декан географічного факультету Володимир Біланюк. «Сьогодні ми вкотре засвідчуємо свою повагу відомій людині, видатному досліднику, відомому не лише в Україні та Європі, але й у всьому світі – Ярославу Софроновичу Кравчуку. Професор Кравчук присвятив значний період свого життя – 60 років – саме географічному факультету, всіляко сприяючи його розвитку. Очоливши кафедру геоморфології і палеогеографії Ярослав Софронович розпочав роботу над розширенням наукових напрямків і шкіл, демонстрував непересічні організаторські здібності, далекоглядність і вміння планувати. Всебічно розвивав географічну науку у Львівському університеті та Україні.  Пріоритетним для професора було створення нових кафедр та потужних наукових напрямків у відповідь на запити в царині геоморфологічних досліджень та проєктування», ‒ зазначив Володимир Іванович.

У виступі декан географічного факультету також зауважив, що сьогодні учні Ярослава Софроновича продовжують розвивати ідеї свого вчителя, геоморфологію і географію на географічному факультеті Львівського університету.

Учасників наукового семінару також привітав декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський. Маркіян Зіновійович поділився спогадами про професора Кравчука, виокремивши особливі риси характеру видатного вченого та особливу роль у становленні не лише геоморфологічної науки, а й у заснування факультету міжнародних відносин. «Сьогодні особливо важливо сказати добрі слова про незвичайного Вчителя, який не лише навчав географії, а й способу життя, допоміг у становленні мене як вченого і декана. Будучи деканом географічного факультету, Ярослав Софронович демонстрував ідеал «деканського» управління – спокійний, виважений, делікатний, інтелігентний. Коли він ставив собі ціль, ніщо не могло йому завадити. Його внесок у розвиток географічного факультету і факультету міжнародних відносин є надзвичайно вагомим. А відтак, сьогодні ми маємо чудову нагоду поділитися спогадами про нашого Вчителя, який навчав науці, життю, умів довкола себе гуртувати людей і підтримувати їх. У нас є достатньо сил і можливостей, аби гідно продовжувати справу видатного професора», ‒ наголосив Маркіян Мальський.

Під час відкриття наукового семінару спогадами про непересічну  особистість професора Ярослава Кравчука в онлайн-форматі поділився завідувач відділу геоморфології та палеогеографії Інституту географії НАН України Роман Спиця. Зокрема, науковець відзначив особливі наукові здібності професора, унікальне вміння бути Вчителем й передавати свої знання для учнів, які сьогодні продовжують його ідеї. Також Роман Спиця пригадав окремі моменти спілкування з Ярославом Софроновичем. Спогадами про свого Вчителя поділилися і його учні та колеги, які завітали на науковий семінар у Львівському університеті.

Надалі учасники заходу продовжили роботу у форматі пленарного засідання й обговорили доповіді, у яких якомога ширше розкрили особистість видатного вченого Ярослава Кравчука, проблематику його досліджень, їхню значимість для геоморфологічної науки. Упродовж першого дня семінару учасники акцентували увагу на найважливіших питаннях палеоґрунтознавчих, геоморфологічних, палеопедологічних, петромагнітних, геохімічних та гідроморфологічних  досліджень, а також поділилися науковим досвідом щодо деградації ґрунтів внаслідок рекреаційного навантаження.

У наступні дні  наукового семінару, присвяченого пам’яті професора Ярослава Кравчука, учасники запланували покладання квітів і спільну молитву на могилі Ярослава Кравчука на Янівському кладовищі у Львові. Після чого науковці вирушать у подорож в Карпати ‒ на Чорногірський стаціонар географічного факультету. Під час подорожі учасники планують обговорити доповідь щодо історії розвитку долини Дністра в околиці Галича, взяти участь в екскурсії в НПП «Галицький» та відвідати екскурсію до скель «Готичні складки» та водоспаду «Пробій» у Яремче.

Наукове засідання у рамках семінару надалі триватиме на Чорногірському географічному стаціонарі, де науковці обговорлять результати палінологічних досліджень, розвиток площинних змивів, проаналізують динаміку ерозійних процесів на туристичних стежках та окреслять особливості геоінформаційного моделювання стійкості рельєфу. Наостанок учасники за бажанням матимуть змогу відвідати Парк історії Землі «Underhill», що на Івано-Франківщині.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото